No Account?
No Account?
Language
Alexandros Charalambidis, Zbyněk Císař, Lukáš Hurník a Daniela Radosa
##hudebnívýchova#Age 15#Age 16#Age 17#Age 18#Age 19#Czech#Hudebnívýchova#music#Musictheory
Učebnice pro výuku hudby na gymnáziích
1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Je…
Ostrava Kurikulum 24, Student
1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?
Je vysvětlena filozofie učení a výuky, koncepce výuky, která je v materiálu uplatněna.
Text v úvodu obsahuje vnitřní členění kapitol dle historické řazení. Dále upozornění o nutnosti dodržení zařazení a propojení dílů B a C ve výuce. Materiál lze využít jako pomůcka při přípravě hodiny přičemž je lze v hodinách jednotlivé díly A,B či C možno libovolně střídat.
„Učebnice hudební výchovy pro gymnázia – 1.a 2. díl – tvoří organický celek, který předkládá jednotlivá témata zpracovaná do určité hloubky, nabízí možné formy práce s nimi, ale neurčuje, jak a kdy mají být tato témata probírána.“
V textu je zmínka o volnosti využití materiálu v učebnici slovy:
„…. Rozhodně neznamená, že má být nejprve probírán určitý úsek dějin hudby (díl B), a teprve poté se má výklad konkretizovat a doplnit poslechem ukázek, zpěvem nebo jinou produktivní činností (díl C).“
Tento díl navazuje na díl 1. ve vnitřním i historickém členění s hlavním východiskem POZOROVÁNÍ HUDEBNÍHO MYŠLENÍ. První kapitola se věnuje hlasové výchově ostatní pokračují dle historického vývoje hudby klasicismu až k hudbě nonartificiální
Zajímavá a přínosná je poslední kapitola Hrajem dál … aneb Muzicírujeme a improvizujeme, kde jsou zahrnuty hudební hry.
K učebnici je přiloženo CD s poslechy, které jsou nezbytnou součástí výuky.
Dále materiál obsahuje obrázky hudebních nástrojů či hudebních skladatelů včetně notových ukázek k poslechu.
Nikde v materiálech se nepíše o účelnosti či záměru změny barev či stylu písma v textu.
1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi?
Materiál obsahuje konkrétní informace určené učiteli a žákům o jeho obsahu, způsobu použití
a klíčových principech, na kterých je postaven. Materiál se nezmiňuje o inkluzi a ani ji nedeklaruje.
1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?
Materiál je uspořádán přehledně a logicky. Tematické okruhy jsou uspořádány do logických podoblastí. Na začátku je vždy nejprve uvedena základní informace o tématu, pak mohou následovat díl B a C zahrnující aktivní část výuky obsahující poslechové i notové ukázky včetně aktivního dílu. Pro přehlednost a orientaci v tématech lze využít obsah v úvodu učebnice.
Část výkladová je doplněna poslechy a notovými ukázkami.
1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?
Vzhledem k roku vydání (2003) jsou některé historické informace stálé a neměnné, tak v jejich sdělování prozatím nedochází k dezinformaci.
1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?
V úvodu i na zadní straně učebnice je uvedeno, jakým způsobem obsah materiálu odpovídá Rámcovým vzdělávacím programům, učebním osnovám či jiným normativním dokumentům nebo ke kterým částem formálního kurikula se vztahuje.
Ostrava Kurikulum 24, Student
2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti?
V menší míře, ale přece, tato učebnice nabízí pro stejnou látku učební úlohy s různými postupy na různé úrovni obtížnosti. Konkrétně v zadáních, kde si žáci mají vytvořit svůj vlastní rytmus či melodii na stupni obtížnosti, který si oni sami zvolí. Například na str. 103, 179 či 190.
2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení?
Zaměřuje se primárně na jednu úroveň scaffoldingu, a to uvedením postupných kroků řešení při praktickém experimentování. Například kdy si žáci mají společně s učitelem vytvořit klastr, a to pomocí brumenda (str. 102).
2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)?
Ano, k dispozici jsou různé druhy reprezentace učiva, a to konkrétně: u poslechu a obrázku jsou uvedené popisy (str. 10, 11, 16, 101, 157, …), grafy jsou opatřeny textovým popisem (str. 8, 17), objevuje se zde schéma (str. 191), tabulka (str. 151), fotografie (str. 142–147, …), vysvětlení
(str. 142) a definice (str. 140).
2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)?
