No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

70 % rate as inclusive
50 % rate as OER
Description

7 game,learning exercises, video, pictures, information, concepts

Latest written Review

Námi analyzovaný materiál neobsahuje úvodní slovo autora s vysvětlením koncepce, ani konkrétní metodická…

2
70% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Námi analyzovaný materiál neobsahuje úvodní slovo autora s vysvětlením koncepce, ani konkrétní metodická doporučení pro učitele. Materiál neobsahuje záměry a omezení týkající se začlenění, ani konkrétní informace, vysvětlivky nebo metodická doporučení pro učitele. Jedinou výjimkou jsou “Návrhy projektů” na konci materiálu, kde je krok po kroku popsána práce žáka. Např.: téma: Památky UNESCO (str. 79) “Žáci se rozdělí do skupin a každá si vybere jednu památku UNESCO, která se nachází v naší zemi. K ní shromáždí veškeré dostupné informace a materiály opatřené obrázky a fotografiemi. Se svou prezentací seznámí ostatní žáky. Mohou si vytvořit mapu České republiky a dané památky na ni umístit. V druhé části projektu mohou sami žáci navrhnout některý objekt z jejich okolí, který by podle nich měl být zapsán na seznam památek UNESCO. Své rozhodnutí zdůvodní, věcně a logicky argumentují informacemi, které si o dané památce opatřili.” Uspořádání materiálu je přehledné a souvislé. Témata jsou logicky členěna do celkem pěti tematických okruhů. Nová kapitola je vždy označena číslem a názvem. Na jejím začátku se vždy nachází žlutý rámeček s textem a na něj navazující otázka podporující úvodní diskusi. Konec kapitoly je vždy označen modrým rámečkem obsahujícím shrnutí probraného učiva. Nadpisy jsou barevně a graficky odděleny. Samotný text obsahuje zvýrazněná klíčová slova Na stránkách se nachází marginálie s klíčovými slovíčky přeloženými do anglického a německého jazyka – pro výuku metodou CLIL. Tato slovíčka jsou zároveň opatřena doprovodným audiozáznamem s jejich správnou výslovností. Součástí materiálu jsou grafické značky odkazující k rozšiřujícímu nebo interaktivnímu obsahu. - Ikona fotoaparátu = fotografie/obrázek k tématu - Ikona IC = interaktivní cvičení - Ikona kamery = video - Ikona prohlížeče = odkaz na webovou stránku - Ikona MPV = mezipředmětové vztahy, tedy odkazy na vysvětlení zmíněných fenoménů nebo klíčových slov z pohledu jiného školního předmětu (např. zeměpisu). Obsah, na který materiál odkazuje, lze vyhodnotit jako spolehlivý a relevantní. Odkazy mohou být staré teprve pár let (vydání pochází z r. 2022), ale nalezneme zde i ty staršího data. Jedná-li se o odkazy starší, jejich obsah je stále relevantní. Např.: téma: Islám (str. 10-11), odkaz na článek “Proč nádherné muslimky skrývají tváře?”. Článek pochází z roku 2011, ale jeho text lze i dnes vyhodnotit jako relevantní a podněcující férovou diskusi. Na titulní straně tohoto materiálu je výslovně uvedeno, že je vytvořen v souladu s Rámcovým vzdělávacím plánem pro základní vzdělávání (RVP ZV).

