Na zadní straně publikace a na webu vydavatelství je uvedeno, že učebnice reaguje na poptávku učitelů a vychází z potřeby žáků. Učebnice si klade za cíl studium literatury usnadnit a zatraktivnit. Autoři učebnice vysvětlují, jak je uspořádána (výkladový text, ukázky literárních děl, otázky usnadňující rozbor). O grafickém zpracování uvádějí, že ulehčuje orientaci a napomáhá lepšímu zapamatování. Dále je zde zdůrazněna přítomnost opakovacích testů na konci každé kapitoly. Učebnice je zpracována podle Rámcového vzdělávacího programu a je vhodná k přípravě na maturitu. Autoři se snaží zaujmout mezioborovým přesahem – propojení s filmem, hudbou, architekturou a malířstvím.
K inkluzi se autoři učebnice nevyjadřují. Je zde pouze zmíněno, že učebnice respektuje různé typy škol.
Materiál je logicky a srozumitelně uspořádaný. Literární dějiny jsou předkládány chronologicky, vyjma první a druhé kapitoly (Světová poezie na počátku 20. století, Česká moderna a dekadence), ty by bylo vhodné prezentovat v opačném pořadí. Učebnice začíná obsahem a úvodem s vysvětlivkami, které říkají, jak s učebnicí pracovat. Úvod obsahuje i slovo autorů. Každá kapitola je barevně odlišena. V úvodu každé kapitoly jsou nejprve prezentovány obecné informace o vybraném období či směru, na dalších stranách pak najdeme autory, kteří se k nim vztahují. Jednotlivým autorů je většinou věnována jedna strana, autorům významnějším dvě strany a někteří jsou shrnuti na půlce strany. Všichni autoři jsou prezentováni společně se svou podobiznou. Důležité body v textu jsou vyznačeny tučně, barvou přiřazenou ke kapitole zase všechna zmíněná díla autorů. Žlutě jsou vyznačeny rámečky s literárními ukázkami. Na stranách se také objevují hnědě zbarvené rámečky, které se věnují zajímavostem, tipům na výlet, citátům, pojmům a otázkám k zamyšlení. V šedé spodní liště, která je téměř na každé straně jsou vypsány otázky k opakování. Každá kapitola je uzavřena shrnutím a testovými otázkami k ověřování porozumění učiva a k opakování. Výjimkou je kapitola Světová próza a drama od první do konce druhé světové války, ta obsahuje shrnutí a opakování v podobě testu dvakrát. Na konci učebnice nalezneme slovník literárních pojmů, rejstřík autorů a seznam držitelů Nobelovy ceny v letech 1901-1950.
V učebnici nikde není uveden seznam zdrojů, pouze autorství některých obrázků – těch, které jsou převzaty z divadelních představení. Některé rámečky se zajímavostmi se až příliš zabývají pikantnostmi ze života autorů či jejich zdravotní stavem. To odklání pozornost od jejich díla, ale na druhou stranu to představuje autory jako lidi ne jako modly a snad i napomáhá k zapamatování.
V anotaci k učebnici (zadní strana učebnice, webové stránky vydavatelství) je uvedeno, že všechny tituly z nové řady učebnic literatury jsou zpracovány podle Rámcového vzdělávacího programu.