No Account?


No Account?

Login

Language

4

1 Ratings 1 Written Reviews

50 % rate as inclusive
40 % rate as OER
Description

7 game,learning exercises, video, pictures, information, concepts

Latest written Review

Na prvních dvou stránkách učebnice je ukázáno to, co se bude probírat a co se pod každou kategorií (Speaking,…

4
50% rate as inclusive
40% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Na prvních dvou stránkách učebnice je ukázáno to, co se bude probírat a co se pod každou kategorií (Speaking, Reading, Writing, Listening) bude v lekci dělat. Tyto kapitoly nejsou na těchto stránkách popsány, spíše jde autorům o to, aby žáci věděli, s jakými slovíčky v AJ se v lekci setkají, učebnice by se měla využívat pro celou třídu, a tato série „Project“ také nabízí společně s učebnicí – pracovní sešit, a knížku pro učitele. V učebnici se často vyskytují různé příběhy, v případě této učebnice se často vyprávějí události Sweet Sue a Smart Alecc, v těchto příbězích si žáci mohou procvičit všechny Key Functions anglického jazyka. Je možné lekce projíždět nesystematicky, ale učebnice se snaží aby každý úkol byl proveden ve všech čtyřech základních schopnostech anglického jazyka. V materiálu se postup při inkluzi nenachází, materiál ukazuje učiteli i žákům, jak by měli systematicky postupovat při „vyplňování“ učebnice a procházením a jak by vše mělo na sebe navazovat Materiál je strukturován srozumitelně a logicky, v materiálu se dá jednoduše vyznat pomocí očíslovaných úkolů způsobem: 3a. 3b. 3c. atd.… tím se rozlišují cvičení a většinou tyto rozdělení „nutí“ žáka k tomu, aby buď četl, psal, nebo mluvil. V učebnici se dá vyznat jednoduše i zpětně, pokud se vrátíme k předchozím úkolům, je jasné, co je cílem žáka a podle čeho by se měl řídit. Úkoly jsou zadávané tím způsobem, že žáci ví, co v daném cvičení mají dělat a „omezuje“ žáky například jenom na dva odpovědí (True, False – Převeďte věty z minulého cvičení na zápor, Vyberte jednu ze správných možností možnost A nebo možnost B). V učebnici je celkem 6 lekcí. Tyto lekce na sebe navazují jak v učebnici, tak i mimo (Project má 5 různých edicí, které na sebe navazují, toto je Project 3) Obsah je ověřen odkazy a odkazuje na ostatní autory na konci učebnice a pracovního listu. V učebnici není zmíněno, zdali materiál odkazuje na požadavky RVP. Není zmíněno, ke kterým částem kurikula se tato učebnice váže.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ne, učebnice má většinou jeden „level“ úlohy a podle toho se řídí celá lekce. Avšak mezi lekcemi je znát rozdíl, kdy učivo je čím dál tím těžší, ale jestli se bavím o učebních úlohách ve stejné lekci, není zřejmé, že by se tato učebnice na toto sebevzdělávání nijak zaměřovalo. Ano, v učebnici se nachází různé úrovně podpory učení. V materiálu je zřejmé, že v zadání jsou kladeny podpůrné otázky, aby žáci věděli, na co se mají zaměřovat, jsou zde také vypsány nějaké tipy pro to, jak si zapamatovat například výslovnost v AJ lépe pomocí různých věcí např. zvedáním ruky při vyslovení různých zvuků. V pracovním sešitě je také u některých cvičení doplněno prvních pár políček, aby se žáci dokázali zorientovat v úloze. To samé se vyskytuje i v pracovním sešitě, kde první pár úkolů ve cvičení je předem doplněno jako příklad. Každé cvičení v materiálu je doplněno obrázky, v učebnici se nevyskytují žádné rekapitulující tabulky, ani tabulky které popisují téma na začátku lekce. Celkově materiál neobsahuje velké množství UDL, IDG. Maximálně si jde všimnout malého textu vedle začátku každé lekce, kde je vypsáno téma lekce s nejdůležitějšími slovíčky. Ještě můžu zmínit způsob pokládání otázek, kde se učebnice snaží co nejvíce pomoci žákovi dosáhnout cíle. U audio souborů je možné upravovat hlasitost a tempo přehrávání. Toto je však možné pouze u pracovního sešitu, který je 1+1 s touto učebnicí Project 3 Fourth Edition WB PDF | PDF (scribd.com) Mimo tyto možností, není v materiálu moc co měnit a přizpůsobovat. Maximálně vynechání nebo lehké přizpůsobení textu ke vztahu s probíraným tématem. Ale není možná „vybudovaná v učebnici“ možnost úpravy pro individualizaci.

Learners’ environment(s)

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano v učebnici je jasné, že často vybízí k práci buď ve skupině nebo ve dvojici, ale také ukazuje na to, že by žáci měli pracovat samostatně, hlavně tedy v pracovním sešitě je psáno, že by práce měla být individuální, zatímco v učebnici je kladen důraz na spolupráci Ano, je možné získat digitální kopii této učebnice a pracovního sešitu, ale také učitelského podkladu, a také je dostupná klasická fyzická kopie. Obsah je dostupný online, vhodný pro prezentaci na interaktivní tabuli, prohlížení na počítači nebo tabletu. Nicméně není možné upravit velikost textu či obrázků, protože učebnice pochází z roku 2013 a není aktualizována o nové funkce. K dispozici je také tištěná verze učebnice.

