No Account?


No Account?


Language

3
60% rate as inclusive
0% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?

V předmluvě učebnice poskytuje vysvětlení diferenciace úloh (symbol sovy), upozorňuje na možnost si po každé kapitole udělat sebereflexi získaných poznatků („připojen soubor otázek s bodovým hodnocením“). Učebnice nijak dále neseznamuje žáky s designem či výběrem učiva, nicméně zvolený design je velmi návodný a žákům by nemělo dělat problémy jej pochopit.

1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? 

Učebnice hned v úvodu seznamuje žáky s očekáváním autorů. Klade si za cíl:

Žáky seznámit s hodnotou národního jazyka;

rozvíjet mezipředmětové vztahy („neobejdeme se bez ní ani v matematice (…) – popis pracovního postupu“);

rozvíjet kompetenci komunikativní („zamyslet se nad texty, poznat záměr textu, obhájit si vlastní stanovisko“), kompetenci k řešení problému, kompetenci digitální („jakým způsobem a kde si vyhledat poučení).

Na konci učebnice jsou vypsány klíčové kompetence a očekávané výstupy, k jejichž osvojení učebnice směřuje.

Autoři se k inkluzi nijak nevyjadřují.

1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?

Ano, učebnice nabízí jasně strukturované učivo a respektuje stále stejný formát seznamování žáků s učivem. Obsahuje signály pro rozlišení obsahu na různých úrovních novosti a důležitosti, a to například:

Užívá k tomu grafické prvky (stěžejní pojmy v rámečku, odlišení výkladu od zbytku cvičení) a polygrafické signály (barevné odlišení tematických okruhů, jiná velikost písma upozorňující na důležité či méně podstatné informace).

1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?

Obsah je ověřen. Učebnice obsahuje doložku MŠMT, tudíž i zde nalézáme jistotu legitimizační funkce učebnice.

1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?

 Ano, odkazuje. Na zadních stránkách jsou přímo vypsány klíčové kompetence a očekávané výstupy, ke kterým učebnice směřuje svým obsahem i rozsahem. Jsou zde také vytyčeny základní cíle.

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti?

Učebnice nenabízí přímo odstupňované úlohy, kdy by bylo jedno cvičení pojato na dvou či třech úrovních, nicméně poskytuje různé obtížnosti cvičebních úloh, a tudíž zde záleží také na učiteli, jak s učebnicí bude pracovat. 

Například: v kapitole Popis je cvičení 3:

  1. Popište, jak vypadá pokoj, ve kterém žijete.
  2. Popište, jak by měl vypadat pokoj, ve kterém byste chtěli bydlet.

Cvičení b) již vyžaduje větší míru představivosti a slovní zásoby, lze ho tedy brát jako jinou úroveň obtížnosti.

Popřípadě: cvičení 4:

Na základě učebnice nebo encyklopedie popište, co se děje při vaření vody, jak pracuje spalovací motor: žáci zde mají na výběr ze dvou témat, úloha není blíže specifikována, takže někdo může proces vaření vody pojmout z pohledu vaření, někdo z pohledu fyzika apod.

 

2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení?

Kapitola Popis nezačíná přímo výkladem, pro seznámení s popisem nejdříve apeluje na aktivitu žáků. Používá návodných otázek směřujících k úryvku z textu. Pomocí těchto otázek si žáci sami udělají představu o popisu. Výklad se nachází až posléze.

Učebnice dále klade návodné otázky (žáci mají například najít všechna přídavná jména a příslovce v úryvku a dále uvažovat nad tím, co vše se díky nim dozvídají – žáci tak sami dojdou k tomu, že u popisu je podstatné užití přídavných jmen a příslovcí). V kapitole věnované popisu také velmi užívá obrazový materiál, který plní funkci především interpretační a reprezentující. Učebnice poskytuje vzorové texty různých druhů popisů. Vše staví také na krátkém výkladu ke každému popisu, kde graficky odlišuje podstatné informace a pomáhá tak žákovi vytvořit si základní představu o daném popisu a zadání úloh.

2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např.  Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)?

Ano, jak již bylo zmíněno výše, v učebnici se nacházejí různé druhy reprezentace učiva:

Nejčastěji prostřednictvím:

  • obrázků;
  • poznámek pod čarou;
  • klíčových pojmů, které jsou zdůrazněny v úvodním rámečku.

2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)?

Učebnice tuto možnost nenabízí.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci?

Ano. U některých cvičení je přímo v instrukcích napsáno, aby se žáci rozdělili do skupin. Rozdělení do skupin umožňuje žákům zlepšovat se například ve spolupráci s ostatními spolužáky nebo ve formování vlastních myšlenek a názorů a přijetí určité role ve skupině.

      Příklad: 

      Kapitola Slova příbuzná, str. 31

      Rozdělte se do skupin a soutěžte, která skupina během dvou minut vytvoří co nejvíc příbuzných       slov odvozených (nebo složených) od kořenů slov ves, velký, ryba, mladý.

