Učebnice Marie Černé – Dějiny výtvarného umění obsahuje na začátku krátký úvod, kde autorka zmiňuje: „I tato učebnice může být stručným přehledem, první informací o dějinách výtvarného umění.“
Výběr učiva je vypsán pouze v obsahu knihy a vysvětlení o uspořádání a designu zcela chybí.
Učebnice obsahuje průřez dějinami umění od pravěku až do 20. století jak ze světa, tak z českých zemí.
Ne. Učebnice se zaměřuje převážně na odbornou stránku a celkově didaktická stránka je v knize velmi málo obsažena.
Ano, učivo je členěno chronologicky, od pravěku až po umění po druhé světové válce. Každý celek má svou kapitolu, které se člení na podkapitoly a ty na jednotlivé umělecké odvětví, tedy architekturu, malířství, sochařství a umělecké řemeslo. Další dělení učebnice zaznamenáváme u rozdělení na umění v Českých zemích a Evropě.
Příklad: Pravěk – Paleolit, Mezolit, Doba bronzová a železná
Starověk – Starověký Egypt: Architektura, Sochařství, Malířství, Umělecké řemeslo
Gotický sloh – Architektura, Sochařství, Malířství
Gotický sloh v Českých zemích: Architektura, Sochařství, Malířství, Deskové malířství, Nástěnné malířství, Knižní malba
Ano, v úvodu autorka uvádí doplňující literaturu ke studiu dějin umění a apeluje na studium reprodukcí uměleckých děl v těchto publikacích:
„…desetidílný soubor Dějin umění od José Pijoana (1. vyd. 1977-1984, 2. vyd. 1982-86 Odeon, další vydání od 1988 Knižní klub a Balios), Laroussova čtyřdílní encyklopedie Umění a lidstvo (Odeon 1967-1974), Umělecké památky Čech (Academia, I. díll 1977, II. díl 1978, III. Díl 1980, IV. Díl 1982), Umělecké památky Moravy a Slezska (Academia, I. díl 1994, II. díl 1999), Umělecké památky Prahy (Academia, I. díl 1996, II. díl 1998) a další publikace o jednotlivých obdobích.“
Neobsahuje, podobně jako další učebnice dějin umění, kterých je na našem trhu velmi málo, jmenovitě učebnice Bohumíra Mráze Dějiny výtvarné kultury je i tato od Marie Černé velmi ochuzena o didaktické cíle, výsledky výzkumu a o RVP se vůbec nezmiňuje.