No Account?
No Account?
Language
Oxford University Press, Sarah Phillips & Paul Shipton
#Basic Vocabulary #English #English #Project Explore #variuos ages
Project Explore 1 SB - "Project Explore 1" is an educational resource designed for teaching English as…
Hned…
Ostrava Kurikulum 23, Student
Hned v úvodu učebnice je v tabulce graficky znázorněn obsah probírané látky.
Probíranou látku je nutné projít systematicky (týká se spíše gramatiky – navazování jednotlivých časů). Materiál také lze uplatnit jak pro celou třídu, tak i pro samostudium (nevýhodou je ovšem to, že v učebnici, kterou žáci mají není uveden klíč k jednotlivým řešením).
V učebnici není vysvětlena filozofie učení a výuky, ale obsahuje úlohy, které lze při projektové výuce použít. Konceptuálně je učebnice založena převážně na konstruktivistickém typu vyučování, jelikož žáky neustále podněcuje k vlastní aktivitě a hojně rozvíjí jejich sociální a komunikační dovednosti
(storytelling, diskuze žáků – skupinová nebo ve dvojicích). Dále učebnice rozvíjí kreativitu žáků pomocí projektových úloh..
1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi?
Daný materiál má jasně stanovený cíl, čeho by žáci měli dosáhnout. V úvodu jsou sepsány v jednotlivých lekcích cíle gramatiky, slovní zásoby, čtení, psaní, poslechu a výslovnosti.
Tento materiál však vykazuje nedostatek inkluzivních prvků, což může být považováno jako jedno z mála negativ.
1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?
Materiál je celkově logicky strukturovaný a přehledný. Učebnice u jednotlivých cvičení obsahuje grafické značky (poslech – ikona reproduktoru či psaní – ikona papíru a tužky)
Dále jsou zde i polygrafické prvky v podobě barevného rozčlenění jednotlivých oblastí (slovíčka – modrá; gramatika – zelená; čtení, psaní a poslech – červená).
1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?
Prezentovaný obsah materiálu dle našeho uvážení neobsahuje odkazy na další studijní materiál (když nebereme v potaz pracovní sešit k této učebnici).
1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?
Celá edice učebnic Project Explore je koncipována tak, že kopíruje učební osnovy
(splňuje požadavky RVP), a proto je lze použít jako spolehlivý a ověřený materiál pro výuku.
Ostrava Kurikulum 23, Student
2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti?
U dané učebnice si každý žák může vybrat způsob, jakým k požadovanému cíli dojde.
Jednotlivé kapitoly/témata jsou vždy rozděleny do kategorií a zastřešující téma (např. My life) je rozčleněno do dílčích podkapitol. (Things I can do, Families, My friends, Saturday morning)
Každá z kapitol je dále ještě rozčleněna na jednotlivé kompetence, které by měl žák během hodiny anglického jazyka rozvíjet. Mezi kompetence se v tomto případě řadí: gramatika, slovní zásoba, poslech, čtení, psaní, mluvení a výslovnost.
I když všichni žáci pracují na stejné úloze, úroveň obtížnosti si mohou zvolit sami. Například při aktivitách, které vyžadují, aby se žáci zapojovali do konverzace, každý jedná dle toho, na jaké úrovni se nachází. Lze také využít pomocné otázky nebo klíčová slova nabídnutá téměř u většiny cvičení.
2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení?
Materiál nabízí žákům scaffolding (podporu) tím, že jim ukáže, čím mají u jednotlivých úkolů začít
(např. jim poskytne nápovědu či uvede jako příklad vzorovou větu).
2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)?
Z vizuálního hlediska je učebnice velmi propracovaná a na každé její straně vždy nalezneme buď ilustraci, schéma, tabulku či komiks. Například u komiksových cvičení dále učebnice nabízí pro žáky oporu v podobě poslechu, což jim může pomoci s nejasnostmi ve výslovnosti. Velmi přínosné jsou také krátké tabulky obsahující poučky týkající se gramatických jevů.
2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)?
Podobu učebnice po stránce vizuální jako takovou změnit nikoliv, protože se jedná o její tištěnou verzi. Individuálním potřebám by bylo možné ji přizpůsobit jen pouze tehdy, pokud by se jednalo o její elektronickou verzi.
Ostrava Kurikulum 23, Student
3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci?
Materiál nabízí širokou škálu možností spolupráce i individuální práce. Učebnice je zaměřená na výuku angličtiny a obsahuje mnoho cvičení pro trénink mluvení (konverzace). Úkoly v této sekci jsou často směřované na práci ve větších skupinách či ve dvojicích (např. strana 15).
Učebnice podporuje také individuální práci z hlediska práce s textem a užíváním gramatiky a nové slovní zásoby. Také otázky na jednotlivce podporující slovní vyjadřovací schopnosti mají své zastoupení ve většině kapitol. Nutno podotknout, že každá kapitola je koncipována způsobem, který podporuje jak individuální, tak skupinovou práci.
