No Account?


No Account?

Login

Language

4
50% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Kniha obsahuje úvod, kde se píše ,, Vážení čtenáři, studenti i kolegové učitelé, dostává se vám do ruky publikace, která vás uvede do tajů nejstarších pedagogických disciplín – obecné pedagogiky, didaktiky a dějin pedagogiky. Hned v úvodu je popsáno, jak je učebnice vedena, z jakých částí se skládá, co od ní může čtenář očekávat. V úvodu se můžeme dočíst, že v učebnici najdeme nejen fakta, ale také motivy k přemýšlení a úlohy, na které musíme pomocí kritického myšlení odpovědět my sami. Autoři uvádí, že v dnešní době převládá pasivní konzumace informací, proto je učebnice vedena tak, aby se čtenář musel nad tématy zamýšlet. V obsahu jsou přehledně uvedeny kapitoly a podkapitoly. Také zde nalezneme informace o tom, na které straně najdeme literaturu k doplnění učivu nebo zdroje ze kterých bylo čerpáno. Záměrem autorů je, aby se čtenář nad tématem musel zamýšlet, a ne aby mu bylo pouze učivo zprostředkované a aby ho pasivně přijal (viz, str. 9) Omezení ve vztahu k inkluzi není uvedeno. Ano. Obsah uvádí části, kterým se učebnice bude věnovat. Učebnice je rozdělena do třech hlavních kapitol. Obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky. Učebnici lze využít na střední pedagogické škole v ročníku, kdy chceme probírat tyto tři okruhy. Nebo lze učebnici využít k tomu, pokud chceme do pedagogiky zkraje nahlédnout. Ano, vždy je uvedený seznam použité literatury (např. str. 54) nebo odkazy, které dále učivo rozšiřují. V učebnici také nalezneme citace a odkazy na zdroje (např. str. 122). Učebnice na str. 81. se zabývá kapitolou – Co bychom se ve škole měli učit aneb Obsah vyučování a vzdělávání. Tato kapitola se věnuje přímo RVP. Str. 92 odkaz na další zdroje.

Learners' needs

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice k tématům nabízí otázky, které vedou ke kritickému myšlení, kdy můžeme vyjádřit i svůj postoj, názor (např. na str. 28. úkol 10: Zamyslete se nad tím, jaké podmínky se dosud nejvíce podílely na utváření vaší osobnosti. Tyto podmínky rozdělte na výchovu a ostatní vlivy prostředí. Nebo také úlohy, které mají jedno řešení, které vychází z faktů a poté si můžeme svoji odpověď i ověřit. Dalo by se říci, že otázky jsou na úrovni, kdy se má odpověď konzultovat např. ve dvojici, vyžaduje vyšší myšlenkové operace, nebo otázka vyžaduje pouze jednoduchou odpověď, kterou lze např. dohledat v učebnici přímo. Učebnice nabízí různé stupně podpory. Např. otázky ke kritickému myšlení, otázky, na které lze dohledat odpověď v textu, nebo otázky, na které najdeme odpovědi v řešení. Učebnice nabízí také možnost k doplňování informací např. doplnění do prázdných okének nebo tvoření myšlenkových map např. str. 61. Učebnice je strukturována tak aby nejen předávala informace. Žák musí využívat kritické myšlení, pracovat ve dvojici nebo dohledávat informace. Vše závisí na iniciativě žáka. Základy, které se však po žákovi vyžadují v učebnici nalezne (vždy na konci kapitoly shrnutí informací, které díky prostudování znánme). Str. 14 myšlenková mapa, přehledně znázorněny vazby (reprezentující funkce) Krátké shrnutí toho nejdůležitějšího – Měli byste vědět, že…. Str. 92 uvedení odkazu k doplnění učiva. Učebnice logicky vede žáka učivem. Nabízí mu kreativní úlohy. Materiál není nijak zvlášť přizpůsobený. Pokud si chce žák dostudovat dále učivo, může využít odkazy na další zdroje. Může využít složitější úlohy, které vyžadují těžší myšlenkové operace (propojení učiva, aplikace).

