No Account?


No Account?


Language

4

2 Ratings 2 Written Reviews

20 % rate as inclusive
25 % rate as OER
Description

English book with different topics and tasks.

Latest written Review

Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?

Na stranách…

3
20% rate as inclusive
20% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?

Na stranách 2 a 3 se nachází přehled celého obsahu učebnice. Je rozdělen do sedmi kategorií, které jsou vyznačeny barevně: slovní zásoba a poslech, gramatika, kultura, další gramatika, čtení, každodenní angličtina, psaní. Prezentuje tak obsah všech deseti lekcí. Podle tohoto přehledu můžou učitelé i žáci poznat, jaká cvičení a témata v učebnici očekávat.

Dále v každé lekci vedle nadpisu lze najít krátké shrnutí učiva, které se v dané lekci objeví

Na konci každé lekce je dvojstrana s cvičeními na procvičování učiva, na které se lekce zaměřovala. Kompletní shrnutí gramatických jevů lze pak nalézt na konci učebnice, na stranách 104-123 a shrnutí slovní zásoby ve formě cvičení je na stranách 124-133.

V učebnici se opakuje několik druhů cvičení, a to především odpovídání na otázky (procvičování mluvení na dané téma, rozhovor o daném textu, ...), doplňování slovíček (doplňování do textu/vět, psaní slov opačného významu, doplňování gramatických jevů – slovesné časy, ...), poslechy, popisování obrázků, čtení textů, psaní esejí. Struktura učebnice často podporuje práci ve skupinách, nebo ve dvojicích, a to především při cvičeních, ve kterých je potřeba vést rozhovory. Dokonce nabízí i různé ”speaking strategies,” neboli ”strategie mluvení,” ve kterých studentům doporučuje, jak interagovat.

V samotné učebnici se nenachází žádné další doporučení, jak by se kniha měla používat, kromě výše zmíněného obsahu. Za jediné další doporučení by se dal považovat nápis na úvodní straně, kde je kniha označena jako ”pre-intermediate student’s book,” tedy jako kniha pro mírně pokročilé studenty anglického jazyka. Na zadní straně se nachází informace o tom, co může kniha nabídnout studentům a učitelům (např. CD s audio cvičeními, další materiály, které je možno si stáhnout online – pracovní sešit, aplikaci na procvičování slovní zásoby, ...)

 

Také k této knize existuje i tištěný doprovodný materiál ve formě pracovního sešitu, který se vydává odděleně.

 

1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? 

Materiál neobsahuje definici inkluze, ani žádné její klíčové principy. Avšak samotná kniha se vysloveně za inkluzivní neprohlašuje. Vzhledem k tomu, že kniha samotná nabízí sekci, která se nazývá ”kultura,” připadá mi to trochu jako promarněná příležitost. V této sekci se učebnice nejvíce zaměřuje na Británii, kde byla napsána. Popisuje její autory (William Shakespeare), zvyky (fox-hunting) a podobně.

V pár případech prezentuje i lidi z jiných kultur, například z Ameriky, Latinské Ameriky, Itálie, nebo Japonska. Objevují se však v jednom, nebo dvou cvičeních v celé učebnici.

Zajímavé vyobrazení je lidí z Afriky, kteří jsou v učebnici často označováni jako chudí a za národ, ve kterém jsou často hladomory, proto se pro něj dělají sbírky. Příklad článku o sbírce na hladomor v Africe v roce 1985:

 

1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?

Ano, učebnice je velmi dobře strukturovaná. Jak je již výše zmíněno, na začátku knihy je obsah, rozdělený barevně do daných kategorií, které popisují, co se probírá v každé z deseti lekcí. Krátké shrnutí obsahu každé lekce je pak uvedeno i přímo na jejím začátku.

Po každé lekci následuje dvojstrana cvičení, která se zaměřuje na probranou gramatiku a slovní zásobu té lekce. Na konci učebnice je podrobný popis veškeré gramatiky, na který jsou odkazy i v samotné učebnici a za ním následují cvičení na slovní zásobu.

Dalším orientačním prvkem jsou tabulky. Důležité informace se vždy nachází v tabulce označené ”learn this,” tedy ”tohle se nauč” a ”look out!,” což znamená ”na tohle si dávej pozor!”

