No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

40 % rate as inclusive
50 % rate as OER
Description

Nejnovější vydání populárních učebnic Project staví na osvědčené metodice a oblíbeném formátu. Nové vydání…

Latest written Review

Učebnice hned na začátku poskytuje souhrnnou a přehlednou tabulku s tématy, která se mají v jednotlivých…

2
40% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice hned na začátku poskytuje souhrnnou a přehlednou tabulku s tématy, která se mají v jednotlivých kapitolách probírat. Tabulka je rozdělená do několik oblastí: téma lekce, gramatika, slovní zásoba, komunikace a dovednosti, doplňující témata. Každá lekce obsahuje také části určené pro opakování jednotlivých lekcí. Filozofie učebnice nebo určité zařazení do kontextu učení se jazyku (pro jakou věkovou či jazykovou skupinu je daná učebnice určena) není v dané učebnici explicitně napsáno. Fakt, že se jedná o pokračující učebnici můžeme vydedukovat pouze z čísla 3 na titulní straně učebnice. Záměry autorů ani omezení materiálu ve vztahu k inkluzi nejsou v materiálu přímo písemně uvedena. Případné omezení materiálu lze dle mého shledat ve vypracování, které je celé v angličtině, což může být pro některé žáky překážkou. Materiál se skládá ze setu – učebnice a pracovní sešit. Každá kapitola učebnice je v úvodní tabulce (viz Příklad č.1) přehledně odlišena barevně podle dané oblasti (např. gramatika) a názvem vztahujícím se k slovní zásobě probírané v dané lekci (např. The Future). Barvy použité pro oblasti v úvodu jsou použité i pro označení daných oblastí přímo v lekcích (např. gramatika má v úvodu zelený sloupeček, v textu je gramatika oddělena zeleným páskem s nápisem gramatika a zelenými číslicemi u cvičení). Pracovní sešit již tabulkou a barvami nedisponuje. Každá lekce má jednotlivé oblasti (gramatika, slovní zásoba, komunikace a dovednosti, doplňující témata) rovnoměrně rozložené. Základem jednotlivých lekcí jsou praktická cvičení. Samotné jevy jsou následně vysvětleny v druhé části setu (pracovní sešit). Pod některými texty určené v procvičování čtení na konci učebnice jsou uvedené zdroje daných ukázek. Na poslední stránce určené pro poděkování přispěvovatelům jsou také uvedeni autoři, kteří dali svolení s použitím jejich materiálu (např. text písně) do učebnice. Jelikož učebnice přímo neurčuje, pro kterou věkovou skupinu je materiál určen, není možné přesně určit dané požadavky RVP.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál disponuje celou řadou různých úloh, které se zaměřují procvičování různých jazykových dovedností. Patří mezi ně: doplňování do textu s poslechem, popis obrázku, skládání věty bez uvedeného slovesa (na které musí žák přijít sám), spojování slov k sobě hodících se, procvičování výslovnosti na základě poslechu, text s otázkami na porozumění atd. Mezi úlohami je možné i nalézt práci ve dvojicích a skupinkách. Druhá část setu (pracovní sešit) nabízí i stupňované úlohy (počet hvězdiček vedle čísel úloh naznačují zvyšující se obtížnost). V materiálu podporu vidím v následujících příkladech. U některých úloh můžeme nalézt vzor, jak s cvičením pracovat. V sekci Culture (doplňující témata) dané lekce je text a poslech k nějaké kulturní oblasti anglicky mluvícího státu (např. v lekci 3–o mojí zemi). Následuje úloha, kdy má žák za pomocí návodných otázek vypracovat podobný text i o svém místu bydliště (např. v lekci 3 – napsat informace o své zemi). V sekci Your Project (doplňující témata) je úkol k vypracování vlastního projektu (Project task). Zadání kromě hlavního tématu obsahuje také postup při vypracování a návodné otázky. Ano, texty a úlohy jsou často doprovázeny různou reprezentací učiva. Úlohy mívají barevné ilustrace, do kterých je možné i přímo vepsat správnou odpověď (v online verzi učebnice), např. při doplňování slovní zásoby do textu (viz str. 42, úloha 3a). Materiál je obohacen o foto příběh se sepsaným dialogem, který je možné si pustit i jako video (viz str. 38, úloha 1). Video je možné nalézt i u sekce Culture, jako doplňující materiál k danému tématu. Tyto videa ale také obsahují přepis. Některé úlohy obsahují také audio nahrávky, které slouží k poslechu napsaného textu (např. str.36, úloha 1) nebo k procvičení čistě poslechu (např. str. 37, úloha 4). Audio – i video nahrávky je možné zpomalit i zrychlit nebo u nich zeslabit či zesílit zvuk. Texty je také možné zvýraznit pomocí nástroje a přiblížit pomocí nástroje Focus a Zoom.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál primárně nabízí úlohy určené k individuálnímu zpracování, ale jsou zde zařazené i úlohy skupinového rázu. Mezi úlohy určené přímo pro práci s dalšími žáky patří například tvorba dialogů na předem určené téma (např. str. 39, úloha 5b nebo úloha 6) nebo vytváření příběhu na předem určené téma. Poskytnutý materiál (úplná online verze setu učebnice a pracovního sešitu) se nachází v online podobně a je k němu potřeba mít přístup (předplatné či licence). Audio a videonahrávky v této verzi obsahují i přímý přepis toho, co je na nahrávkách řečeno, takže by mělo být možné je využít ve špatně nazvučeném či hlučném prostředí. Existuje i online verze, která je volně dostupná. Úloh v této verzi je ale velmi málo a jsou zaměřené pouze na gramatickou část a audio nahrávky. Nahrávky zde přepis neobsahují. Učebnice má ale také tištěnou verzi. K poskytnutému materiálu je potřeba mít zakoupený přístup. Volný online přístup je jen k výše popsané verzi s gramatikou a audiem. Existuje ale možnost volného zakoupení tištěné verze materiálu.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Určitý prostor pro zpětnou vazbu může přímo v učebnici tvořit část Revision či Progress check na konci lekce, které slouží jako ověření znalostí z dané lekce. Žáci tak můžou vypracovat úlohy a následně jejich správné řešení konzultovat s učitelem a tím dostat zpětnou vazbu na svůj dosavadní pokrok. V poskytnuté verzi materiálu je možné také zkontrolovat správnost vlastních odpovědí. Jak je popsáno výše, úlohy sloužící k opakování učiva dané lekce mohou sloužit jako ukazatel toho, na co by se žák měl například ještě zaměřit. V části Progress check (v pracovním sešitě) si žák přímo sám může odkliknout, zda si myslí, že již dokáže o dané problematice mluvit nebo potřebuje další opakování.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

