Organizaci, koncepci a cíle Projectu 3 vysvětluje metodická příručka pro učitele (Teacher’s Book). Project 3 uplatňuje kombinaci tradičních i současných přístupů ke vzdělávání – projektovou výuku (závěr každé lekce obsahuje dílčí individuální projekt), skupinovou práci (např. sehrání příběhu dle zadání, vytvoření alternativního konce příběhu atd.), práci ve dvojicích (např. vytvoření dialogu s využitím výrazů z nějakého předchozího cvičení) či hraní rolí (již zmíněné sehrání příběhu). Zdůrazňuje také význam mezipředmětových vztahů, jelikož každá kapitola obsahuje stránku s názvem English Across the Curriculum, kdy v anglickém jazyce představuje zajímavá témata napříč různými vzdělávacími oblastmi - např. zeměpis - časové zóny, dějepis - stěhování národů a morové epidemie, IKT - bezpečnost na internetu aj. Současně poskytuje strukturovaný plán výuky gramatiky a její důkladné procvičování v pro žáky realistických a motivujících kontextech (kupříkladu detektivním příběhu a fotopříběhu odehrávající se ve školním, volnočasovém i domácím prostředí).
Celý Project 3 se skládá z několika materiálů – z učebnice (Student’s Book), pracovního sešitu (Workbook), metodické příručky pro učitele (Teacher’s Book), audio-vizuálních a interaktivních zdrojů (CD, DVD, Classroom Presentation Tool).
Čtvrtá edice Projectu byla aktualizována s ohledem na zpětnou vazbu učitelů používajících tyto materiály.
Slovo inkluze zde není zmíněno, metodická příručka ale zdůrazňuje skutečnost, že běžnou třídu tvoří žáci s různou úrovní schopností a s různými styly učení, které Project 3 respektuje např. tím, že je nové učivo prezentováno různými způsoby na několika různých úrovních. Materiál bere ohled také rychlé/nadané žáky (nabízí rozšiřující aktivity, které jsou učitelům přístupné v metodické příručce), ale i pomalejší třídy/žáky.
V učebnici si na stranách č. 2 a 3 můžeme všimnout přehledně zpracovaného obsahu učebnice. Jednotlivé lekce jsou strukturovány do několika oblastí. Ty jsou vždy označeny názvem (gramatika, slovní zásoba aj.) a barvou. Každá z šesti lekcí v učebnici se skládá z osmi stran věnujících se gramatice, slovní zásobě, nácviku dovedností (poslech s porozuměním, čtení s porozuměním, mluvení, psaní), dále obsahuje díl fotopříběhu a komiksového příběhu, stranu věnovanou kultuře a mezipředmětovým vztahům, souhrnné opakování, dílčí projekt a píseň.
Jednotlivé oblasti všech šesti lekcí (gramatika, slovní zásoba, dovednosti atd.) jsou již v obsahu odlišeny barevně a zahrnují také náplň v rámci každé lekce (např. lekce č. 1 - gramatika – minulý čas prostý, pravidelná a nepravidelná slovesa). Přehledné, strukturované a pestré zpracování obsahu je pro žáky velmi vhodné a usnadňuje jim orientaci. Učebnice Project 3 je prvním dílem této edice, který již neobsahuje instrukce v českém jazyce.
Autor na poslední, již nečíslované straně učebnice odkazuje na využité zdroje (písně, obrazový materiál – ilustrace, fotografie). Zdroje informací např. u článků však nejsou uvedeny.
Webové stránky Oxford University Press poskytují návrh ŠVP dle aktuálního RVP za využití materiálů Project 3. V tomto souboru je uvedeno, jaké jsou výchovné a vzdělávací strategie (např. podpora rozvoje učení, interakce, získávání správných pracovních a učebních návyků, sebehodnocení, projektová práce a mezipředmětové souvislosti), dále rozvoj jednotlivých klíčových kompetencí, průřezová témata ad.