Bylo by dobré změnit např. barvu fotografií, které jsou černobílé s růžovým filtrem -> dala bych normálně barevné fotografie; zvýraznění textu jinou barvou (konkrétně růžovou) -> vyčlenila bych text např. rámečkem nebo tučným písmem, ale ne růžovou barvou, kterou jsou vyčleněny i popisky
k fotografiím, tabulkám a jiným (působí to velice nesourodě).
Ostrava Kurikulum 24, Student
3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci?
Materiál může používat jeden žák. Pokud však vyučující vymyslí hry či skupinové práce s touto učebnicí, může být použita i pro více žáků. Úkoly pro vícero skupin v učebnici nejsou uvedeny. Jsou zde však úkoly tvorby hudby, při nichž se žáci musí poslouchat navzájem, což můžeme zařadit ke kooperativní práci. Je nutné poskytnout k materiálu např. další vybrané podněty, aby se podpořila diskuse s partnerem (partnery) či ve skupinách.
3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích?
Materiál lze použít jak ve třídě, doma, v knihovně nebo kdekoli, kam si jej s sebou vezmeme. Digitální verze neexistuje. K učebnici je přiloženo pouze CD s hudebními ukázkami uvedenými v učebnici.
3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech?
Materiál je k dispozici pouze v tištěné formě. V této formě jej lze zakoupit.
Ostrava Kurikulum 24, Student
4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby?
Tato učebnice neobsahuje žádný druh/formát zpětné vazby, a to ani na závěr kapitoly ani u úloh.
Jsou zde například zadány určité úlohy, které si žáci mohou s učitelem v hodině vyzkoušet, avšak o zpětném ohodnocení zde není zmínka. Doporučila bych vždy na závěr kapitoly či některých úloh zpětnou vazbu dodat.
4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení?
V tomto materiálu se nachází jen velmi málo příkladů či modelů výsledku úloh. U některých úloh
je to logické, jelikož jsou zaměřeny na improvizaci. Například u zadání, kdy si žáci mohou vytvořit minimalistickou „skladbu“. Kdy je pevně dáno metrum a tempo a čtyři dobrovolníci si k tomu vytvoří svůj vlastní motivek, který opakují. K tomu je zde uveden příklad v notaci jak to může vypadat
(str. 103).
Ostrava Kurikulum 24, Student
5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití?
Učebnice obsahuje různé návrhy praktických experimentů, které učitel může s žáky v hodině provést, pro lepší pochopení a fixaci učiva. Těchto typů úloh je obsaženo nejvíce.
Například kdy žáci podle pravidel dodekafonní hudby vytvoří svou „skladbu“ (str. 100).
Je zde také umožněn prostor pro skupinovou diskusi. Například u učiva klasicismu na str. 30, kde se žáci mají zamyslet nad významem slova klasický a mají sami vytvořit jakousi „databázi“ významu tohoto slova.
Pro hlubší zájem učiva spojeného s 50. lety je zde například doporučen film Zítra se bude tančit
všude (str. 118).
Zadání tedy nejsou stereotypní a podle příkladů uvedené výš můžeme konstatovat, že využívá různé typy kognitivních úloh. Avšak nutno dodat, že zde opravdu převažují úlohy s praktickými experimenty.
5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení?
Tento materiál nemotivuje žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení. Nevede jej k zhodnocení svého myšlenkového postupu. V tomto vidím nedostatek této učebnice, který však lze doplnit.
Ostrava Kurikulum 24, Student
6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení?
Tento materiál neposkytuje žákovi až tak bohaté příležitosti, ale můžeme najít pár drobností jako např. umožnění rozhodování (u improvizacích), používá oslovení v 1. osobě množného čísla či povzbuzení pro hlubší studium téma (odkaz na film).
6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení?
Do určité míry lze zde u žáka posilovat toto přesvědčení, a to například při již zmíněných zadání, kdy se mohou žáci sami projevit. Avšak učebnice moc nezapojuje žáky k formulování svým vlastních cílů a cílů výuky.
6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu?
V učebnici není žákovi poskytnut prostor pro kritickou reflexi učiva či samotného materiálu. Doporučila bych vždy na konci kapitoly krátké shrnutí učiva a k tomu prostor pro žákovo zhodnocení toho, co se naučil.
6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků?
Tato učebnice disponuje fotografiemi, ve kterých jsou zastoupeni lidé jak europoidní rasy, tak i negroidní, avšak není zde zastoupena mongoloidní rasa, která je v České republice docela rozšířená.
Ve většině případů jsou zde prezentováni skladatelé a interpreti mužského pohlaví, což je dáno i jejich známostí či popularitou v dané době. Komunita LGBT+ zde není zastoupena.