No Account?


No Account?

Login

Language

4
70% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Výukový materiál vyloženě popis nebo informace o jeho uspořádání neposkytuje, stejně jako vysvětlení, proč autoři zvolili takový design a výběr předkládaného učiva. Nicméně je logicky strukturovaný, přehledný, opírá se o relevantní zdroje, obsahuje teorii i praxi a poskytuje didakticky a metodicky správné postupy od odborníků. V úvodu je pouze obecně a okrajově napsáno, pro koho je materiál určen. Jinak neobsahuje konkrétní informace určené učiteli a žákům o jeho obsahu nebo jak s materiálem pracovat, čtenář se v něm musí zorientovat sám. Nejedná se však o složitou záležitost, jelikož jsou jednotlivá podtémata vhodně členěná a rychle dohledatelná. S pojmem inkluze nebo žáci/děti se specifickými vzdělávacími potřebami se v materiálu nesetkáme, tudíž ani jak s takovými jedinci pracovat. Ano, jednotlivé kapitoly jsou logicky odděleny a odkazují na další pod témata zaměřující se na konkrétní učivo. Jednotlivé oblasti obsahují teoretické poznatky i praktické video ukázky, dále také upozornění na možné chyby v provedení a doporučení určitých cvičení. Dle našeho názoru nemá čtenář problém se rychle v materiálu zorientovat. Také vizuálně působí úhledně a ne rušivě. Obsah jednotlivých oblastí je řazen od jednodušších lyžařských dovedností (základů) po složitější (závodní). Ano, jedna z kapitol je věnována referenčnímu seznamu odborné literatury, která má sjednocenou citační normu. Samotný materiál je zpracovaný akademickými pracovníky z Univerzity Karlovy, což rovněž vypovídá o kvalitě zpracování a opření se o relevantní zdroje. Seznam obsahuje jak starší, tak aktuálnější publikace. Možná bychom akorát navrhli rozšířit poznatky i o více zahraniční zdroje, které v seznamu nejsou skoro vůbec uvedeny, a tudíž kolektiv autorů vycházel primárně z těch „domácích“. Materiál neposkytuje žádné odkazy na požadované výstupy v rámci RVP, co se týká výzkumu, tak v přehledu literatury najdeme několik publikací zaměřené např. na biomechaniku lyžování, motoriku nebo techniku. Nikde však není uvedeno, zda teorie a praxe v materiálu je podpořena i nějakým konkrétním výzkumem.

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, materiál nabízí různě volitelné postupy pro učitele a žáky při nácviku konkrétní pohybové dovednosti na lyžích. Je podložen nabídkou různých cvičení a také doplněn video/foto ukázkami dle náročnosti (základy jako správné držení holí či lyžařský postoj až po těžší komplexnější pohybové výstupy). Materiál obsahuje postupné kroky (v podstatě návod), jak začít, na co se zaměřit, zmiňuje chyby (na co si dát pozor), velká většina slovního popisu je podepřena videem („@“) se správným provedením techniky apod. Video lze potom rozkliknout přes celou plochu, nastavit jeho kvalitu, rychlost přehrávání a možnost pozastavit. Pro podporu učení je využíváno také osnovy s obsahem jednotlivých kapitol. Autoři upozorňují také za jakých podmínek je nejoptimálnější nácviky provádět a jaké prvky jsou pro danou dovednost klíčové. Ano, různé druhy reprezentace učiva zde jsou vyjádřeny. Důležité prvky jsou vyznačený odlišnou barvou a obohaceny o odkazy na instruktážní video. Samotné video konkrétního cviku je poté zobrazeno jako nové „prohlížecí okno“, které má svoje řazené číselné označení a název. Pod videem se nachází také štítky, které navedou jedince na další naučná videa podobného zaměření. Tím, že se jedná o digitální materiál, tak lze jakýkoliv text přiblížit či oddálit. Jiná grafická nebo stylistická úprava není možná. Pro individuální potřeby lze však spravovat parametry videa zmíněné v předchozím bodě (2.3)

