Ano, autorka v předmluvě shrnuje, jak je učebnice stavěná, které kapitoly konkrétně obsahuje a co by si měli žáci z každé kapitoly odnést (např. „Znalosti z psychologie osobnosti vám zprostředkují celistvější poznávání ve vašem okolí, snazší pochopení motivace a příčin jejich chování.“ nebo „V kapitole o komunikaci poodhalíte možnost zdokonalení vaší komunikace v pracovním i osobním životě.“) a kde mohou žáci nabyté znalosti využít (např. „při učení se o základech psychodiagnostiky“).
O designu se autorka přímo nezmiňuje, nicméně udává návaznost kapitol i témat na předchozí či další díl učebnice.
Ano, záměrem učebnice je poskytnout praktické vodítko, odbornou terminologii, základní informace a jejich aplikace v praktickém životě, k pochopení psychologie a psychopatologie pro případnou kariéru v pomáhající profesi.
Autorka se přímo nezamýšlí nad tématem inkluze, ale udává doporučení, aby se žáci po přečtení každé kapitoly zamysleli nad tím, jaké životní zkušenosti s danou problematikou mají, jak je ovlivnily.
Ano, materiál je logicky strukturovaný, rozdělen do jednotlivých dílů učebnice (1. díl poskytuje obecné poznatky z psychologie a kapitoly z vývojové psychologie, 2. díl se věnuje osobnostní psychologii, komunikaci a psychodiagnostice; existuje i 3. díl, ten se ale od mé aprobace již vzdaluje, kde o psychodiagnostiku v praxi sociálních pracovníků).
Ano, odkazy se objevují pouze k odborným publikacím, případně webovým stránkám (a doporučení pro další studium s odkazem na odbornou literaturu je v předmluvě)
Ano, v předmluvě učebnice je přímo napsáno, že odpovídá RVP MŠMT.