No Account?


No Account?

Login

Language

4
40% rate as inclusive
30% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Explicitně není filozofie učení pojmenována, v úvodu a na zadní straně obalu jsou však uvedeny některé důležité informace. Jedná se o učebnici spojující dvě témata – ekonomickou a finanční gramotnost. Učebnice je určena především gymnáziím (MŠMT schválilo její zařazení do seznamu učebnic pro SŠ pro vzdělávací oblast Člověk a svět práce). Autoři text sestavili tak, aby přinášel praktický užitek pro všední život. Materiál je rozdělen do jednotlivých tematických kapitol. Ty vždy obsahují výklad, konkrétní příklady, a nakonec procvičování/opakování/otázky a úkoly, náměty k diskuzi nebo nějaké samostatné či seminární práci. Ne. Nicméně autoři uvádějí, že materiál obsahuje základní a rozšiřující učivo, které je vždy graficky zvýrazněno (to platí i pro rozšiřující otázky v závěrečné části kapitoly – opakování/procvičování), a práce s ním je na zvážení vyučujícího/žáka Učebnice obsahuje devět kapitol. První začínají obecnějším základním vysvětlením tématu, další kapitoly jsou formulovány tak, aby byly (když je to možné) konkrétní a užitečné pro čtenáře, kteří se jednou ocitnou v roli zaměstnance, zaměstnavatele, podnikatele, …, V závěru jsou dvě kapitoly věnovány obecnějším a komplexnější tématům. Struktura kapitol a podkapitol dává v zásadě smysl, podobně jako spojení témat ekonomické a finanční gramotnosti do jedné učebnice. Jednotlivé kapitoly se dělí na podkapitoly, a ty případně na další podkapitoly. Přehled kapitol a základních podkapitol se nachází na konci učebnice. Texty v učebnici jsou členěny do kratších odstavců, které bývají ohraničeny či barevně odlišeny od dalších. V textu se občas nacházejí čísla, která odkazují na jiný text se stejným číslem (často jde o konkrétní příklady něčeho teoretičtějšího/abstraktnějšího). Barevná pozadí odstavců obvykle odkazují k odlišnému významu/smyslu/zaměření textů. Materiál neobsahuje poznámkový aparát, nicméně obsahuje odkazy na internetové zdroje u jednotlivých příkladů/zajímavostí. Dále bývají zdroje uváděny u různých tabulek a statistických údajů. U zbytku textů se musí čtenář spoléhat na kredibilitu autorů. V úvodu je řečeno, že učebnice odpovídá RVP pro SŠ, dále standardu finanční gramotnosti, a nakonec „maturitním katalogům pro oblast Člověk a ekonomika v základní i rozšířené úrovni.“

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Jen částečně. V zásadě se ve výkladové části dělí texty na základní a rozšiřující. Závěrečná opakovací část obsahuje různé typy úloh (a tedy i různé obtížnosti), ale nejedná se tak úplně o několik úrovní obtížnosti pro stejnou otázku/úlohu. Spíše ne Učebnice obsahuje vedle klasických výkladových textů také řadu ilustrací, grafických znázornění, statistik, schémat, konkrétních příkladů, ale i vtipů, které se nějakým způsobem vztahují k látce. Některé důležité pojmy bývají v textu zvýrazněny. Otázky v závěru kapitol jsou různorodé, obsahují Úvod: Učební materiál by měl být navržen tak, aby reflektoval a podporoval rozmanitost potřeb a předpokladů žáků. To zahrnuje zohlednění různých úrovní schopností, osobních zájmů, rodinného prostředí, stejně jako možností a omezení, které mohou žáci mít. Je důležité, aby materiál nabízel různé přístupy k učení, což umožní žákům poznávat a studovat stejný obsah různými způsoby a na různých úrovních obtížnosti. Dále by měl materiál využívat různé formy vyjádření a měl by se dát přizpůsobit individuálním potřebám žáků, např. z hlediska přístupnosti. V neposlední řadě by měl materiál podporovat aktivní zapojení žáků, nabízet jim možnost volby, a umožnit jim tak formovat svou vlastní cestu k poznání. 5 všechny úrovně Bloomovy taxonomie kognitivních cílů, a některé otázky cílí i do oblasti afektivní, vzácněji pak senzomotorické/psychomotorické. Ne.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Samotná učebnice (a její výkladová část) může dobře posloužit dvěma žákům v lavici, ačkoliv bude určitě pohodlnější, pokud bude mít každý žák vlastní učebnici. Úlohy v závěru kapitol nabízí prostor také pro skupinovou práci – např. otázky podněcující k diskuzi (Manželka říká manželovi: „Potřebuji zase nové boty.“ Manžel: „Ale kdepak, ty si zase pleteš pojmy chci a potřebuji. Ty boty chceš, ne že je potřebuješ!“ Rozhodněte, kdo má pravdu.), nebo náměty na seminární práci (z nichž by šla řada zpracovat skupinově – třeba scénka představující pracovní pohovor, nastíněná v třetí kapitole Zaměstnanci a mzdy). Jedná se o učebnici formátu A4 v měkké/brožované vazbě. Je tedy ohebná, snadno přenosná, a dá se tedy využít téměř v jakémkoliv prostředí. Verze z roku 2017, kterou se mi podařilo získat, existuje pouze jako tištěná učebnice. Novější verze z roku 2019 již vyšla jak v tištěné, tak digitální verzi. Jsem si nicméně poměrně jistý, že ani tato verze neumožní formátovat si materiál podle svých potřeb.

