No Account?


No Account?

Login

Language

3

1 Ratings 1 Written Reviews

50 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

7 game,learning exercises, video, pictures, information, concepts

Latest written Review

V učebnici je vysvětleno, proč si dané učivo vybrali, jedná se o učebnici pro 9. ročník ZŠ, takže se…

3
50% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

V učebnici je vysvětleno, proč si dané učivo vybrali, jedná se o učebnici pro 9. ročník ZŠ, takže se jedná o témata, která připravují žáky na reálný svět. To autoři vysvětlují samotnému žákovi již v úvodu učebnice: „Právě v tom ti významně pomůže tato učebnice. Dozvíš se mnoho důležitých informací o fungování naší ekonomiky, politiky a o právních pravidlech, která určují naše životy.“ (str. 5) Vůbec nevysvětlili uspořádání jednotlivých tematických celků, ani důvody výběru designu. Zároveň zde není doporučeno, jak knihu používat, ale dle našeho názoru se jedná o referenční knihu, úložiště učebních úloh i komplexní průvodce lekcemi. Kniha se dá používat v rámci výuky s celou třídou, ale může sloužit i k samostudiu. V učebnici je uveden záměr autorů, tj. připravit žáka do praktického života. Materiál neobsahuje definici inkluze, ani se nepovažuje za inkluzivní. Nenabízí žádné možnosti práce pro inkluzivní vzdělávání. Dle našeho názoru nejsou jednotlivé tematické celky logicky uspořádány, například celek rodina a zákony bychom daly za celek právní ochrana, nikoliv za hospodaření a volba povolání. Učebnice přehledná je, protože obsahuje obsah, na horní straně při listování vidíme název kapitoly. Ne vždy jsou uvedeny základní informace k tématu, ale autoři počítají se základními znalostmi žáka. Hned v úvodu autoři zařadili rejstřík symbolů – úkol pro chytré hlavy, souvislosti, odkaz do interaktivní učebnice, úkol, jiná aktivita a test v interaktivní učebnici. Už jen samotný symbol úkol pro chytré hlavy v nás evokuje složitější úroveň úlohy. Jedná se například o otázky etického rázu, například: „Které způsoby protestu považuješ za nejúčinnější a proč? Kterých se zúčastníš v budoucnosti?“ (str. 18) Učebnice obsahuje polygrafické signály – mění velikost písma, tučnost písma, důležité informace jsou uvedeny v samostatně barevně zvýrazněných tabulkách. Učebnice obsahuje signální slova, která se vesměs opakují, nejčastější je například. Organizátory postupů jsou zde celkem běžné, například strom povolání na straně 57. Ano, často odkazuje na aktuální zákony, filmy apod. Učebnice obsahuje výčet tematických celků, které jsou součástí RVP. Zároveň popisuje pokrytí očekávaných výstupů u jednotlivých tematických celků v učebnici a rozvíjí průřezová témata, například enviromentální výchovu. Vše je popsáno na straně 103-104.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ne, neobsahuje. Zkusíme si naše tvrzení odůvodnit na konkrétní úloze ze strany 56: „Který z uvedených výroků je dostatečným důvodem pro podání výpovědi ze strany zaměstnavatele?“ Je zde sice uvedena nápověda: „Může ti opět pomoci zákoník práce...“, ale nedává možnosti různých odpovědí, protože se pracuje s faktografickými údaji. Úroveň obtížnosti je pro všechny žáky stejná. Úroveň obtížnosti úlohy určuje maximálně symbol úkolu pro chytré hlavy, ale klasické úkoly tyto možnosti nenabízejí a jsou podobné typu úlohy ze strany 56, jak jsme již Učebnice nabízí podporu pro řešení problémů při učení. Obsahuje úlohy, které často poskytují žákovi nápovědu, kde hledat odpovědi, zároveň jsou často rozčleněny do několika kroků, například učební úloha na straně 61: „Představte si, že máte možnost sestavit rozpočet České republiky. Určete nejprve samostatně oblasti, které byste finančně podpořili. Porovnej své nápady s ostatními spolužáky. V čem jste se shodli a v čem lišili? Čím to je?“ Různé formy reprezentace učiva jsou v učebnici poměrně časté. Na každé dvoustraně najdeme minimálně jednu formu. Učebnice obsahuje ilustrace, reálné fotografie, schémata, tabulky, poznámky na okraji textu, definice, odkazy na zákony nebo filmy, citáty, pojmové mapy, komiksové příběhy a klíčová slova bývají zvýrazněna. Jelikož se jedná o tištěnou učebnici, nelze její podobu změnit. Shodly jsme se, že učebnice může působit poněkud přesyceně, a to může pro žáky působit demotivačně.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, učebnice je vhodná pro skupinovou i individuální práci. Například učební úloha ze strany 72: „Na jaké věci si lidé půjčují nejčastěji peníze? Zamysli se nad tím, co všechno by měli lidé, kteří si chtějí půjčit peníze, promyslet.“ Tato úloha nabízí obě možnosti. Zároveň přímo vybízí ke skupinové práci, například formou diskuze. Učebnici si lze pořídit v elektronické i tištěné podobě, takže se dá využít v jakémkoliv prostředí. formátech? Materiál je dostupný, ale není volně přístupný, jelikož se za něj platí.

