1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?
Uspořádání:
1 Určitě se podívejte na konkrétní příklady a indikátory v Rámci B, které vás mohou navést, co si máte pod různými otázkami představit. Nezapomeňte ale, že jde jen o příklady, že ve vašem učebním materiálu se může konkrétní aspekt projevit jinak.
Úvod:
Autoři by měli podrobně popsat filozofii a koncepci materiálu. To zahrnuje například vysvětlení, proč byla tato koncepce zvolena a jak podporuje učební cíle, z jakých teorií nebo modelů vyučování a učení materiál vychází, jaké jsou hlavní cílové skupiny, tj. pro koho je materiál především určen, na které potřeby žáků se zaměřuje.
Kromě toho by mělo být uvedeno, jaké jsou limity materiálu a v jakých oblastech nemusí být dostatečný. Mělo by být také objasněno, do jaké míry materiál odpovídá Rámcovému vzdělávacímu programu nebo jiným normativním dokumentům. Autoři by také měli uvést zdroje, ze kterých čerpali a proč je považují za spolehlivé, aby se předešlo šíření dezinformací.
Pokud materiál uvádí, že je inkluzivní, měli by autoři jasně vysvětlit, co inkluzivita znamená v kontextu materiálu a jak je aplikována.
Materiál je uspořádán tak, aby čtenáře postupně seznámila s tématikou. Propojení informatiky a hudební výchovy v tomto případě je provedené a uspořádané srozumitelně. Materiál obsahuje osnovu pro lepší orientaci a seznam projektů a úkolů pro žáky ke stažení.
Výběr učiva:
Vybrané učivo se zaměřuje hlavně na orientaci v programu Scratch. Vybrané úlohy obsahují cvičení, které prohlubují znalost programu Scratch a propojují jej s tématikou hudební výchovy, a tedy prací se zvukem.
Design:
Materiál z hlediska designu je přehledný, výstižný a vzhledem k rozsahu probíraného učiva i stručný. Probírané učivo je autorem stručně popsáno, obohaceno o metodické poznámky a poté doplněno o vizuální podporu v podobě obrázků a „výstřižků“ z programování ze Scratche. Následně je učivo doplněno o úkoly pro žáky.
1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi?
Záměry autora jsou uvedeny v sekci Anotace. V materiálu sice nejsou vypsány omezení v rámci inkluze, ale logicky z něho lze vyčíst, že materiál není vhodný pro určité žáky.
Tento materiál teoreticky není vhodný pro:
- Žáky neovládající český jazyk jako mateřský jazyk
- Žáky bez přístupu k internetu
- Žáky bez přístupu počítači či jinému zařízení bez podpory programu Scratch
- Žáky se sluchovými omezeními
- Žáky se zrakovými omezeními
- Žáky se specifickými potřebami
1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?
Materiál je logicky strukturovaný a srozumitelný, s důrazem na probírané učivo v oblasti programování v programu Scratch. Úkoly jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším.
1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?
Materiál se neodkazuje na zdroje, jelikož se jedná především o úkoly pro žáky a texty popisující fungování funkcí programu.
1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?
Materiál odkazuje na vzdělávací cíle v oblasti algoritmizace a programování.