Learning Feedback for Learners

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

Za formu zpětné vazby můžeme považovat závěr každé kapitoly, který je zamýšlený jako opakovaní právě probrané látky. Dále už by ale zpětná vazba závisela více na samotné aktivitě vyučujícího nebo žáků. Výkladová část jednotlivých kapitol občas obsahuje konkrétní příklady, které pomáhají pochopit teoretické povídání, definice, … Nejedná se však přímo o nástroje sloužící k zpětné vazbě, sebehodnocení nebo sebereflexi. Podobně ani úlohy v opakovací části neobsahují správné odpovědi, které by žákům umožnily ověřit si svůj pokrok, ačkoliv některé z nich dávají prostor pro vzájemnou reflexi mezi žáky.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice přímo nenavrhuje konkrétní způsoby, jak řešit jednotlivé úkoly, ale samotné úkoly jsou různorodé. Vedle jednodušších otázek typu „vyjmenuj tři volné statky“, „jaký je rozdíl mezi ekonomií a ekonomikou?“ se zde nacházejí i komplexnější a zajímavější úkoly. Jde např. o úkol, kdy mají dvojice svůj měsíční příjem (který je v textu daný) rozdělit do jednotlivých kategorií výdajů (také předpřipravené) tak, aby vyhovovaly potřebám dvojice. Pak následuje představení svého domácího rozpočtu ostatním dvojicím a diskuze s nimi (a vyučujícím). Objevují se zde úlohy na vyvozování z textu, formulování vlastního názoru nebo nápady na zajímavé seminární či skupinové práce. Ne.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Výkladová část prokládá teoretické s praktickým, abstraktní s konkrétním. Část věnovaná úkolům obsahuje různorodé úkoly, ve kterých si každý žák něco najde. Jak výkladová, tak úkolová část obsahuje již zmíněné rozšiřující texty, úkoly a podněty, s kterými žák může, ale nemusí pracovat. Určitý prostor pro seberegulaci učení zde tedy je. Příliš ne. Částečně ano. Učebnice žáky v každé kapitole motivuje k tomu, aby se sami zapřemýšleli nad určitými výkladovými pasážemi, a zaujali k nim vlastní stanovisko. Nic, co by naznačovalo snahu vést studenty k reflexi výukového materiálu jako takového tu však nevidím. Ačkoliv se materiál určitě nesnaží být přímo reklamou na společenskou diverzitu, nenašel jsem v učebnici žádný náznak diskriminace nebo nesmyslného zdůrazňování stereotypů. Ilustrace v učebnici jsou poměrně rozmanité, ačkoliv celkově více vystihují společnost českou, potažmo evropskou. Učebnice se zaměřuje především na domácí publikum, ale obsahuje i příklady ze zahraničí.

% rate as inclusive

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

30%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}