Na třetí straně učebnice najdeme obsah učebnice. Zde najdeme všechny kapitoly a podkapitoly společně s tím, na jaké straně se nacházejí. Na čtvrté straně se nachází úvodní slova od autorů k žákům i učitelům. Tato slova mohou vzbudit zájem žáků a také upřesnit učitelům to, co se v učebnici nachází. N čtvrté straně dále najdeme sym´boly, které se nacházejí na okrajích stránek.
probíraného učiva . Dále zde najdeme symbol glóbu, který značí práci s mapou (či glóbusem).
Také jsou zde vyobrazeni 2 průvodni, kteří žáky celou učebnicí provázejí. Jedná se o sečtělou Lucku a zvídavého Honzu.
V této učebnici není inkluze nijak zmíněna, ale za předpokladu, že je učebnice schválena MŠMT a je napsaná v rámci RVP, by měla být v hodná pro dětí s inkluzí. Inkluze se odráží například v barevných ilustracích, schématech a mapách, to vše pak může pomoci k pochopení učiva všech studentů, bez ohledu na jejich individuální potřeby.
Ano, učebnice je logicky strukturovaná. V obsahu jsou uvedeny kapitoly a podkapitoly a také strany, na kterých jsou uvedeny. V jednotlivých kapitolách je pak učivo popsáno teoreticky, nachází se zde spousta příkladů a obrázků, díky kterým žák může lépe učivo pochopit.
například rozdělení půdních druhů je doplněno o obrázky, díky kterým si žák dokáže spojit teoretické rozdělení s praktickým
Pro lepší přehlednost zde nalezneme také mnoho grafů a schémat. Najdeme zde také spoustu symbolů, které symbolizují úkoly, skupinové práce, zajímavosti a podobně.
V této učebnici se nenachází seznam použité literatury, jsou zde ovšem napsání lektoři a pedagogičtí spolupracovníci, kteří se na publikaci podíleli.
Ano, na přední straně učebnice je napsáno, že učebnice je vytvořená v souladu s RVP ZV. Na druhé straně je také napsáno, že MŠMT ČR schválilo tuto učebnici k zařazení do seznamu učebnic pro základní školy jako součást ucelené řady učebnic.
Materiál nenabízí různé postupy při učení nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti. Ovšem nabízí tvořivé úkoly, které mohou být nepřímo koncipovány obtížněji. Jsou zde také úkoly ve skupinách či úkoly opakovací.
Učebnice se zaměřuje na bádání žáka. Jsou zde například skupinové úkoly, kde žáci hledají odpovědi na otázky jako “jak předcházet půdní erozi”. Jsou zde také otázky, u kterých je na výběr z možností, díky kterým žák může přijít na správnou odpověď. U souhrnného opakování, které se nachází na poslední straně tématického celku se nachází například cvičení formou přiřazování, žák tak může postupně vylučovat odpovědi a dojít tak ke správným dvojicím.
Materiál je vhodně napsaný, k textu jsou vždy spojené s obrázky a žákům se s tím může díky tomu lépe pracovat. Je používán v hodině v tištěné podobě a nejde ho lehce upravit. Je však na schopnostech učitele, aby žákům připravil pracovní listy navíc, vytiskl nějaké obrázky a vytvořil pracovní listy, se kterými půjde lépe pracovat a manipulovat. Může také na základě podkladů z učebnice vytvořit online pracovní listy, které jsou v dnešní době pro děti více zajímavé a podporovat tím jejich počítačovou gramotnost.
Materiál je přizpůsoben českým žákům. Je však možné aby učitel text či obrázek vyjmul a případně upravit, aby se dětem lépe s textem pracovalo. Jak již popisuju výše, je dobré si k učebnici vytvořit pracovní list, aby se s tím dětem lépe pracovalo a učitel si s toho může vyjmout to důležité. Dále si může zvětšit obrázky, či zvětšit text.