No Account?


No Account?

Login

Language

3
50% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Materiál vysvětluje, že obsahuje všechnu látku, jejíž znalost je nutná pro postoupení z úrovně A1 na úroveň A2, materiál je tedy doporučeno používat jako komplexního průvodce. Autor se zmiňuje, že pracovní sešit byl sestavován tak, aby obsahoval mezikulturní obsah. Dodává, že sešit je rozdělen do 40 lekcí, jejichž znalost lze ozkoušet pomocí 8 průběžných testů. Informace ohledně uspořádání jednotlivých lekcí podává přehledná tabulka na začátku knihy, kde autor podrobně popisuje náležitosti jednotlivých lekcí – informační obsah, probíraná gramatika, nově představená slovní zásoba a schopnosti, na které jsou zaměřená poslechová, psací, mluvící a čtecí cvičení v dané lekci (např. poslech – poslech pro specifické informace). 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Záměry nejsou doslovně zmíněny, avšak struktura učebnice je detailně popsána a dozvídáme se také, že se soustředí na předávání mezikulturního obsahu. K inkluzi se autor nijak nevyjadřuje. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Největší přehled struktury podává již zmiňovaná tabulka na začátku knihy, kde se lze dozvědět nejrůznější detaily ze všech lekcí. Kniha používá opakující se grafické znázornění v následujících případech: gramatika, která je vždy v modrém rámečku, slovíčka k naučení v oranžovém rámečku a symbol kazety pro poslech. Tento grafický systém není vysvětlen a je ponechán k interpretaci žáka či učitele. Kniha také využívá polygrafických signálů, kdy nadpisy jednotlivých lekcí jsou zelené a nadpisy, které určují, jaká dovednost se procvičuje (speaking, listening…) jsou vínové. 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Články v angličtině jsou převzaté z deníků jako je BBC či The Independent on Sunday. Nachází se zde také odborný text, který je převzat od Desmonda Morrise, což byl uznávaný sociobiolog. Bohužel, informace již nejsou aktuální. Tvrdí, že průměrný věk, kdy se žena v USA vdává je dvacet. V dnešní době je to však dvacet osm. Navíc v článku zmiňují, že se ženy ani necítí na vdávání, ale jsou k tomu nuceny sociálním nátlakem. Myslím, že toto v dnešní době z velké části již také neplatí. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Ne.

Learners' needs

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Ne 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Scoffolding se nejvíce projevuje v úlohách, které jsou zaměřeny na psaní. Autor zde poskytuje vzorové texty, které je možné napodobit. Dalším typem je poskytnutí začátku příběh, který student musí dokončit. Co se mi také líbilo bylo rozdělení psaní textu na jednotlivé kroky. Student musí nejdřív napsat, co se stalo Bobovi. V dalším kroku si měli studenti jednotlivé věty vyměnit a dopsat k nim pokračování. Takto by měly věty kolovat po celé třídě, dokud nebude napsán celý příběh. V předposledním kroku měly jednotlivé věty spojit pomocí doporučených spojek a v posledním kroku napsat jiný příběh sami. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? Kniha je celkově velmi bohatě ilustrovaná. Články často obsahují fotografie či ilustrované obrázky, které tematicky souvisí s textem. Jsou zde i cvičení zaměřená na popis fotografie. Slova v textech nejsou nijak vyznačena, tučnost písma se používá převážně v části, kde se vysvětluje gramatika (např – nice – nicer). Materiál obsahuje také větší množství tabulek na doplnění, což může usnadnit učení. 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Jedná se o fyzickou verzi učebnice, tudíž, pokud učitel chce nějak změnit design, musí si poradit sám.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Ano, materiál obsahuje cvičení, která jsou zaměřená na práci ve dvojici, skupinkách a samozřejmě i na individuální práci. 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Materiál lze používat i mimo třídu, vhod přijde transkripce zvukových záznamů, pokud si chce student projít poslechové cvičení a nemá k dispozici CD se zvukovým materiálem. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Ne

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Ne. U aktivit, které procvičují psaní, jsem nenašel žádné návodné otázky ani kritéria k sebehodnocení. Materiál sice obsahuje každé 4 lekce průběžný test, ale nenabízí žádná kritéria, podle kterých by si student mohl říct, jak moc úspěšný byl. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? Kromě průběžných testů se v knize a příkladových textů u cvičení zaměřených na psaní se nic takového v materiálu nenachází. Zároveň materiál nenabízí ani správná řešení cvičebních úloh. Pravděpodobně ho lze nalézt pouze v učitelské verzi.

Learners’ Reflections on Learning

1

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Materiál nenabízí různé způsoby, jak přistupovat k úlohám. Žákům předkládá pouze jedinou variantu, žáci tudíž ani nemusí přemýšlet, jakými různými způsoby lze na správnou odpověď přijít. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Ne.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Tento rys je v knize zakomponován u některých slovíček, které mohou být těžší na překlad, tím, že kniha doporučuje podívat se do slovníku. V materiálu se nachází poměrně dost cvičení, která by se měla vykonat ve dvojicích formou dialogu. Ten může přispívat k uvědomění, zda je žák schopen či neschopen použít dané učivo. 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Materiál vybízí ke splnění cvičení pouze jedinou formou. Ta je předem označená nadpisem jako je „speaking“. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? Neumožňuje. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? V tomto aspektu mě materiál pozitivně překvapil. V didaktice se učíme, že je nutné zdůrazňovat, že angličtina se neučí pro komunikaci s rodilými mluvčími, ale že se jedná o lingua franca a nejčastěji ji budou využívat právě v Česku (pracovní příležitosti) nebo při cestování. Ačkoliv je tato kniha poměrně stará, nacházíme zde články, které se nezaměřují pouze na anglicky mluvící státy. Dokonce v některých cvičeních také zdůrazňuje, že hlavním účelem angličtiny je komunikace i s nerodilými mluvčími. Nachází se zde články o svátcích v Mexiku, popis rodinného života ve Francii, cvičení, kde má žák představovat svou zemi a text, který představuje různé styly oblékání v různých zemích (Kuvajt, Švédsko, Indie). Obrázky také nejsou nijak stereotypní. Našel jsem krásnou ilustraci ženy se zrzavými vlasy, lidé mají rozličnou barvu pleti, jsou zde zastoupeni jak muži, tak i ženy, lidé z venkova i z města, dokonce i starší lidé a batolata. Kniha se zdá po této stránce vyvážená.

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}