No Account?


No Account?

Login

Language

4
50% rate as inclusive
70% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Materiál neposkytuje vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Omezení: - abyste získali přístup k digitálnímu materiálu, musíte zaplatit - aby studenti mohli používat digitální materiály, musí mít vhodné nástroje (počítač, chytrý telefon). Záměr bylo možné spatřit v kapitole zaměřené na šikanu (1B). Žáci se učí slovní zásobu popisující vzhled a osobnost člověka, pojmenovat, co je to šikana apod. Součástí je i článek o šikaně, kdy po jejím přečtení budou žáci pracovat ve skupině, kde by měli diskutovat o tom, jestli jsou tyto příběhy typické a co v případě šikany dělat. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Ano, zadání a ilustrace jsou logicky uspořádány, téma je snadno pochopitelné, počínaje gramatikou, jejím procvičením, čtením, mluvením a poslechem, konče projektem a opakováním. Vždy je možné vrátit se zpět a pochopit, co se po nás požaduje. Poslech, gramatika, psaní, mluvení a porozumění jsou označeny různými barvami 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Kapitola se většinou skládá z gramatiky nebo práce s textem a příběhy. Příběhy jsou vymyšlené a nejsou založeny na skutečném příběhu – jsou smyšlené. Jediné tři texty se zdají být skutečné. Prvním z nich je příběh Tobyho, který si prošel šikanou. Kapitola o šikaně taktéž zahrnuje fakta o počtu a charakteru šikany, která se zdají být pravdivá. Druhý text je o POP musíc a její historii, zahrnující velká jména jako třeba ABBA nebo Guns N´ Roses. Třetí text popisuje historii takzvané Hedvábné stezky (the Silk Road).   1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Kapitola je založena na znalostech a procvičení slovní zásoby, minulého času průběhového a minulého času prostého, předminulého času, členů, mluvení, psaní a poslechu. Žáci se také v této kapitole věnují historii britské a americké hudby a učí se, jak reagovat, když je někdo šikanovaný nebo se něco pokazí (spálí, rozbije, vybije…). Jedná se o důležité složky jazyka (nejen něj), které by měl znát každý student.

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Učebnice nabízí úkoly, které jsou přibližně na stejné úrovni složitosti, přičemž předmět látky se učí poslechem, čtením, mluvením nebo psaním, doplňováním nebo spojováním, zároveň individuálně nebo prací ve skupině. Na konci kapitoly je stránka pro zopakování učiva a stránka, která nabízí možnost realizace projektu, která může být vhodná pro šikovnější skupiny dětí.   2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Jelikož jsem měla zkušenost pracovat s materiálem od stejného nakladatelství pro mladší žáky, zjistila jsem, že se tam vyskytoval scaffolding ve formě psa, který poskytoval rady. Tento materiál nenabízí tolik forem scaffoldingu. Jelikož ale jde o učebnici pro 9. ročník, můžeme zde najít oporu ve formě rámečků s vysvětlením určité gramatiky, nebo nabízení závorek se základním tvarem sloves, které žáci mají převést do správného tvaru, a ne na ně sami přijít. Scaffolding můžeme taktéž vidět ve fotografiích. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? Cvičení jsou složena z obrázků a fotografií, tabulek, textových bublin, různé druhy barev textu, jejich tloušťka, kurzíva. 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Ano, je to možné. Jelikož je materiál nabízen i v digitální formě, lze jej měnit na základě úrovně studenta.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Ano, některé úkoly lze provádět ve skupinách. Samozřejmě, pokud se žádná skupina netvoří, je vhodná i individuální práce. 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Ano, materiál může být prezentován nejen v knižní podobě, ale také v digitální verzi. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Materiál je k dispozici v papírové podobě a také v online verzi. Online verze je však k dispozici po registraci a zaplacení konkrétní verze knihy a je k dispozici pouze pro učitele.

Learning Feedback for Learners

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Materiál nepředkládá možnost zpětné vazby. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? Žáci určitě mohou reflektovat proces učení, nicméně k tomu žáci nejsou přímo v materiálu vedeni.

Learners’ Reflections on Learning

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Ano, materiál obsahuje příklady, jak dané úkoly provádět. Kapitola obsahuje různé druhy technik učení – jako je spojování, opravování vět, tvoření vět a správných tvarů slov, řazení slov do správného pořadí, přiřazování apod. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Materiál může motivovat k vlastní reflexi, jelikož nabízí velké množství typů cvičení, nicméně k tomu žáka přímo nenabádá.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Ne, úkoly jsou většinou postaveny tak, že studenti nemají tolik svobody vlastního rozhodování (například se zde vyskytují úkoly, ve kterých musíte dát slova do správného tvaru). Občas se objeví část „mluvení“ nebo „psaní“, kde mohou zapojit trochu své fantazie, ale je to zdánlivé, protože úkol není zcela jejich vlastní volbou.   6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Materiál poskytuje spoustu různých druhů cvičení, což může vést k jejich vlastní zpětné vazbě. To znamená, že mohou zjistit, že některé typy cvičení zvládnou, pokud potřebují procvičit něco důkladněji, nebo mohou mít své vlastní způsoby. Nejen materiál může poskytovat tyto možnosti, ale hlavně by s tím měl pomoci samotný učitel. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? Otázky a příslušné ilustrace vedou studenta správným směrem při plnění zadaných úkolů. Úkol je prezentován srozumitelným a jasným způsobem. Na konci každé kapitoly je shrnutí, tudíž tento materiál umožnuje kritickou reflexi učiva i materiálu. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? Nemůžeme říct, že se v každé části kapitoly dají zaznamenat znaky rozmanitosti. Přesto je zde důležité téma, které může být důsledkem nerespektování rozmanitosti, a to je téma šikany. Jsou zde otázky jako „Co je to šikana“ anebo jestli si žáci myslí, že se vyskytuje na všech školách. Díky skupinové práci také můžou diskutovat, co by se dalo dělat, pokud by byli oni sami nebo někdo jiný šikanovaní. Na straně 11 je také shrnutí, kdo bývá nejčastější obětí, což odkazuje na odlišnost žáků. Na stránkách můžeme vidět obrázky lidí různých barev (strana 8 a 11).

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

70%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}