No Account?


No Account?

Login

Language

2
50% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

V úvodu není napsána filozofie učení a výuky. Otázky v knize nejsou jednoduché a vyžadují čtení a pochopení učebnice. Nachází se zde storytelling. Kniha nabádá k porozumění časové ose historie umění. Není doporučeno, jak materiál používat. Může však sloužit jako úložiště učebních úloh a komplexní průvodce lekcemi. Dle mého názoru je učebnice lepší spíše na samostudium. Nejsou uvedeny záměry s inkluzí. Materiál je uspořádán přehledně a souvisle. Obsah je na začátku knihy, poté následuje úvod a kapitoly. Pak chronologický přehled pravěku, starověku a středověku v tabulce. Poté následuje terminologický slovník, rozpis bohů, v další tabulce křesťanští světci. Na konci knihy je jmenný a místní rejstřík. Lze se navigovat podle číslování kapitol a podkapitol. Učebnice neobsahuje grafické značky ani polygrafické signály a je čistě černobílá. Vybízí žáky k samostatnému zvýrazňování. Obsahuje však rozdělení v bočním sloupci, které velice pomáhá s orientací v textu. Jedná se o odbornou spolupráci s Marií Černou. Historie je podložena skutečnými existujícími uměleckými díly. Obrázky děl v knize jsou graficky překresleny. Ne. Kniha je vhodná k tomu, aby si učitel vybral, co se žáci naučí.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neumožňuje studentům pracovat na různých úrovních výuky podle jejich potřeb, jelikož obsahuje pouze kontrolní otázky, spoustu obrázků pro představu a organizující tabulky pro shrnutí. Úroveň obtížnosti si žáci sami zvolit nemohou. Materiál nenabízí scaffolding (podporu) pro řešení problémů při učení Klíčové pojmy prezentované určitou formou reprezentace jsou doplněny alternativní formou reprezentace. V materiálu se nacházejí vhodně reprezentující ilustrace, schémata, mapy a tabulky. U veškerých reprezentací se nachází stručné a jasné popisy. Klíčová slova jsou napsána kurzivou, která Úvod: Učební materiál by měl být navržen tak, aby reflektoval a podporoval rozmanitost potřeb a předpokladů žáků. To zahrnuje zohlednění různých úrovní schopností, osobních zájmů, rodinného prostředí, stejně jako možností a omezení, které mohou žáci mít. Je důležité, aby materiál nabízel různé přístupy k učení, což umožní žákům poznávat a studovat stejný obsah různými způsoby a na různých úrovních obtížnosti. Dále by měl materiál využívat různé formy vyjádření a měl by se dát přizpůsobit individuálním potřebám žáků, např. z hlediska přístupnosti. V neposlední řadě by měl materiál podporovat aktivní zapojení žáků, nabízet jim možnost volby, a umožnit jim tak formovat svou vlastní cestu k poznání. 5 tak v textu zdůrazňuje jejich význam a dodává většímu množství textu přehlednost. Na konci materiálu se nachází i tabulky, které slouží jako přehled pro probíraná období. Rozdělení tabulek je systematické, přehledné a žákovi může dobře posloužit jako orientace v daném časovém období. Materiál neobsahuje hypertextové odkazy a poznámky pod čarou. Kapitoly jsou rozděleny do podkapitol a každá podkapitola obsahuje vysvětlení jednotlivých a důležitých pojmů spojené s tématem. Vazby mezi pojmy jsou vysvětleny v textu. Texty zahrnují vysvětlení různých symbolů a neznámé slovní zásoby. Materiál nelze přizpůsobit, takže není možné provádět úpravy a změny jako velikost textu a obrázků, barvu použitou pro zvýraznění, hlasitost nebo rychlost zvuku, rychlost nebo načasování videa atd.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál může používat jeden žák, ale také poskytuje impulsy k činnostem, při kterých dva nebo více žáků mohou pracovat na stejném úkolu společně. Proto je nutné poskytnout k materiálu např. další vybrané podněty, aby se podpořila diskuse s partnerem (partnery). Materiál obsahuje různé obrazové ukázky např. architektonických prvků různých slohů, ke kterým je přiřazeno číslo a na boku stránky je zobrazeno číslo s pojmenováním a někdy i stručným popisem. Žáci si tak ve dvojicích či trojicích mohou zakrýt čísla s pojmenováním a procvičovat si správné názvy ukázek. V materiálu toto cvičení není přímo napsané, ale obrazové ukázky se dají takto využít k procvičovaní a k lepší představě o tématu kapitoly. Materiál lze použít jak ve třídě, tak i doma, v knihovně nebo v nemocnici apod. pokud si ho žák zakoupí buď na žádost učitele nebo z vlastní iniciativy. Kontrolní otázky a práce s obrázkem nevyžaduje žádné speciální komponenty a pomůcky. Fyzická ani digitální forma nepotřebuje připojení k internetu. Materiál neobsahuje zvukový obsah tudíž nejsou zapotřebí sluchátka ani tiché prostředí. Materiál je k dispozici pouze k zakoupení v knihkupectvích nebo v internetových obchodech jak ve fyzické, tak i v digitální verzi pro počítač, tablet a chytrý telefon. Materiál není volně k dispozici a neumožňuje jeho volné používání, přizpůsobování, remixování a sdílení.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál obsahuje v každé kapitole kontrolní otázky, které jsou seřazené podlé náročnosti. Po prostudování každé kapitoly se tak žák může díky kontrolním otázkám otestovat, zda učivo pochopil a jestli si z něj něco zapamatoval. Tyto kontrolní otázky mohou vést studenty k hodnocení jejich vlastní práce a poskytují kritéria pro zlepšení. Jedná se tak o přiměřenou a jednoduchou zpětnou vazbu, která není příliš nápaditá, ale svůj účel víceméně naplní. Součástí materiálu jsou kontrolní otázky, které studentům umožňují ověřit si, zda látku pochopili a zvládli. Materiál bohužel neobsahuje správná řešení kontrolních otázek, což vidím za značný nedostatek. Tento nedostatek, ale může nabudit k hlubšímu a opakovanému prozkoumávání kapitol, jelikož je student nucen své odpovědi opakovaně vyhledávat v textu, což podporuje dovednost třídění informací, rychlého čtení, čtení mezi řádky a hlubší analýzy.