Learning Feedback for Learners

1

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice neobsahuje různé druhy a formáty zpětné vazby. Myslíme si, že jelikož se jedná učebnici pro předmět, který naplňuje primárně afektivní cíle, úlohy jsou stanoveny tak, že každý názor je na místě a neexistuje jedna jediná odpověď. Jako zpětná vazba by měl zde fungovat hlavně učitel. Stejně jako u bodu 4.1 se zde nevyskytuje zpětná vazba k vlastní reflexi procesu učení. Maximálně v rámci závěrečného shrnutí každého tematického celku se nachází ohlédnutí, kde si žák může zopakovat své poznatky, ale nehodnotí svůj proces učení. Zde vidíme velký prostor pro zlepšení.

Learners’ Reflections on Learning

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice nabízí málo různých technik/strategií učení – nejčastější je diskuze nebo vyhledávání, ale už vůbec nenavrhuje jejich použití. Úkoly jsou stereotypní. Omezuje se na příkazy typu diskutuj, vysvětli a najdi, což dokazuje například úloha na straně 79: „V jiných kulturách mohou být podmínky ke sňatku i vlastní obřad zcela odlišné. Vyhledej příklady na internetu.“, nebo úloha na straně 58: „Se spolužákem/spolužačkou v lavici diskutujte o tom, zda má stát zasahovat do ekonomiky. Proč? Za jakých situací?“. A v příkladech bychom mohly hojně pokračovat. Úlohy často vyžadují, aby žáci vysvětlili, proč si vybrali danou odpověď nebo jako na to přišli. To dokazuje úloha na straně 38: „Přečti si následující příběh. Spáchal Michal přestupek? Svou odpověď odůvodni.“ Učebnice sama o sobě nevede žáky k tomu, aby vědomě pracovali s chybami, ale dovolíme si se opakovat v názoru, že se jedná o učebnici, která primárně naplňuje afektivní cíle a učitel je hlavním zdrojem zpětné vazby, tedy i opravováním chyb a navádění k vědomé práci s chybou.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice dává žákům spoustu možností, jak k úlohám přistupovat. Většinou nabízí zamyšlení či diskuzi, avšak to, jak k úloze žák (ať už sám, či ve skupinové práci) přistoupí, není striktně dáno. Příkladem může být úloha ze strany 90: „Které z problémů, proti kterým rozvojové cíle tisíciletí bojují, představují reálné riziko pro Českou republiku?“. Úloha dává žákovi možnost, aby si sám vybral a neurčuje ani to, že by musel pracovat pouze s danou učebnicí. Maximální možností, jak řídit svůj vlastní proces učení, je vyhledávání příkladů – v tom mají žáci takříkajíc volnou ruku. Bohužel učebnice v tomto ohledu širší možnosti nenabízí. Úlohy jsou často direktivní, žák tedy nemá na výběr, jak k úkolu přistoupí (např. diskutuj, najdi apod.)

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}