V materiálu můžeme u gramatické části nalézt gradující úlohy, které vedou k postupné samostatnosti při vypracování. Žák nejprve rozpozná gramatický jev v ukázkové větě, pak je schopen jej popsat (např. jak je sloveso transformováno kupříkladu na základě zájmena ve větě) a v posledním kroku je schopen sám schopen jev aplikovat (např. vytvořit větu s použitím minulého času průběhového). Nachází se zde i úloha týkající se každodenního použití jazyka, kdy mají žáci sami popřemýšlet, jak by se daná fráze nebo věta dala přeložit v jejich jazyce. V této úloze je možné aplikovat jak dosud poznané gramatické jevy dané lekce, tak každodenní slovní zásoba, která je užitečná do praxe. K individuální reflexi a určité motivaci by v materiálu mohl posloužit Progress check, který je již rozebraný výše.

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Struktura materiálu je jasně daná, a proto není zcela prostor pro nějakou transformaci procesu učení (například ve smyslu vynechávání úloh). Většina úloh na sebe nějakým způsobem navazuje a je potřeba znát například slovíčka z přecházející úlohy, aby žák byl schopen porozumět následujícímu textu. Jediné, co mi v učebnici přišlo odpovídající k dané otázce je možnost v online verzi učebnice vyplňovat úlohy na přeskáčku. Nemusí být jedno cvičení vyplněné pro pokračování do dalšího (myšleno tak, že učebnice například neodemyká úlohy po splnění těch předchozích, ale jsou ke psaní volné všechny), ale jak je již popsané výše, je to spíše potřebné ve vztahu ke znalostech, které žák z dané úlohy může získat. Nenašla jsem typy úloh, které by se nějakým způsobem vztahovaly ke kritické reflexi učiva nebo samotného materiálu. Na základě ilustrací a fotografií můžeme vypozorovat, že se autoři snaží o znázornění diverzity. Texty jsou psány neutrálně, bez náznaků diskriminace či stereotypizace, se snahou o to, aby kupříkladu témata dialogů byly z běžného žákovského života. V textech můžeme nalézt různorodost jmen, což naznačuje, že učebnice nemá přímo vytyčené své hrdiny.

% rate as inclusive

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}