     Kapitola Vypravování, str. 146

     Přečtěte si ukázku z filmového scénáře. Rozdělte si role a jednotlivé scény, které se ve scénáři nazývají obrazy, zahrajte. 

 

 

 

3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích?

      Tato učebnice je vhodná jak pro samostudium doma, tak pro výuku ve školách. Nevýhodou je absence elektronické verze učebnice, což se může projevit zejména při distanční výuce, kdy je vhodné, aby učitel mohl promítat konkrétní stránku z učebnice. Tento problém se dá vyřešit naskenováním stránek a jejich následným promítáním. Předpokládá se však, že učebnici budou mít všichni žáci fyzicky k dispozici, čili při distanční výuce mohou žáci využívat i tištěné verze.

3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech?

       Ne. Učebnice je dostupná pouze v tištěné verzi. V elektronické verzi však byla vydána metodická příručka k této učebnici, která je volně dostupná na stránkách https://www.naseucebnice.cz/user/related_files/5770-mp.pdf

Learning Feedback for Learners

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby?

Ne, v celé učebnici se vyskytuje pouze jeden druh zpětné vazby, a to konkrétně na konci každé kapitoly. Jedná se o soubor otázek (min. 6, max. 16), které shrnují probrané učivo v dané kapitole. Každá odpověď je bodovaná v závislosti na náročnosti otázky. Pod otázkami je uveden maximální počet bodů. Chybí ovšem přehledová tabulka, která by žákovi dávala konkrétní zpětnou vazbu, shrnutí výsledků (dosažený počet bodů a například ohodnocení výsledku jako ve škole, doporučení, jak by se v dané oblasti mohl zlepšit, jaké metody by měl použít apod.).

4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení?

Zcela určitě. Jak je ovšem zmíněno výše, shrnující otázky na konci kapitol by bylo vhodné doplnit přehledovou tabulkou, aby si ze zpětné vazby mohl žák odnést co nejvíce doporučení.

 

Learners’ Reflections on Learning

1

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití?

Ne, tato vysvětlení ani použití učebnice neobsahuje. Na konci učebnice jsou zmíněny kompetence k učení, k jejichž osvojení učebnice směřuje, ovšem není zde napsáno, jak těchto kompetencí dosáhnout.

5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení?

Ne, motivace v učebnici není přítomna. Částečně by se za motivaci k reflexi dal považovat test na konci kapitoly (viz otázka 4.2), ale ta spíše slouží k reflexi toho, CO se žák naučil, než JAKÝM způsobem toho bylo dosaženo.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení?

Ano, v jednotlivých kapitolách se vyskytují boxy, které slouží pro bližší vysvětlení a přehled daného učiva. Jsou zde zmíněna doporučení, co je například při studiu vhodné či nevhodné. Nechávají však plně v kompetenci žáka, jakou strategii při studiu daného tématu zvolí. 

6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení?

Ano. Jsou zde sice určitá doporučení nebo návodné otázky, ale nikde není explicitně uvedeno, co a jak by měl žák dělat. Autoři učebnice tedy předpokládají, že si žák bude schopen řídit proces učení zcela sám.

6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu?

Ano, učebnice umožňuje kritickou reflexi učiva, patrné je to zejména v Kapitole Vypravování, respektive v jejich podkapitolách. Například v podkapitole Reklamní a propagační texty ve cvičení 8 na straně 168.  Otázky k tomuto cvičení jsou položeny takto

a) Dovídáme se z těchto reklamních textů nějaké věcné údaje? Které? K čemu slouží ostatní části reklam? Zde je apel na to, aby žáci formulovali své myšlenky na základě získaných informací (např. z výkladu učitele).

b) Komu je pravděpodobně určen první a komu druhý reklamní text? Zde mohou žáci hodnotit text na základě vlastních zkušeností.

c) Jak se reklamy snaží čtenáře přesvědčit a ovlivnit? Co je podle nich pro nás nejlepší a nejdůležitější? K čemu nás vyzývají?

d) Zamyslete se nad tím, proč reklama věnovaná tričku používá druhou slovesnou osobu (kdo je oslovující a kdo je oslovovaný) a proč reklama na mobilní telefon používá osobu první.

Z těchto otázek je patrné, že je kladen důraz na to, aby žáci dokázali přesně formulovat své myšlenky, ať už na základě informací o učivu získaných ve škole (otázka a) nebo na základě vlastních zkušeností (otázky c, d)

6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků?

Na konci učebnice autoři zmiňují, že zvláštní pozornost je věnována genderové tematice, což je patrné z obsahu textů a formulací úkolů a cvičení. V textech se tedy objevují jak zástupci mužského, tak ženského pohlaví.

Úlohy jsou pak rozděleny na klasické (neoznačené) a úlohy pro bystré hlavy (označené obrázkem sovy), které jsou určeny žákům, kteří dokázali splnit zadaný úkol rychleji.

% rate as inclusive

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

0%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}