Learning Feedback for Learners

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, v pracovním sešitě jsou uvedeny příklady, jak by měly vypadat a co by měly obsahovat písemné formální či neformální práce žáka. Obsahuje také podmínky pro úkoly, jako je například počet slov, zda se jedná o formální nebo neformální zprávu a podobně. Částečně ano, učebnice zobrazuje žákům příklady toho, jak by měli správně psát eseje, toto se hlavně vyskytuje v pracovním sešitě, učebnice spíše slouží jako pomocník při postupu učení anglického jazyka, kde zpětná vazba jde přímo od učitele, protože ten má správně odpovědi u sebe v učitelské učebnici. Takže si myslím, že ano zpětná vazba je možná, ale není možná vlastní reflexe, protože učitel má u sebe správné odpovědi, takže pokud chce žák udělat něco sám, a pak si zkontrolovat správné odpovědi, učebnice tuto možnost nenabízí, a žák by si musel najít správně odpovědi buď na internetu, nebo zkontrolovat s někým jiným, ale ne sám.

Learners’ Reflections on Learning

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Vysvětlení technik možná ne tak úplně, na druhou stranu se v učebnici vyskytuje mnoho různých technik, které můžou žáci, nebo spíš měli žáci využít během své „výpravy“ učebnicí. Jsou zde například cviky, kde se žák musí rozhodnout mezi dvěma možnostmi, ale jsou zde také cvičení, kde musí žák napsat zprávu kamarádovi, jako pozvánku na narozeninovou oslavu anebo zase formální dopis na přijetí do práce. V každé lekci žáci nemají moc na výběr, spíše je učebnice nutí do toho, splnit všechna cvičení, aby si procvičili mluvení a čtení, a v pracovním sešitě psaní a poslouchání. Čili materiál obsahuje různé strategii a techniky učení, navrhuje jejich použití, ale není to explicitně vysvětleno proč to tak je. Dá se říct, že ano. Většinou u poslechových cvičení v učebnici si žáci poslechnou rozhovor, který je i vypsán v učebnici, a je v učebnici zmíněno, aby zkusili uhodnout, kdo je vinný z trestního činu v jednom z cvičení. Učebnice se žáků zeptá, jestli mají svou odpověď a poté aby si poslechli další část textu, která už v učebnici není, aby zjistili, kdo je vinný. Toto je jeden z mnoha příkladů v učebnici. Tato funkce reflexe není přítomna u cvičení, kde žáci píšou své odpovědi, ale skoro vždycky se vyskytují u čtení a poslechu.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice po pročtení nenabízí materiál žákům k vlastnímu rozhodování o vlastním učení, nikde není zmíněno, aby si žák připomněl, co se naučil. Jediné, co žák může udělat, je pročíst si to, co vytvořil a zkonzultovat výsledky buď ostatními žáky, nebo s učitelem, který má učitelskou knihu Project 3 Fourth Edition, a dokáže žákům poskytnout zpětnou vazbu. Na konci pracovního sešitu jsou slovíčka s každé lekce, které se žáci mohou naučit, a však nikde není zmíněno, aby si žáci prostudovali nová slovíčka, to je spíše v rukou učitele, aby zadal žákům co a jak. Nikde není jasně napsáno, aby žák využíval kreativity, avšak jsou hlavně v pracovním listu cvičení, při kterém žák může pozvat kamaráda na oslavu narozenin, ve které není nikde přesně určeno, jak by měla zpráva vypadat, což umožňuje žákovi se vyjádřit. Také jsou v učebnici příklady, které mají žáci diskutovat mezi sebou, což také rozvíjí jejich představivost a umožňuje volnost řešení. Abych zhodnotil tento odstavec, není zřejmé z učebnice ani z pracovního listu, aby žák dělal to co chtěl, spíše chce učebnice to, aby žák postupoval podle zadání, což je někdy ne úplně přesně dané, což taky může implikovat to, aby žák dělal to, co si myslí že je nejlepší, zhodnotil bych tento odstavec 50/50, ale důležité je to, že v učebnici není zmíněno, aby žák dělal to co si myslí, že je nejlepší. Dle mého ano, důvod, proč si myslím, že ano je to, že učebnice je papírová, a je tedy očekáváno to, že zpětnou vazbu poskytne žákovi učitel. Takže tuto reflexi můžou jednoduše diskutovat s učitelem. Na druhou stranu, kdyby žák chtěl pracovat sám v této učebnici a dostat se napřed, v učebnici nejsou dostupné žádné prvky sebereflexe. Ano, ilustrace jsou rozmanité a žádnou menšinu nediskriminují. Po projetí učebnice je zřejmé, že se učebnice zaměřovala na vyváženost, a jde poznat to, že v učebnici jsou ilustrovány všechny rasy vyváženě, nediskriminuje nikoho, a nezobrazuje žádné stereotypy. Náboženské prvky nejsou v učebnici přítomné. Jsou zahrnuta různá prostředí, práce, venkov, škola, party, atd..

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}