3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích?
Materiál existuje nejen ve fyzické verzi, ale lze jej používat také online. Nejde jen o samotné naskenování učebnice, ale poskytuje i přehledné samostatné prvky mluvnice a slovíček. K dispozici je i podklad pro učitele při tvorbě ŠVP a jsou poskytnuty také sepsané výstupy. Je tedy jedno, zda se rozhodnete pro verzi fyzickou, nebo online. Tyto materiály jdou stáhnout také ve formátu PDF, tudíž horší připojení k internetu v daných institucích není výrazným problémem.
Samotná učebnice poskytuje také CD, které lze využít v podmínkách zastarale vybavených prostor, které neposkytují možnost přehrání z flash disku. Materiál není náročný na žádné jiné prvky a vše potřebné je obsaženo v samotné učebnici
3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech?
Formátování je optimalizováno jak pro počítače, tak pro tablety a mobilní telefony. Materiál není legálně zveřejněn online a jeho licenci je nutné si zakoupit. Je k dispozici ale náhled první lekce pro lepší posouzení, zda je materiál do výuky vhodný, či nikoliv.
Ostrava Kurikulum 23, Student
4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby?
V učebnici se vyskytují cvičení k procvičení psaní, kde tyto cvičení obsahují jasnou strukturu, na co se žáci mají zaměřit včetně doložení faktů, ze kterých čerpali – tudíž ano.
4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení?
K zpětné vazbě procesu učení mohou žáci na konci každé lekce využít část, která slouží k revizi již probraného učiva. V této části jsou pro žáky připravena cvičení a dále také vlastní projekty u kterých jsou pro ně jako opora také uvedeny příklady (každé cvičení v učebnici je vždy podpořeno
příkladem, který žákům pomáhá dané cvičení dále tvořit).
Ostrava Kurikulum 23, Student
5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití?
Daná učebnice obsahuje širokou škálu strategií a technik učení které lze dle jejich zadání využít při aktivitách následujících: skupinová diskuze, učení z textu, vypravování příběhu, vzájemné dotazování, vzájemné učení, práce s textem a tvořivost (individuální práce).
5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení?
Vybraná učebnice anglického jazyka (Project Explore 1) nevyžaduje od žáků zpětnou reflexi jejich vlastního procesu učení, ale na základě vybraných cvičení umožňuje učiteli díky doplňujícím otázkám po žácích tuto reflexi požadovat. Lze to uvést na příkladu, kdy je na výběr správný čas (prostý/průběhový) a pomocí doplňujících otázek má žák na případnou chybu přijít sám.
Ostrava Kurikulum 23, Student
6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení?
Učebnice pro žáky nabízí velmi rozmanitou škálu úloh a aktivit na kterých se mohou podílet ať už jako jednotlivci nebo také při vzájemné spolupráci ve dvojicích (dialogy, psaní emailu, vytvoření dotazníku či hraní rolí/role play). Materiál dále nabízí spoustu podpůrných otázek a nápověd které žáky podněcuje k tomu, aby se nad svým vlastním učením nejdřív zamysleli a ujasnili si, v čem jsou si už jistí a kde mají ještě případné mezery.
(Např. strana 8 a cvičení 1 a – Look at the table on page 7. Can you guess which adverbs of frequency you can use in these sentences above Winston?)
6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit
svůj vlastní proces učení?
Materiál umožňuje žákům realizovat vlastní nápady například prostřednictvím sekce „YOU FIRST,“ která se nachází vždy na začátku každé nové kapitoly či jedné z jejich dílčích sekcí.
Učebnice v této sekci klade vždy tematicky zaměřené otázky směřující k žákům jako jednotlivcům (zajímá se o jejich osobnosti). Jako názorný příklad této sekce lze zmínit např. 1. kapitolu a stranu 16, kde mají žáci odpovědět na otázku co rádi dělají ve svém volném čase.
6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu?
Materiál žákovi sice neumožňuje kritickou reflexi učiva jako přímo takovou, ale nabízí mu téměř vždy prostor pro to, aby vyjádřil své názory, postřehy a znalosti v souvislosti s jednotlivými tématy kapitol. Například na straně č. 42 nalezneme otázku „Why are zoos important places?“
6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků?
Vybraná učebnice respektuje celkovou rozmanitost žáků ať už z hlediska jejich identity tak zároveň také rodinného, kulturního a společenského zázemí. Odráží se to především v obrázcích (doplňující jednotlivé texty) které se vyhýbají vyobrazení stereotypního (či dokonce diskriminačního) obsahu a nabízí jak etnickou, tak zároveň rasovou rozmanitost. Díky výše zmíněným by tak měl mít každý z žáků pocit rovnocennosti a respektu.