Learners’ Reflections on Learning

1

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál nic nenavrhuje. Materiál žáka nemotivuje k individuální reflexi vlastního procesu učení.

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál podněcuje studenty k tomu, aby se zamysleli nad svým vlastním učením, svými silnými stránkami a schopnostmi. V knize se nachází kontrolní otázky 1., 2. a 3. úrovně. Chronologický přehled historie v tabulce pomáhá přemýšlet nad časovými souvislostmi a dává možnost učit se první to, co žákovi vyhovuje a neztrácet se v dějinách. Žák má možnost vybrat si z čeho se bude učit, některým může stačit vidět například půdorys katedrály, jiným může pomoct tabulka na konci. Některým může stačit slovník pojmů. Někteří víc ocení rozepsaný popis a historii, storytelling. Kniha neodkazuje na jiné materiály. Je stručná. Jedná se o odbornou spolupráci s Marií Černou. Historie je podložena skutečnými existujícími uměleckými díly. Připomíná skripta pro střední školy. Cíl autorů je nejspíš naučit žáky celé dějiny od pravěku po středověk. Podle otázek autoři chtějí aby žáci uměli rozlišovat a přiřazovat umělecké díla do správných období. Z materiálu není zřejmé, zda chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení Materiál žákovi neumožňuje kritickou reflexi učiva i samotného materiálu. V učebnici neobjevují žádné názory, ale pouze historická fakta podložené obrázky památek. Učebnice se neptá na životy žáků, ale ptá se na historické fakta dohledatelné v knize. Vyžaduje srovnávání a přemýšlení nad tématy. Nejsou zde dekorativní obrázky, pouze překreslené existující nebo zaniklé památky a díla. Kulturní a náboženská rozmanitost je zastoupena pouze uměleckými díly. Problémy jako rasismus, sexismus, handicap, ageismus a homofobie se v materiálu nevyskytují ani v náznacích. Materiál odráží rozmanitost prostředí a životních světů. Umění je provázáno s náboženstvím a kulturami. Tvořili muži.

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}