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál lze rozhodně využít jak při individuální práci, tak ve skupinové. I když konkrétní úkoly pro skupiny nejsou v materiálu přímo vymezeny, vyučující může vymyslet vlastní v rámci toho co obsahově nabízí. Např. diskuze po shlédnutí videa o tom, jaké body nebo práce segmentů těla je pro danou lyžařskou dovednost zásadní. Nebo vymyslet úlohu pro žáky, kteří mají jednoduše vymyslet, jak by dle jejich názoru měl probíhat kvalitní výcvikový lyžařský kurz atd. Čili, úlohy pro skupiny a jednotlivce se v materiálu neobjevují, ale dle obsahu není náročné nějaké vymyslet, tak aby byl materiál žáky využit pro danou úlohu. Rozhodně, materiál lze využívat jak doma, ve škole, tak kdekoliv venku pokud máme k dispozici zařízení, které materiál zobrazí. Výhodou je i možnost stáhnout si aplikaci, do které bude učební materiál lyžování vložen. Není tak potřeba být připojen na wifi nebo využívat mobilní data. Mimo jiné se dají samozřejmě pořídit „screeny“ obrazovky a mít tak po ruce jednotlivé kapitoly v galerii. To je ovšem časově poněkud náročné a z hlediska rychlé orientace v materiálu neefektivní. Materiál je dostupný a určený jak pro mobilní telefony, tablety, tak i počítače. Formát je proto nezměněn a tudíž vzhled, odkazy, videa, obrázky a jiné vlastnosti spolu s obsahem jsou na všech zmíněných zařízeních funkční.

Learning Feedback for Learners

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál poskytuje kritéria pro zlepšení například když je v bodech přesně za sebou uvedeno, jak postupovat a co je obsahem všeobecné lyžařské průpravy. Objevují se zde výrazy jako „lyžař je schopen se bezpečně a účelně pohybovat v jakýchkoli terénních i sněhových podmínkách“ nebo „cílem je osvojení lyžařských dovedností“ či „získání širokého zásobníku průpravných cvičení“. Materiál poskytuje jasné postupy, uvedené jak slovně, tak schematicky. Tato schémata jsou velmi přehledná a jasně čitelná. Vždy popisují požadovanou úroveň a případné posunutí se do úrovně další. Čtenář (učeň nebo vyučující) může jasně subjektivně posoudit, podle nastolených kroků a zvládnutí výsledných dovednosti, zda tento pohyb ovládá či nikoliv, a zda je připraven přesunout se na další úroveň.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál u některých dovedností doporučuje například učení ve dvojicích, tedy ve skupině dvou lyžařů. Využívá tedy kooperace. Dále je celý materiál spíše veden jako učení z textu, tedy příručka se spousty doporučeními a řešením problémů, které budou nejlépe použitelné pomocí názorně demonstračního stylu. Objevuje se zde také přirovnání „kolik stylů lyžař umí, tolikrát je lyžařem“ což může působit jako studijní motivace k tomu naučit se doporučované a popisované styly lyžování. Materiál taktéž obsahuje hierarchické mapy popisující míru zvládnutí určitého prvku nebo dovednosti, což podporuje kognitivní operace čtenáře. Materiál podporuje práci studentů s chybami, příčinnou chyb a jejich napravení. Takto přehledně pracované schematické tabulky se vyskytují u každého základního provedení určité dovednosti. Tyto poskytnuté informace o často se vyskytujících chybách mohou výrazně pomoci uvědomění si a zhodnocení zvoleného myšlenkového způsobu a následně i správného technického postupu studenta.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál studentům poskytuje celou řadu doporučených cvičení ke každému z nácvikových dovedností. Tyto cvičení jsou ale pouze doporučené, je tedy prostor k tomu, aby si každý student zvolil svoji ověřenou taktiku či si vybral jednu z nabízených. Tato cvičení nejsou brána jako jediná možná. Stylem, jakým je tento materiál psán a jakému tématu se věnuje, nelze říct jinak než, že materiál dostatečně posiluje žákovo přesvědčení, že je schopen řídit svůj vlastní proces učení. Množstvím veškerých doporučených cvičení u každého z 10 možných stylů a průprav, popsání možných chyb, jejich příčin i nápravy, ale také systematické tabulky a podrobné popisy veškerých pohybů nás v tomto popisu utvrzují. Materiál využívá zejména informační styl. Neumožňuje vyloženě vložit komentář, či nějakou reflexi čtenáře. Má ale k dispozici kontakty – emailové adresy na všechny autory materiálu a zároveň stránka obsahuje odkazy na sociální sítě. Je zde tedy možnost někoho informovat. O kritické reflexi učiva, ze strany žáků, by se dalo nejlépe uvažovat v případě, že by tito autoři, kteří pracují jako vyučující na katedře sportů v přírodě, měli teoretickou výuku se svými studenty a ti by jim v daném čase dokázali přinášet reflexi osobně v hodinách. Celý materiál se věnuje problematice výuky lyžování, a proto se veškeré informace zabývají pouze lyžařskými dovednostmi, cvičeními, vlastnostmi terénů a možnými chybami v učení se. Neobjevuje se zde nikde zmínka o sociálním nebo třeba náboženském aspektu žáků. Nikde v obrázcích se nevyskytují postavy, které by mohly působit diskriminačně. Rozmanitost žáků zde není nijak omezována ani předurčována.

% rate as inclusive

70%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}