No Account?


No Account?

Login

Language

4

1 Ratings 1 Written Reviews

30 % rate as inclusive
50 % rate as OER
Description

V těchto pracovních sešitech je výtvarná výchova realizována formou projektů: nabízí různá témata, která…

Latest written Review

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Na začátku učebnice…

4
30% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Na začátku učebnice najdeme úvod, ve kterém je vysvětleno, jak žák může tento materiál používat. Tedy sám, se spolužáky či podle pokynů učitele. Dále je zde i názorně vysvětleno, že se žák naučí vyjadřovat se pomocí linií, barev i tvarů. V úvodu je taktéž zmíněno, že se v učebnici nachází ukázky děl známých umělců, a z těch pak následně vycházejí různé úkoly či otázky. V obsahu najdeme kapitoly, které jsou přehledné a jsou vyznačené písmeny. Výběr designu není vysvětlen. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Inkluze v této učebnici není uvedena a nenajdeme o ni žádnou zmínku. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Materiál je dobře strukturovaný a srozumitelný. Jsou zde zmíněna témata, se kterými se žáci postupně seznámí. Tyto kapitoly jsou rozdělené na 8. a 9. ročník. Na každé straně se nachází název probíraného učiva a také úvod, v němž je podrobně vysvětleno, co dané téma znamená. Dále jsou zde i ukázky děl umělců, které mohou žákovi pomoci se lépe orientovat a rozvíjet. Každá kapitola také obsahuje různé úkoly nebo otázky týkající se daného problému. 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Ne, v materiálu nejsou uvedené zdroje. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Je zde pouze napsáno, že tento materiál byl schválen MŠMT ČR dne 25.3. 1996 do seznamu učebnic pro základní školy a víceletá gymnázia.

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Tento materiál nenabízí postupy při učení nebo úlohy týkající se různých obtížností. 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Ano, učebnice nabízí scaffolding pro řešení problémů při učení. Každé téma obsahuje informace a také návodné otázky, při kterých se žák zamýšlí nad daným problémem. Např. u kapitoly Portrét, tedy Proměny Mony Lisy, se autor ptá: „Který rys, bývá u tohoto obrazu označován jako tajemný či záhadný?“ (str. 48) Dále v tomto materiálu najdeme také postupy, jak by žáci měli začít a čeho by měli docílit. U kapitoly Nápisy na zdech – graffiti, je uvedeno, že by žáci měli nejdříve popřemýšlet nad tím,jaké heslo by si zvolili pro sprejery. Následně by měli uvažovat nad tím, jaké písmo si zvolí, zda text bude velký či malý. Poté si vyzkouší namalovat tento nápis na zeď. (str. 44) 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? V tomto materiálu se včetně textu také vyskytují obrázky, otázky či úkoly, které mohou žákovi pomoct se více rozvíjet a zamýšlet se. Dále jsou zde vysvětlené i pojmy, se kterými se můžeme seznámit. Např. je zde uvedena polyekranova kompozice, což je promítání více obrazů současně. (str. 13) 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Materiál lze přizpůsobit individuálním potřebám žákům. Učitel může pracovat zejména s informacemi, které jsou obsažené v učebnici. Jelikož je zde spoustu úkolů a otázek, tak také vyučující může vybrat pouze několik z nich a poté s nimi i dál pracovat.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Tato učebnice obsahuje různá zadání a témata, kdy žáci můžou pracovat ve skupině či individuálně. Obzvlášť v úvodu je zmínka o tom, že materiál je určený pro ty, kteří chtějí pracovat sami, s ostatními žáky nebo podle pokynů svého učitele. (str.3) 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Materiál se může použít jak v klasické třídě, tak i v přírodě. Např. u kapitoly Otisk těla, je zadání pro žáky, aby si vyzkoušeli otisky ve sněhu, kdy se položí na záda a několikrát si vyzkouší pohybovat se svým tělem. (str. 42) 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Materiál je dostupný pouze v tištěné formě.

Learning Feedback for Learners

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Materiál neobsahuje druhy nebo formáty zpětné vazby žáků. Myslím si však, že by měla být v této učebnici obsažena. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? V učebnici nalezneme obrázky, ze kterých může reflexe vycházet. Např: „Prohlédni si obraz zátiší od Jana Zrzavého a zkus jej popsat. Co je na něm zobrazeno?“ (str.31) Dále se zde nachází otázky, na které žáci můžou reagovat. Např: „Opatři si hrudku modelovací hlíny nebo jen bláta z krtiny. Mačkej hlínu dlaněmi, otiskuj do ní prsty, rozklepej ji údery pěstí. Tak můžeš hlínu prožít i hmatem. O těchto dojmech vypravuj.“ (str.59)

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Ne, materiál neobsahuje strategie či techniky učení. Tato učebnice je spíše zaměřena na tvoření a rozvíjení kreativity. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Ne, učebnice nemotivuje žáka k reflexi vlastního procesu učení.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Ano, učebnice zahrnuje spoustu příležitostí k vlastnímu rozhodování o učení. Žáci můžou pracovat s obrázky, díky nim si díla dokáží vizuálně představit. Poté je bohatě obsažena otázkami, nad kterými žáci přemýšlejí a snaží se na ně odpovědět. Je zde příležitost i k poskytnutí zpětné vazby žáků či samotné reflexi. Mimo jiné, učebnice také obsahuje samostatnou kapitolu o dějinách umění. Jsou zde zařazeny umělecké směry, které jsou vysvětleny. Jako příklad je uveden umělec, který v dané době tvořil. Žáci se tak můžou seznámit s jednotlivým obdobím. 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Materiál neumožňuje realizovat své vlastní nápady. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? V této učebnici se kritická reflexe učiva i samotného materiálu nevyskytuje. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? Materiál se nezabývá diskriminací různých odlišností, ras či náboženství. Umožňuje všem žákům se celkově rozvíjet, vyjadřovat se svým vlastním způsobem a také rozšířit si své zkušenosti a vědomosti.

% rate as inclusive

30%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}