 

Dalšími důležitými tabulkami jsou ty, označené jako ”exam/speaking/writing strategy” (”strategie na zkoušku, při mluvení, při psaní”), které obsahují rady k danému tématu/učivu.

 

Některá zadání jsou navíc označena, aby šlo vidět o jaký typ cvičení se jedná, ještě před přečtením instrukcí – slovní zásoba, mluvení, poslechy. Cvičení na slovní zásobu a mluvení jsou označena slovy ”vocabulary” a ”speaking” a poslechy jsou značeny malým symbolem sluchátek.

 

V knize se také často pracuje s barvami, jak s barvami písma, tak i s barvou celých stránek (např. dvoustrana s opakováním lekce má vždy barevný podklad na základě přiřazené barvy lekce). Dále se v knize objevují různé fonty písma, tučné písmo i kurzíva, pro zvýraznění důležitých částí textu, zadání, konkrétních slovíček, nebo gramatických jevů.

 

1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?

Kniha Maturita Solutions neobsahuje žádné odkazy na další články, videa a podobně. Jediný zdroj, který je uveden vzadu, jsou stránky jejich vlastního nakladatelství (www.oup.com/elt), kde se nachází nabídka a cena učebnic, další zdroje pro studenty i učitele k výuce a různé novinky. Avšak se zde nenachází nic, co by podporovalo kredibilitu článků v analyzované učebnici.

 

1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?

Na první straně knihy je napsáno, že její obsah je schválen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Dále je uvedeno datum schválení a recenzentky.

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti?

Obecně spíše ne, materiál je stavěný spíše tak, že všichni studenti postupují od jednodušších úkolů k obtížnějším. Nicméně u některých cvičení si může učitel materiál přizpůsobit tak, že cvičení, která jsou myšlena jako navazující (lehčí a následně těžší), může zadat tak, že slabším žákům zadá jen lehčí a zdatnějším žákům jen těžší.

  Příklady: 

2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení?

Ano, materiál v některých částech poskytuje podporu učení. Konkrétně například radami ke konverzaci či zkoušení. Obvykle jsou tyto rady vyznačeny barevným rámečkem. Nicméně tento scaffolding není poskytován na různé úrovni, nevidíme zde různé stupně obtížnosti.

 Příklady:

 

Jediným cvičením, kde vidíme více forem scoffoldingu je u učení se psaní textů (např. esejí), kde je poskytnut vzor, dále také osnova a na konci také podmínky, které má daný text splňovat.

  Příklad:

 

 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např.  Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)?

Ano, jsou. Důležité informace jsou v barevných rámečcích (viz předchozí příklady), dále je také nová slovní zásoba vyznačena v textu barevně; u cvičeních jsou rámečky, jestli se jedná o speaking, listening, writing activity, nebo na co se cvičení zaměřuje (vocabulary). Také příklady dialogů jsou graficky zpracované a v celém materiálu je velké množství obrázků, se kterými žák přímo pracuje v nějakém cvičení nebo jsou připojeny ke článku pro lepší názornost.

 Příklady:

2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)?

Ne, materiál nelze nijak přizpůsobit. Buď je v tištěné formě nebo v digitální, ale v digitální jen ve formě pdf, takže lze maximálně přiblížit či oddálit celý materiál jako celek.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci?

Ano, materiál lze využít při individuální práci. Obsahuje různá cvičení, vysvětlení probíraných jevů a dobré instrukce, podle kterých se jednotlivec může řídit.

Kniha také obsahuje cvičení, která navádí k práci ve dvojicích. Tyto cvičení jsou většinou zaměřena na mluvení, tudíž vedení dialogu na dané téma, popis obrázků, nebo přiřazování slovní zásoby. Myslím si, že některá z těchto cvičení jsou vhodná i pro větší skupinu lidí, takže kdyby bylo třeba mluvit ve skupinách, a ne pouze ve dvojicích, bylo by cvičení možné tomu bez problémů přizpůsobit.

 

3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích?

Protože analyzovaný materiál je tištěná kniha, myslím si, že není problém ji použít v jakémkoliv prostředí. Na různých internetových stránkách se dá navíc snadno zakoupit, jak ve fyzické, tak v digitální podobě.

