Materiál může používat jeden žák, ale také poskytuje impulsy k činnostem, při kterých dva nebo více žáků mohou pracovat na stejném úkolu společně. Proto je nutné poskytnout k materiálu např. další vybrané podněty, aby se podpořila diskuse s partnerem (partnery).
Úkoly jsou stavěné tak, že je může plnit jak jednotlivec, tak dvojice či skupina podle možností dané třídy.
Záleží na učiteli, jakou práci s úkolem zadá.
Například u tohoto úkolu si může učitel zvolit, zda ho zadá jednotlivcům či jako práci ve skupině. Nad otázkou může například přemýšlet každý žák zvlášť a poté může učitel nad tématem zahájit diskuzi.
Pracovní listy – na základě textu je možná diskuze.
Materiál lze použít jak ve třídě, tak i doma, v knihovně nebo v nemocnici apod. Také je použitelný v různých scénářích digitálního vzdělávání. Jsou na něj kladeny různé požadavky.
To například vyžaduje, aby úlohy byly založeny na snadno dostupných komponentách nebo pomůckách. Například:
materiál může být přístupný i při horším připojení k internetu,
pokud nemáte k dispozici sluchátka nebo je prostředí hlučné, existují alternativy zvukového obsahu,
skládá se ze snadno dostupných prvků
Materiál obsahuje pracovní listy pro tisk.
Texty je možné najít v online podobě či vytisknout.
Video se dá přehrát na projektoru, aby ho všichni žáci slyšeli stejně.
Také se dá koupit tištěná učebnice, pokud žák nemá přístup k internetu.
Pracovní listy jsou dělané tak, aby se s nimi mohlo pracovat i v digitální podobě. Jsou zde texty a otázky k nim, na které žáci mohou odpovědět buď do sešitu, či do wordu a podobně.
Materiál je k dispozici na počítači nebo tabletu i ve verzi pro mobilní telefony. To znamená, že materiál umožňuje formátování, které usnadňuje zobrazení obrázků, textových modulů a interaktivních prvků na různých technických zařízeních. Materiál je k dispozici v různých formátech a je zveřejněn pod otevřenou licencí, což umožňuje jeho volné používání, přizpůsobování, remixování a sdílení.
Žáci si mohou najít učebnici či texty na telefonu, na počítači a podobně.
Na mobilních telefonech dobře fungují odkazy na Historianu a Historylab, není tedy problém stránky otevřít na mobilu, nezasekávají se a podobně.
Stránky jsou dostupné pro všechny, není nutné žádné přihlášení. Je tedy možné pracovat jak v knihovně, tak ve třídě i doma.
Učitel může učebnici naskenovat či ofotit.