Na stranách 2 a 3 se nachází přehled celého obsahu učebnice. Je rozdělen do sedmi kategorií, které jsou vyznačeny barevně: slovní zásoba a poslech, gramatika, kultura, další gramatika, čtení, každodenní angličtina, psaní. Prezentuje tak obsah všech deseti lekcí. Podle tohoto přehledu můžou učitelé i žáci poznat, jaká cvičení a témata v učebnici očekávat. Na konci každé lekce je dvojstrana s cvičeními na procvičování učiva, na které se lekce zaměřovala. Kompletní shrnutí gramatických jevů lze pak nalézt na konci učebnice, na stranách 104-123 a shrnutí slovní zásoby ve formě cvičení je na stranách 124-133.
V učebnici se opakuje několik druhů cvičení, a to především odpovídání na otázky (procvičování mluvení na dané téma, rozhovor o daném textu, ...), doplňování slovíček (doplňování do textu/vět, psaní slov opačného významu, doplňování gramatických jevů – slovesné časy, ...), poslechy, popisování obrázků, čtení textů, psaní esejí. Struktura učebnice často podporuje práci ve skupinách, nebo ve dvojicích, a to především při cvičeních, ve kterých je potřeba vést rozhovory. Dokonce nabízí i různé ”speaking strategies,” neboli ”strategie mluvení,” ve kterých studentům doporučuje, jak interagovat.
V samotné učebnici se nenachází žádné další doporučení, jak by se kniha měla používat, kromě výše zmíněného obsahu. Za jediné další doporučení by se dal považovat nápis na úvodní straně, kde je kniha označena jako ”pre-intermediate student’s book,” tedy jako kniha pro mírně pokročilé studenty anglického jazyka. Na zadní straně se nachází informace o tom, co může kniha nabídnout studentům a učitelům (např. CD s audio cvičeními, další materiály, které je možno si stáhnout online – pracovní sešit, aplikaci na procvičování slovní zásoby, ...).
Také k této knize existuje i tištěný doprovodný materiál ve formě pracovního sešitu, který se vydává odděleně.
Materiál neobsahuje definici inkluze, ani žádné její klíčové principy. Avšak samotná kniha se vysloveně za inkluzivní neprohlašuje. Vzhledem k tomu, že kniha samotná nabízí sekci, která se nazývá ”kultura,” připadá mi to trochu jako promarněná příležitost. V této sekci se učebnice nejvíce zaměřuje na Británii, kde byla napsána. Popisuje její autory (William Shakespeare), zvyky (fox-hunting) a podobně.
V pár případech prezentuje i lidi z jiných kultur, například z Ameriky, Latinské Ameriky, Itálie, nebo Japonska. Objevují se však v jednom, nebo dvou cvičeních v celé učebnici.
Zajímavé vyobrazení je lidí z Afriky, kteří jsou v učebnici často označováni jako chudí a za národ, ve kterém jsou často hladomory, proto se pro něj dělají sbírky. Příklad článku o sbírce na hladomor v Africe v roce 1985:
Ano, učebnice je velmi dobře strukturovaná. Jak je již výše zmíněno, na začátku knihy je obsah, rozdělený barevně do daných kategorií, které popisují, co se probírá v každé z deseti lekcí. Krátké shrnutí obsahu každé lekce je pak uvedeno i přímo na jejím začátku.
Po každé lekci následuje dvojstrana cvičení, která se zaměřuje na probranou gramatiku a slovní zásobu té lekce. Na konci učebnice je podrobný popis veškeré gramatiky, na který jsou odkazy i v samotné učebnici a za ním následují cvičení na slovní zásobu.
Dalším orientačním prvkem jsou tabulky. Důležité informace se vždy nachází v tabulce označené ”learn this,” tedy ”tohle se nauč” a ”look out!,” což znamená ”na tohle si dávej pozor!”
Dalšími důležitými tabulkami jsou ty, označené jako ”exam/speaking/writing strategy” (”strategie na zkoušku, při mluvení, při psaní”), které obsahují rady k danému tématu/učivu.
Některá zadání jsou navíc označena, aby šlo vidět o jaký typ cvičení se jedná, ještě před přečtením instrukcí – slovní zásoba, mluvení, poslechy. Cvičení na slovní zásobu a mluvení jsou označena slovy ”vocabulary” a ”speaking” a poslechy jsou značeny malým symbolem sluchátek.
V knize se také často pracuje s barvami, jak s barvami písma, tak i s barvou celých stránek (např. dvoustrana s opakováním lekce má vždy barevný podklad na základě přiřazené barvy lekce). Dále se v knize objevují různé fonty písma, tučné písmo i kurzíva, pro zvýraznění důležitých částí textu, zadání, konkrétních slovíček, nebo gramatických jevů.
Kniha Maturita Solutions neobsahuje žádné odkazy na další články, videa a podobně. Jediný zdroj, který je uveden vzadu, jsou stránky jejich vlastního nakladatelství (www.oup.com/elt), kde se nachází nabídka a cena učebnic, další zdroje pro studenty i učitele k výuce a různé novinky. Avšak se zde nenachází nic, co by podporovalo kredibilitu článků v analyzované učebnici.
Na první straně knihy je napsáno, že její obsah je schválen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Dále je uvedeno datum schválení a recenzentky.