No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

60 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

An enhanced edition of the popular English course for secondary students, now with a multi-dimensional…

Latest written Review

Materiál neposkytuje žádné vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva či designu. Pouze na…

2
60% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neposkytuje žádné vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva či designu. Pouze na zadní straně obálky knihy je napsáno, že nová verze vylepšila oblíbené rysy, mezi něž patří jasná struktura materiálu. Materiál je dle mého názoru dobře a jasně uspořádán, hned na prvních stranách učebnice se nachází tabulka, která slouží jako přehled lekcí a témat (zahrnuje i všechny oblasti jazyka a probírané učivo). Učivo vnímám jako dobře zvolené a design je upoutávající. Filozofie učení a výuky ani koncepce výuky v materiálu vysvětleny nejsou, nenarazíme ani na doporučení, jak materiál používat. Avšak vzhledem k jeho obsahu je zřejmé, že slouží jak k samostudiu, tak pro školní výuku. Materiál neuvádí záměry autorů ani případné omezení ve vztahu k inkluzi. Učebnice neobsahuje žádné informace určené učiteli a žákům, které by se týkaly obsahu, způsobu použití či klíčových principů, na nichž je postavena. Materiál nedeklaruje, že je inkluzivní či citlivý k inkluzi, tudíž v něm nenajdeme ani žádnou definici inkluze či záměry a omezení inkluze se týkající. Materiál je logicky strukturovaný a srozumitelný, lekce i témata jsou uspořádány přehledně a smysluplně. Pochopení struktury materiálu podporuje užití různých barev pro jednotlivé oblasti jazyka (např. „Writing“ je v každé lekci označen žlutou barvou). Učebnice je rozdělena do 10 lekcí, každá lekce je věnována jednomu tématu (např. „Záhady“). Témata lekcí na sebe dle mého názoru logicky nenavazují, vnímám je spíš jako oddělené celky (viz lekce 8–10, tedy „Cestování“, „Peníze, peníze, peníze!“ a „Buď kreativní“). Celá lekce je však věnována jednomu tématu a jednotlivé jazykové oblasti k němu směřují. Materiál obsahuje signály pro odlišení obsahu s různou důležitostí – nejdůležitější informace jsou v lekcích shrnuty do rámečků „Learn this!“, popř. „Look out!“. Obsah prezentovaný v materiálu neodkazuje na žádné platné či spolehlivé zdroje. V rámci lekcí najdeme pouze odkazy v rámci učebnice. Na první straně učebnice najdeme rámeček, který nám říká, že učebnici schválilo roku 2012 MŠMT a zařadilo ji „do seznamu pro střední vzdělávání pro vzdělávací obor cizí jazyk s dobou platnosti 6 let.“ Jinak není výslovně uvedeno, jak obsah materiálu odpovídá RVP, učebním osnovám či jiným normativním dokumentům.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál umožňuje studentům pracovat na různých úrovních výuky podle jejich potřeb především v oblasti diskuzní. Jazyková oblast „Speaking“ obsahuje většinou zastřešující otevřenou otázku, na niž žáci mohou odpovědět dle svých schopností, mohou si tedy obtížnost zvolit sami, např. „Do you like buying clothes?“ (s. 4), zároveň učebnice nabádá k práci ve dvojicích či skupinách, což žákům umožňuje srovnávat různé názory a pohledy na stejnou problematiku. Další možnosti, například úlohy na různé úrovni složitosti, učebnice nenabízí. Materiál nabízí určité úrovně podpory pro řešení problémů při učení. Často se v učebnici nachází příkladová věta, která demonstruje možné řešení úlohy, obsahuje také vhodné příkladové věty, demonstrující, jak text začít (u jazykové oblasti „Writing“). Co se psaní esejí týče, učebnice vždy poskytuje osnovu textu, vzorový text i návodné otázky k textu či k jednotlivým odstavcům. Často narazíme i na „checklist“, tedy kontrolní seznam, pomocí nějž si žáci mohou zkontrolovat svou práci, ale také jim může pomoci již při tvoření textu. Pro diskuzní oblasti narazíme na návodné otázky podněcující diskuzi a v rámci gramatických oblastí jsou nabídnuty odkazy na další cvičení. Materiál obsahuje různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků. Textové pasáže jsou vždy doprovázeny obrazovým materiálem, tedy fotografiemi, ilustracemi, schématy či tabulkami. K dispozici jsou i některé alternativy vizuálních či sluchových informací, například odkazy v rámci učebnice vedoucí k detailnějšímu vysvětlení či procvičení, s textem související ilustrace, vysvětlení i definice pojmů, nebo i shrnující a přehledové tabulky. Elektronická verze učebnice nabízí možnost přizpůsobit materiál individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu, například zvětšením velikosti obrázků, zvýrazňování či úpravy online nahrávek pro poslechová cvičení. Tištěná učebnice tyto možnosti nezahrnuje, ale je možné materiál přizpůsobit vzdělávacímu prostředí žáků a místním, časovým či politickým souvislostem.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál je vhodný jak pro individuální, tak pro skupinovou práci. Učebnice nabádá k práci ve dvojicích, nejčastěji v oblasti diskuzní, ale také při různých cvičeních. Žáci se tak učí spolupracovat a respektovat názory druhých. Materiál může bez problému používat i jeden žák, podporou při učení mu jsou příkladové texty, návodné otázky i shrnující tabulky. Analyzovaný materiál je tištěný, tudíž je využitelný v různých fyzických prostředích, tedy jak ve třídě, tak i doma, ale i v knihovně či dokonce v nemocnici, a to díky svému ideálnímu rozměru i hmotnosti. Učebnice existuje i v elektronické verzi, tudíž se dá využít v různých scénářích digitálního vzdělávání, avšak k tomu je zapotřebí stabilní připojení k internetu či sluchátka pro poslechová cvičení v hlučném prostředí. Materiál v elektronické verzi lze používat na různých elektronických zařízeních, tedy na telefonu, tabletu či počítači. Učebnice však nemá verzi pro mobilní telefony, avšak obrázky i cvičení mohou být přiblížena, pouze je učebnice méně přehledná. Elektronická verze není volně dostupná.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál předkládá různé druhy zpětné vazby, odkazy na další cvičení umožňující zlepšení v dané oblasti, příkladové věty a ukázkové texty i jejich kritéria. U esejí se nachází „checklist“, díky němuž si žáci mohou zkontrolovat svou práci, ale také jim může pomoci již při samotné tvorbě textu. Některá cvičení vyzývají k hodnocení práce ostatních, například ke společné kontrole cvičení. Materiál obsahuje příklady řešení a modelové texty, které ilustrují očekávané výsledky úkolů či zadání, a to nejčastěji co se esejí týče, tedy ukázky esejí, jednotlivých odstavců či spojovacích výrazů. Součástí učebnice jsou testy, které umožňují ověřit si pochopení probírané látky, shrnující přehledové kapitoly („Language review“) a podpůrná cvičení („Grammar builder“ a „Vocabulary builder“). V učebnici však nenajdeme žádné řešení úloh či testů.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál navrhuje různé způsoby, jak přistupovat k úkolům, učebním úlohám i k učení. Nabádá k diskuzím ve dvojicích (např. na téma móda), k práci ve skupinách (např. na téma významné dny), k učení z textu (shrnující tabulky a extra cvičení), vzájemnému dotazování a učení, ale i k vytváření příběhů v rámci slohu. Při řešení úloh lze využít různé kognitivní operace (např. řešení situací). Materiál žáky motivuje k individuální reflexi vlastního procesu učení. Učebnice nabádá k práci ve dvojicích či ve skupinách, a tedy ke spolupráci či kontrole výkonů, tedy k vědomé práci s chybami svými i spolužáků. Co se sebereflexe týče, ta se nachází především v oblasti „Writing“, a to v podobě několikrát zmiňovaných „checklistů“, jinak učebnice k sebereflexi nevyzývá.