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, u úloh, které vyžadují vlastní názor nebo vyjádření zkušenosti. Např. str 97. Žák má napsat didaktické hry, které hrával v rámci svého vzdělávání. Skupina může poté diskutovat. Nebo také na str. 26 je úkol aby žáci ve dvojici (skupině) vymezili základní specifika didaktické hry oproti různým typům her používaných v MŠ. Materiál je v tištěné formě. Může být však také využit jako učebnice v elektronické podobě Materiál lze dohledat v bookportu. Učebnice je však primárně zamýšlena k tištěné verzi.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ne. Žáci si pouze mohou zkontrolovat své odpovědi. Většina úloh však vede k utváření vlastních postojů názorů a k v diskusi. Žáci si mohou odpovědi porovnat mezi sebou, nebo učitel může vést rozhovor a doptávat se na to, o si žák odnesl, čemu rozumí, co mu je vzdálenější a chtěl by se o tom dozvědět více. Žáci mohou najít správnou odpověď v klíči odpovědí.

Learners’ Reflections on Learning

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učení je zde velmi rozmanité. Žáci mohou informace číst, tvořit, diskutovat, vymýšlet vlastní řešení. Učebnice obsahuje obrázky, vysvětlivky, pracuje se shrnutím, aby žáci přehledně viděli, co by měli na konci každé kapitoly zvládnout. Informace bývají seřazeny např. do rámečku, str. 127. Poté je větší přehlednost. Učebnice vysoce žáky aktivuje. Např. str 148 žáci mohou číst ukázku dialogu a dále s textem pracovat. Materiál však strategie nevysvětluje. Pouze uvádí úlohu a žák nebo učitel už si s tím musí poradit sám. Vše je však přehledně zpracované, takže pochopit, jak s čím se má pracovat. Žák si může zkontrolovat své odpovědi (úlohy s jednoznačnou odpovědí) Žáci mohou mezi sebou diskutovat. Žák si může přečíst vždy shrnutí na konci kapitoly a získat přehled o tom, zda si nové informace zapamatoval, propojil s dřívějším poznáním.

Learners’ Agency

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice nabízí text, úlohy k doplnění, náměty k diskusi. Žák, aby mohl vyplňovat úkoly, musí rozumět podstatě. Proto by se dalo říct, aby mohl na úkolech pracovat, musí mít učivo zvládnuté a pochopné. Učebnice však přesně vede žáka k tomu, co má číst, doplňovat, tvořit. Vlastní řízení může probíhat na základě toho, zda si např. dohledá další informace pomocí zdrojů nebo se nechá odkázat na další zdroje. Pokud chce žák vědět více, učebnice je tomu otevřená. Řekla bych však, že pokud žák dostane tuto učebnici, předpokládá se, že minimum splní a alespoň si nějaké inforamce bude schopný zapamatovat, propojit a dále s nimi pracovat (základ z učebnice). Zde záleží na žákově zodpovědnosti. Pokud by k úkolům přistupoval zodpovědně. Jasně uvidí, zda si učivo propojuje či nikoliv. Také pokud by učitel pracoval se skupinou a chtěl po žácích skupinovou práci, učebnice vyžaduje, aby se žák v učivu orientoval. Není však uveden přesný cíl a to, čeho má žák dosáhnout. Není zde možnost kritické reflexi učiva. Zda je učivo zvládnuté se pozná podle toho, zda je žák schopen plnit úlohy a odpovídat na otázky. Materiál obsahuje nejrůznější druhy úloh. Řekla bych, že si zde každý může najít něco co ho bude bavit, podle čeho si ověří zvládnutí učiva. Může to být např. Doplňovačka, která vyžaduje přesné vyjádření (str. 96) Doplnění informací do tabulky např. str. 28. Dále to může být úloha, kdy jsou žáci odkázáni na další zdroje např. str. 116, kdy úloha zní, aby žáci zjistili filosofii jejich školy a hledali v ŠVP.

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}