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál nenabízí různé úrovně složitosti k probíranému učivu. Materiál nenabízí mnoho forem podpory učení. Digitální učebnice je logicky konstruována tak, aby ji žáci mohli využívat i pro samostatnou práci bez doprovodného komentáře učitele. V rámci interaktivních cvičení (IC) jsou na začátku vždy uvedeny jednoduché instrukce. Např.: Téma: Evropská unie (str.67-71) “Vyberte správná tvrzení a přesuňte je do modrého rámečku.” (str. 71). V učebním materiálu je významný podíl různých způsobů reprezentace učiva. Ve velké míře jsou zde zastoupeny: Obrázky, tabulky, videa, interaktivní cvičení, internetové odkazy (str. 50, téma Ukazatelé národního hospodářství: Odkaz na ČT Edu, pořad o hospodářské krizi 1929), audiozáznamy psaného textu, marginálie obsahující překlady cizích slov z textu – označeny symbolem vlajky, nebo dodatečné informace z jiných předmětů. (Např.: Téma: Trh výrobků a služeb str. 38. Možnost rozkliknutí ikonky zobrazující informace navíc s ilustracemi: “Řemesla a obchod (Dějepis 6, str. 114)”. Materiál je flexibilní a umožňuje různé úrovně přizpůsobení. Například: Lze přiblížit či oddálit text, zvětšit obrázek. U audiozáznamů je možné zvyšovat či snižovat hlasitost dle momentální potřeby. Text v učebnici lze zvýrazňovat libovolnou barvou a dělat do něj poznámky pomocí funkcí: zvýrazňovač a text. K jednotlivým interaktivním cvičením lze přidat stopky. Stránky, ke kterým se budeme chtít v průběhu hodiny vracet lze označit záložkou.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál nabízí širokou paletu aktivit jak pro práci ve skupinách, tak pro práci samostatnou. Skupinová práce - Např. Téma: Hospodaření domácnosti (str. 37): “Ve skupinách navrhujte různé příjmy a výdaje a určete, zda jsou spíše pravidelné, nebo jednorázové.” Samostatná práce - Např. Téma: Nástup do zaměstnání (str. 28): “Jak by měl vypadat strukturovaný životopis? Sestavte svůj životopis a zasaďte ho do doby, kdy už máte ukončeno potřebné vzdělání a nastupujete do praxe…“ Studentům lze posílat screenshoty či odkazy na momentálně probírané téma v digitální učebnici, je tedy možné využívat tento materiál i z domu, ale pouze za předpokladu, že se zde nachází přístup k internetu. Učebnice má také svou tištěnou podobu, kterou mohou žáci využívat, pokud jimi škola disponuje. Pro případ, kdy žák nemá k dispozici sluchátka nebo vhodné prostředí pro poslech nahrávek, se v tomto materiálu nachází i přepis mluveného slova. Materiál je dostupný přes webové stránky www.ucebnice-online.cz . Pro využívaní tohoto portálu a materiálů, které se zde nacházejí je však nutná registrace. Zobrazení digitálních učebnic je pak možné na počítači, interaktivní tabuli či tabletech.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neobsahuje úlohy explicitně obsahující různé druhy/formáty zpětné vazby. Nachází se zde cvičení, díky kterým žáci mohou zhodnotit, zda učivo správně aplikovali. Nikoli cvičení vedoucí žáky k hodnocení jejich práce na základě stanovených kritérií či úrovní výkonu. Součástí učebního materiálu jsou opakování na konci každé lekce. Žáci si tak mohou ověřit, zda učivo dané lekce pochopili a jsou schopni ho aplikovat na kontrolní úlohy (ve většině případů praktického charakteru). Např. Téma: Finanční gramotnost (str. 31-45) “Aneta si chce půjčit od jednoho z kamarádů 500 Kč, peníze vrátí za jeden rok. David jí nabízí úrokovou půjčku 6,5 % p. a. Šimon chce, aby mu Aneta vrátila 50 Kč navíc jako úrok. Od kterého z kamarádů bude půjčka pro Anetu výhodnější?” V každém tematickém okruhu jsou rovněž zahrnuty průběžné kontrolní úlohy, které ověřují žákovo dosavadní pochopení probíraného tématu. Např. Téma: Nezaměstnanost (str. 51 - součást tématu: Ukazatelé národního hospodářství) “Co znamená rekvalifikace?” Správnou odpověď vždy lze rozkliknout pomocí ikonky zobrazující klíč ≥ “Získání nové kvalifikace nebo rozšíření stávající kvalifikace.” Žák si tak může ověřit, zda jeho odpověď byla správná. Tímto způsobem má žák možnost reflektovat svůj vlastní učební proces.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál obsahuje vysvětlení a odkazy na různé strategie/techniky učení. Například: - Zvukové nahrávky a přehrávání – určeno k opakování učiva. - Webové odkazy rozšiřující probírané učivo. - Skupinové diskuze. Např.: Téma: Ukazatelé národního hospodářství (str. 50-53) “Diskutujte, jaké výhody, případně nevýhody přináší zapojení státu do mezinárodního obchodu a mezinárodní dělby práce.” (Str. 53). - Vzájemné dotazování. - Definování abstraktních pojmů. Např.: Téma: Daně (str. 56-57) “Jak byste charakterizovali daně?” (str. 56). - Řešení problémů. Materiál podněcuje žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení, zejména v navrhovaných projektech pro výuku. Např. Projekt Evropská unie (str. 80.) vyžaduje žákovu reflexi, jak o daném problému přemýšlel: “Ve druhé části projektu mohou žáci vytvořit předmět, který je pro danou zemi typický. Své rozhodnutí zdůvodní a daný výrobek mohou umístit společně se svojí prezentací na předem připravenou mapu Evropy. (…)”

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neposkytuje příležitosti k vlastnímu rozhodování, ani vysloveně nenabádá k využívání alternativních zdrojů. Nicméně, v případě žákova zájmu o téma, poskytuje relevantní odkazy pro prohloubení jeho znalostí. Např.: téma: Křesťanství (str. 8-9) – odkaz na stránky katolické církve ČR www.cirkev.cz + dodatečné odkazy na Starý a Nový zákon. Materiál neposkytuje prostor pro žákovo vlastní rozhodování týkající se procesu učení. Materiál je tvořen jasnou strukturou, která vede žáky ke stanoveným vzdělávacím cílům odpovídajícím RVP. Materiál tvoří kostru výuky a podporuje její organizovanost. Prostor pro vlastní rozhodování může žákům dodatečně poskytnout učitel. Např.: Vyzvat žáky, aby k probíranému tématu uvedli příklady z vlastního života. Materiál a jeho autoři se nespoléhají na koncept otevřeného a participativního vývoje výukových materiálů, chybí zde možnost automatické zpětné vazby a prostor pro komentáře, hodnocení či recenze.

% rate as inclusive

70%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}