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

V učebnici se nachází vždy po dvou kapitolách „Language review“, které žákům slouží k ověření znalostí. Taktéž narazíme na již několikrát zmíněné „checklisty“, které žáka vedou k zamyšlení nad vlastní prací. To je však vše, materiál žáka přímo nevybízí k využití „checklistů“ či „Language review“, obsahuje sice odkazy na další cvičení, ale ty nejsou nijak komentovány. Žáka tedy učebnice přímo neoslovuje ani nepovzbuzuje k dalšímu studiu. Učebnice je však transparentní, alespoň co se cílů výuky týče, neboť ty jsou napsány u každé jazykové oblasti, např. v oblasti „Speaking“ nazvané „Narrating events“ je cíl formulován takto: „I can describe and react to a story.“ Materiál žákům umožňuje realizovat vlastní nápady, vede je ke kritickému myšlení, kreativitě, spolupráci ve dvojicích a skupinách i k diskuzi. Kreativita možnost využívat vlastní způsob učení se však objevuje převážně jen v oblasti „Writing“ či „Speaking“, dále může žák využít pouze extra cvičení. Díky tomu je materiál z tohoto hlediska vhodný spíše pro samostudium. Materiál umožňuje žákovi určitou zpětnou vazbu, například formou „checklistů“, avšak nenabízí žádnou automatickou zpětnou vazbu, neboť se jedná o tištěnou učebnici, nikoliv o elektronickou. Učebnice ale neobsahuje žádná správná řešení k úlohám, počítá proto nejspíš s tím, že bude využívána hlavně ve škole a zpětnou vazbu tak podá žákovi učitel. Materiál dle mého přesvědčení respektuje rozmanitost žáků, odráží jejich různorodost z hlediska jejich identity, sociálního, kulturního a společenského zázemí. To se odráží v obrázcích a ilustracích, které se vyhýbají stereotypnímu či diskriminačnímu obsahu. Žáci bez ohledu na svůj původ se cítí být viděni a respektováni. Učebnice se vyhýbá tématu náboženství, stejně tak jako tématu rasismu, sexismu, handicapu, ageismu či homofobie. Jediné možné stereotypní zachycení vnímám v oblasti sexuality, vztahů a rodin – v učebnici se nacházejí pouze páry tvořené mužem a ženou a totéž i rodiny tvořené ženskou matkou a mužským otcem, což v dnešní době neodráží úplně rozmanitost společnosti. Toto zachycení vnímám pouze jako stereotypní, nikoliv jako normativní či diskriminující. Nachází se jak na obrázcích či ilustracích, tak v rámci cvičení (např. s. 64: Harry + Diana, Pete + Sarah, Dave + Helen, he fell in love with her, …). Dále jsou v učebnici zastoupeny různé sociální, politické i příjmové skupiny a místa, kde lidé žijí či jaké jsou rasy. V lekci číslo 3 učebnice dokonce sama upozorňuje na stereotypy spojené s genderem, především na předsudky souvisejícís volbou povolání. Tyto informace učebnice pouze ilustruje, nijak je nekomentuje a nepodsouvá žákům vlastní názory.

% rate as inclusive

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}