No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

50 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

The English File fourth edition Student's Book is packed full of interesting content to keep students…

Latest written Review

​Učebnice na úvodních stranách vysvětluje rozdělení do kapitol podle souvisejících témat, v učebnici…

2
50% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Učebnice na úvodních stranách vysvětluje rozdělení do kapitol podle souvisejících témat, v učebnici jsou víceméně pouze slovíčka a cvičení vhodná většinou pro individuální práci žáků nebo pro domácí úkoly, co se týče párových dialogů a celkově více aktivních doporučení, ty nalezneme v učitelské příručce, spolu s instrukcemi, jak efektivně pracovat s jednotlivými cvičeními a kapitolami. ​Záměry autorů jsou, jak jsem psal v předchozím bodě, uváděny v učitelské příručce, ne přímo v učebnici. Co se týče inkluze, během své práce s materiálem jsem v příručce nenašel žádná přizpůsobení. ​Z mého pohledu je materiál strukturovaný dosti logicky a srozumitelně, používal jsem ho chronologicky a žáci se jakkoli neztráceli v chodu výuky, rozumně jsou postupně rozvíjeny znalosti ze všech jazykovědných oblastí (gramatika, lexikologie, fonologie, syntax…). Jednotlivé kapitoly jsou odděleny barevně, v barevných tabulkách se nacházejí tipy, jak si něco lépe zapamatovat nebo pochopit. ​Materiál vyloženě neodkazuje na český RVP, nicméně v opět jsou v učitelské příručce popsány stádia a cíle, ke kterým by se měl žák propracovat, požadavky pro zvládnutí jednotlivých kapitol a také je vypsáno, co by měl žák být schopen dělat s informacemi a znalostmi, které získal a jak s nimi má umět zacházet.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Postupy jsou na stejné úrovni, není s nimi jak hýbat v rámci této jedné učebnice. Různorodost úloh se však vyskytuje, aby si děti mohli vyzkoušet například nové gramatické postupy písemně, tak i ústně apod. ​Ano, například když se začíná s novou látkou a slovní zásobou, žáci mají do vět doplňovat slova z nabídky a většinou se ani nemohou splést. Pak obtížnost stoupá, tj. musí doplnit slovíčka bez nápovědy nebo sami složit větu. ​S tímto nám pomáhá elektronická verze učebnice, kde můžeme najít jiné verze některých cvičení. Například pokud máme žáka, kterému dělají problém poslechy, můžeme mu poskytnout to stejné cvičení s přepisem poslechu. Ale abych pravdu řekl, moc takových možností jsem tam nenalezl. ​Opět pokud pracujeme s elektronickou verzí, což se doporučuje hlavně u poslechů, tak můžeme ovládat rychlost i počet přehrávání nebo velikosti obrázkových dialogů apod.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Určitě je možné učebnici používat individuálně téměř u všech cvičení, dále je možné vytvářet jednoduché párové dialogy nebo pracovat ve větších skupinách, pokud se jedná třeba o diskuzi nad nějakým článkem z učebnice. ​Ano, jak jsem již zmiňoval, existuje nejen tato pevná verze, ale i elektronická. Nejsem si jist tím, jestli je zamýšleno dávat k ní přístup i žákům, nicméně jim ty materiály z el. Verze můžeme poskytovat a já bych to určitě i doporučil, aby výuka nebyla stereotypní a mohli bychom děti překvapit. ​To pravděpodobně záleží na přístupu školy, na tom, jestli tyto učebnice vlastní apod.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Za podmínky, že si cvičení upravíme podle sebe (možností je dost), tak určitě ano. Pokud však budeme požadovat postupy přímo předepsané, tak ne. ​Ve chvíli, kdy jim odhalíme, že jejich řešení bylo nějak chybné a pomůžeme jim přijít na řešení, tak ano.​

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​ Ano, v učebnici se objevují různé způsoby učení, doplňovací cvičení, dialogy, utváření příběhu, prezentování vlastních názorů apod. ​Nemyslím si, že by tohle měl být úkol toho materiálu, ale záležitost jeho vlastní vnitřní i vnější motivace, i postrčení z naší strany.​

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Mimo skupinové práce nebo dialogické situace bych takové příležitosti nejspíše nenašel. ​Pokud se jedná o charakteristiku nějakého článku například nebo podobné cvičení, určitě bych řekl, že ano. Osobně bych jim z kreativního hlediska v takovém případě nechal volnou ruku. ​Materiál přímo ne, ovšem já jsem při individuální výuce po každém typu cvičení položil otázku ohledně toho, jestli se jim s takovým cvičením pracovalo dobře, co jim na tom chybělo apod., abych mohl příště cvičení sám upravit nebo jej vytěsnit, případně nahradit něčím se stejným cílem, ale příjemnějším pro žáka. ​To každopádně, ve cvičeních s obrázky určitě vidíme rozmanitost genderovou, etnickou, náboženskou, aby žáci nejeli v nějakých stereotypních kolejích a neměli omezený pohled na svět. Důležité společenské problémy se samozřejmě neřeší.

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}