No Account?


No Account?

Login

Language

3
60% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, hned na první stránce se dozvídáme informace o tom, jak je učebnice členěná a co najdeme na každé straně. V úvodu se také dozvíme, jaké symboly učebnice používá a co znamenají. Dále se zde dozvíme, že v okrajových lištách nalezneme různé zajímavosti, které souvisí s probraným učivem. Jsou uvedeny záměry autorů – konkrétně se budou snažit dětem ukázat, že matematika není nudná a že „nejde o to, nabiflovat se nějaké vzorečky“. Nastiňují také, že se děti budou učit tak, že budou sami objevovat, a učitelé jim budou pomáhat. Uvádí spoustu příkladů ze života, kdy musíme matematiku umět. Materiál neuvádí, že je inkluzivní. Učebnice je logicky strukturovaná po kapitolách a informace v ní jsou pro žáky 6.třídy srozumitelné. Učebnice je členěna na kapitoly, tematické celky a odstavce. Jsou používány signály pro rozlišení obsahu: grafické značky symbolizující např. zajímavost, práce ve skupině, pozorování, domácí úkol, vysvětlení atd.; dále také polygrafické signály, např. nadpisy jiným písmem a jinou barvou, dokonce různé odstavce mají různou barvu. Můžeme zde najít také různé organizátory postupu. Ano, součástí učebnice jsou také citace. Ano, na konci učebnice nalezneme položku Výstupy a kompetence, kde jsou jasně uvedeny výstupy z RVP a také kompetence, které učebnice pomáhá rozvíjet. Také dodává, že jsou podrobněji rozpracovány v Příručce pro učitele.

Learners' needs

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál různé postupy při učení nenabízí. Učebnice ukáže žákům v ukázkové úloze jeden postup, kterým se dále řídí. Učební úlohy jsou postupně v každé kapitole postupně obtížnější. Například v kapitole, která se věnuje dělitelnosti přirozených čísel, máme na začátku konkrétní úlohu, kde má žák dělit číslo 12 všemi přirozenými čísly 1-12 a zjistit, zda je to dělení se zbytkem nebo beze zbytku. Je to úloha, kde vidíme rovnou počítací příklad. Později nacházíme slovní úlohy k tématu, u kterých hned počítání nevidíme a je třeba více přemýšlet o postupu. Učebnice scaffolding jako takový nenabízí. Vždy po pár učebních úlohách se objeví shrnutí „co jsme objevili“, kde je pěkně popsáno a dovysvětleno, jaké důležité poznatky si žáci měli z úloh vzít, případně poukáže na souvislosti. Pod tímto se objeví dále „Slovníček“, kde jsou vypsány svým způsobem definice pojmů, se kterými se dále v budoucích úlohách bude dále pracovat. Pod vybranými úlohami se ale objevují i rady, ve kterých je zjevná snaha o propojení s digitálními technologiemi, např. že si žák může úlohu vytvořit v programu Excel. Moc se nám nelíbí, že tam je přímo napsáno, že si může práci usnadnit. Přece jenom cílem matematiky není ten výsledek, ale to, jakým způsobem jsem se k němu žák dostal. Takže ceníme snahu a propojení s digitálními technologiemi, ale nesouhlasíme s jejich důvodem. V učebnici se objevují i úlohy pro chytré žáky, bohužel jen zřídka. Jak jsme zmínili v otázce 2.2, učebnice má po pár úlohách vždy shrnutí „Co jsme objevili“ a „Slovníček“, kde obojí slouží k objasnění pojmů a znalostí, které si žák má vzít. Jsou barevně odděleny od okolního textu, což je lepší pro orientaci v učebnici. Na každé stránce je boční sloupec, kde se objevují zajímavé a podpůrné otázky, které spojují téma do jiných předmětů. Na druhou stranu je v učebnici spoustu obrázku pouze dekorativních. V učebnici najdeme různé znaky, pomocí kterých se v učebnici můžeme orientovat. Na začátku učebnice legenda, co který znak znamená. Určitě ve slovních úlohách (alespoň u těch prvních v tématu) by se mohly zvýraznit důležité informace. Jinak obecně důležité pojmy a informace, např. ve shrnutí nebo při úvodu do nového učiva, jsou již zvýrazněny.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice je vhodná nejen pro individuální výuku, ale poskytuje také náměty pro výuku skupinovou. Jak jsme již zmínili, v učebnici se nachází symboly, odkazující na skupinovou práci. Např. „Zkusme naplánovat dětem z Nepomuku program výletu – jaké památky na této trase mohou vidět, kdy mají vyjet, na kolik hodin mají objednat oběda večeři, kde přespí atd.“ Učebnici lze použít jak ve třídě, tak doma, nebo kdekoliv mimo, např. v kavárně či knihovně. Nevidíme také důvod, proč by učebnice nemohla být používána při online výuce. Daná učebnice je pouze v tištěné formě, existuje ale také její elektronická placená verze. Tato iučebnice je obsahově shodná s tištěnou učebnicí, nabízí navíc interaktivitu v podobě přidaných multimédií, která přispívají k lepšímu znázornění a pochopení probírané látky: interaktivní cvičení – kvízy, křížovky, ano—ne testy, doplňovačky, přiřazování, třídění; řešení cvičení a úkolů a odkazy na ověřené webové stránky.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice neobsahuje žádnou zpětnou vazbu. V průběhu kapitol, jak jsem již zmínil výše u „2. Potřeby žáků“, se objevují menší shrnutí „Co jsme objevili“ a „Slovníček“; toto je užitečné pro ujasnění toho, co si žáci mají odnést (resp. Co je důležité).

Learners’ Reflections on Learning

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice obsahuje různé typy úloh, úlohy z reálného života, kdy žáci musí změřit reálný subjekt, nebo třeba vysvětlit, co je to pitný režim. Úlohy na přemýšlení, např. „Co je těžší – kilo peří nebo kilo cukru?“ Nebo třeba: „Najdi rozlohu všech států v EU“. Můžeme zde najít také různé rady, jak pracovat, např. „Zkus si vypsat všechny možnosti nebo počítej např. s použitím programu Excel“. Neobjevili jsme v učebnici žádné požadavky na reflexi postupu žáků.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice dává rady, že se vybrané úlohy dají vypočítat například v počítačovém prostředí. Ale jinak nic dalšího v učebnici nenajdeme. Spíše se setkáváme se scénářem, že máme úlohu a prostě jí máme spočítat. Spíš ne. Učebnice předá možný postup řešení úloh a nijak se již žáků neptá, zda počítali jiným způsobem. Učebnice žákům kritickou reflexi neumožňuje Učebnice (1. vydání rok 2007; poslední 5. vydání rok 2011) byla a svým způsobem stále je pro neutrální, že nijak neřeší to, kdo je čtenářem. Učebnice kouká na věk a znalosti, ne na kulturu, ze které dítě pochází. Zároveň se v učebnici objevují úlohy pro chytřejší žáky. Bohužel se dnes můžeme setkat s jedinci, kteří se necítí ani jedním z biologických pohlaví (muž/žena), ale cítí se být někým/něčím úplně jiným. Učebnice oslovuje žáky jako „děvčata a kluci“, mohlo by to vyvolat jisté negativní emoce. Samozřejmě to není chyba autorů, přece jenom před více než 10 lety se nic takového neřešilo.

% rate as inclusive

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}