Její digitální podoba je však značně omezena, neobsahuje žádná interaktivní cvičení a dá se tudíž pouze přibližovat a oddalovat. Její výhodou však je, že si ji člověk může stáhnout, například do telefonu ve formátu pdf a mít ji pořád u sebe, i když nemá internet, nebo když si zapomene fyzickou knihu doma.

Součástí knihy je také DVD s audiem, které je potřeba při některých cvičeních. V dnešní době se toto audio dá také stáhnout z internetu přímo do počítače. Přehrávání je tak možné jak z přehrávače, tak z počítače, či jiné dostupné technologie.

 

3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech?

Ano, jak je již zmíněno výše, kniha se dá zakoupit ve fyzické i digitální podobě. Je však pod ochranou copyright, proto je její další distribuce zakázána a jediný možný přístup k ní je, pokud si ji člověk zaplatí (jak tištěnou, tak i digitální verzi).

Learning Feedback for Learners

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby?

Ano, nejčastěji u cvičení, které zahrnují psaní nějaké eseje, emailu, a podobně. V těchto případech se v knize objevuje tabulka, kde je možnost si odškrtnout, zda napsaná esej splňuje všechny požadavky zadání a má správnou strukturu.

V knize se také co dvě kapitoly objevuje dvoustrana, na které jsou cvičení na gramatiku a slovní zásobu (nazvané ”language review”), které byly doposud probrány. Studenti si tam mohou označit, kolik měli správných odpovědí, a nakonec si i sečíst body, aby viděli, jak na tom jsou a co ještě musí procvičit. Tato dvoustrana obsahuje i sekci ”skills round-up,” kde si lze procvičit více praktické použití jazyka zaměřené na probraná témata. Jsou tam cvičení na mluvení, psaní, čtení a poslechy.

 

4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení?

V učebnici se často nachází příkladové úlohy u cvičení, kde mají studenti napsat vlastní esej. Jsou uvedeny příklady emailů, či článků.

V případě doplňování slov/gramatických jevů do textu a cvičeních založených na podobném principu, je většinou uvedena příkladová věta (např. první slovo v textu je doplněno).

 

Jak je již zmíněno výše, kniha obsahuje spoustu cvičení/testů na ověření doposud probrané látky. Nachází se jak za každou lekcí, tak co dvě lekce.

V učebnici však nejsou zahrnuty odpovědi na žádné učební úlohy. Pokud člověk chce zjistit správné odpovědi, musí je konzultovat s osobou, která je schopná mu je spolehlivě poskytnout (např. vyučující), nebo si musí koupit ke knize doprovodný materiál, který odpovědi obsahuje.

Learners’ Reflections on Learning

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití?

 Ano, materiál poskytuje různé strategie učení. Poskytuje různé způsoby, jak přistupovat k učebním úlohám, např. vzájemné dotazování, skupinové diskuze, učení z textu, vyprávění příběhů, doplňování do textu, tvoření vět, seřazování slov do správného pořadí ve větě atd.

  Příklady:

 Materiál nicméně neposkytuje možnosti použít při řešení problémů různé myšlenkové operace.

5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení?

Ne, materiál žáka nemotivuje k zamyšlení se nad chybami nebo vlastním procesem učení.

Learners’ Agency

1

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení?

Materiál neposkytuje žákům příležitosti k vlastnímu rozhodování o učení. I když se autoři učebnice hlásí k tomu, že materiál poskytuje příležitost žákovi mít kontrolu nad vlastním učebním procesem, nikde v samotném materiálu jsem taková cvičení či prostor nenašla.

6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení?

Ne, materiál toto přesvědčení u žáků neposiluje.

6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu?

Ne, nikde k reflexi ať už učiva či materiálu samotného prostor není.

6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků?

Moc ne. I když materiál zahrnuje příběh o surfařce, která přišla o ruku, a na obrázcích jsou zastoupeni lidé s různou barvou kůže, materiál se soustředí na stereotypní střední vrstvu ve Velké Británii. Nejsou zde příliš zastoupena jiná než typicky anglická jména, většina lidí na obrázcích je v produktivním věku, bílé kůže, heterosexuální, bez handicapu. Téma náboženství se nijak v materiálu neobjevuje, na obrázcích ani jinde.

% rate as inclusive

20%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

20%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}