No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

60 % rate as inclusive
30 % rate as OER
Description

S novou koncepcí naší výtvarné výchovy objeví žáci svoji individualitu a hodiny je budou bavit. :-) Každá…

Latest written Review

Uspořádání: – Na zadní straně pracovní učebnice je uvedeno, že kniha je rozdělena na jednotlivé kapitoly…

2
60% rate as inclusive
30% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Uspořádání: – Na zadní straně pracovní učebnice je uvedeno, že kniha je rozdělena na jednotlivé kapitoly zabývající se různými technikami a také se dále uvádí bližší obsah jednotlivých kapitol. Výběr učiva: – Na začátku pracovní učebnice (viz. str. 4) je pouze krátká zmínka o tom, že kniha navazuje na předchozí ročníky. Výběr učiva je tedy zvolen tak, aby žáci mohli své dosavadní znalosti prohlubovat a zdokonalovat. Design: – Vysvětlení designu pracovní učebnice není. Materiál neobsahuje žádné konkrétní informace týkající se záměrů autorů či omezení materiálu ve vztahu k inkluzi – Materiál je uspořádán přehledně a logicky. Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny dle výtvarných technik. Na začátku každé kapitoly je uvedené téma, následuje krátký odstavec, který přibližuje daný pojem. Pomůcky, které bude žák v dané hodině potřebovat nalezne vždy v žlutém rámečku. Díky barevnému rozlišení kapitol se orientace v pracovní učebnici stává jednoduchou. – Materiál obsahuje signály pro rozlišení obsahu. Například: o Grafické značky, polygrafické signály a barevné rozlišení (pomůcky ve žlutém rámečku, procvičení oranžovou barvou, postup práce - barevná ruka, vysvětli – červená bublina) – Obsah pracovní učebnice není ničím takovým vybaven. – Na úvodní i zadní straně pracovní učebnice je uvedeno, že tato kniha byla připravena v souladu s RVP ZV a vznikala na základě úzké spolupráce s odborníky z řad pedagogů.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

– Materiál nenabízí různé postupy, právě naopak, konkrétně vede žáka krok po kroku, jak má postupovat. – Materiál nabízí pokaždé přesný postup práce. Krok po kroku vede žáka při tvorbě jeho díla. – Praktická cvičení jsou velmi volná a tak záleží na žákovi jak moc se danému úkolu bude věnovat a jak k němu bude přistupovat. – Klíčové pojmy jsou prezentovány krátkým textem a zároveň jsou doplněny fotografiemi, které blíže přiblíží žákovi danou problematiku. – Zároveň ale v materiálu chybí například zvýraznění klíčových slov, hypertextové odkazy, poznámky pod čarou apod. Tištěný materiál nelze nijak individuálním potřebám žáků přizpůsobit.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

– Materiál je vytvořen pro používání jednoho žáka a nepodněcuje ke skupinové práci. Veškeré úkoly jsou formulovány pouze pro jednoho konkrétního žáka (např. vytvoř, nakresli, zamysli se, vyhledej, udělej). – Materiál lze použít jak ve třídě, tak i doma či kdekoli jinde. Veškeré úkoly jsou vytvořeny tak, aby žákovi stačila pouze pracovní učebnice a psací potřeby. – Materiál nepracuje s digitálním prostředím. V celé pracovní učebnici lze najít pouze 6 piktogramů, které žáka odkazují na internet. Odkaz však nemá žádný hlubší smysl kromě inspirace. – Materiály nejsou dostupné ani volně přístupné v jiných formátech. Lze zakoupit online verzi, která je ale určena pouze pro učitele a nijak se neliší od tištěné verze – nemá žádné přidané funkce, odkazy apod.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

– V každá kapitole lze najít pouze bublinu, která se věnuje sebereflexi žáků. Žák je tady nucen přemýšlet nad otázkami jakou jsou např.“ Jak ti pomohla voda při tvoření odstínů?“, „Proč sis musel hlídat množství vody?“ (viz. str. 6) – Ano, v každé kapitole je žák vyzván, aby se více do hloubky zamyslel nad probraným tématem. Zároveň je nucen přemýšlet proč postupoval tímto způsobem a zda byl tento vybraný způsob dobrý. (viz. str. 8 – „Co tě pro práce inspirovalo?“, „Která část práce byla nejsložitější a proč?“, „Jak ti pomohly při práci barvy?“)

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál navrhuje pouze jeden způsob, jak přistupovat k zadané práci (viz. str. 12 – „Nejdříve nakresli rám.“, „Připrav si barvy.“ apod.) – Ano, v každé kapitole je žák vyzván, aby se více do hloubky zamyslel nad probraným tématem. Zároveň je nucen přemýšlet proč postupoval tímto způsobem a zda byl tento vybraný způsob dobrý. (viz. str. 8 – „Co tě pro práce inspirovalo?“, „Která část práce byla nejsložitější a proč?“, „Jak ti pomohly při práci barvy?“)

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

– Materiál motivuje žáka k tomu, aby využíval i jiné zdroje, pokud si není jist svými znalostmi (viz. piktogramy, např. str. 17: „Pokud si nebudeš jistý/á, podívej se na internet.“) – Materiál umožňuje žákům realizovat jejich vlastní nápady, a to převážně v části praktického cvičení. (viz. např. str. 7: „Podívej se na obrázky a zkus určit, jestli jde o krajinu kulturní, nebo přírodní. Napiš, proč si to myslíš.“ – Materiál neumožňuje zpětnou vazbu, komentáře či recenzi. – V celé pracovní učebnici lze nalézt pouze jednu osobu jiné barvy pleti. Materiál neodráží různorodost dětí ani z hlediska identity, rodinného, kulturního, náboženského a společenského prostředí. Pokud materiál bude držet v rukou dítě jiné barvy pleti či s určitým znevýhodněním, určitě se nebude cítit být viděn. – Jelikož je materiál vytvořen se záměrem, že děti jím budou listovat a budou s ním pracovat, určitě bych zvolila rozmanité postavy, které budou žáky provázet jednotlivými úkoly. Rozmanitost postav. Bych vytvořila tak, aby každé jedno dítě, které bude v interakci s materiálem je cítilo být viděno, respektováno a přijímáno.

% rate as inclusive

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

30%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}