No Account?


No Account?

Login

Language

Material Package Linktree

Dějepis v 21. století

Ústav pro studium totalitních režimů

#Czech #Dějepis v 21. století #history #history #variuos ages

3

2 Ratings 2 Written Reviews

70 % rate as inclusive
75 % rate as OER
Description

Na stránkách D21 nabízíme množství materiálů pro školy, přinášíme aktuality z práce oddělení, sledujeme…

Latest written Review

de vysvětlete a zdůvodněte své hodnocení a uveďte několik příkladů z materiálu, které vaše hodnocení…

2
70% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Materiál neposkytuje přímo vysvětlení týkající se těchto oblastí. Postupuje ale logicky dle zvoleného tématu (od obecnějších informací k podrobnějším). Odkazuje také na primární prameny. ​V materiálu jsou přímo uvedeny záměry autorů, viz úryvek: ​Materiál je vždy zaměřen na konkrétní téma, popřípadě na tématický celek, např. Judaismus - toto téma buď nahlíží z různých perspektiv, nebo s tématem seznamuje formou badatelské výuky. Delší tématické celky poté obsahují např. i slovníčky a doprovodné texty zaměřené na faktografii, podávají tedy žákovi vstupní informace. Koncepce materiálu je tedy velmi logicky a intuitivně uspořádána. ​Ano. Materiál odkazuje na primární zdroje. Vzhledem k tomu, že je to pod Ústavem pro studium totalitních režimů a spolupracuje s dalšími institucemi a odborníky, je obsah spolehlivý. Většinou se ale stejně zaměřuje spíše na badatelskou otázku a nechává žáky, aby si sami vytvořili na danou událost názor. ​Popisovaný didaktický materiál rozvíjí různé klíčové kompetence - např. kompetenci k učení a kompetenci k řešení problémů, reflektuje průřezová témata např. výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech. Výsledky výzkumu nejsou v materiálu prezentovány, nicméně se nejedná o klíčovou oblast, která by měla být v materiálu prezentována.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o badatelské otázky, je spíše na učiteli, do jaké hloubky učitel půjde. ​Složitost úlohy může modifikovat obtížností úkolů a požadovaným rozsahem jeho splnění – tedy jak moc detailní má výstup žáka být. ​Materiál nabízí scaffolding (podporu) pro řešení problémů při učení. Například: ​Materiál slouží jako nápověda pro učitele, který zde má vypsanou teorii i náměty na práci s textem. ​Materiál obsahuje metodiky. Učebnice obsahuje návodné otázky k jednotlivým úkolům, viz úryvek z učebnice. Nasměruje žáky k vlastnímu řešení problému. ​ ​Klíčové pojmy prezentované určitou formou reprezentace (např. textem nebo matematickou rovnicí) jsou doplněny alternativní formou reprezentace, například: ilustrace, schéma, tabulka, model, video, komiks, animace ​Učebnice kombinuje texty s vhodně zvolenými obrázky, což podporuje zamyšlení se žáků nad tématem. ​K obrázkům jsou někdy také přímo otázky, které rozvíjí kognitivní myšlení. ​Fotografie a obrázky ukazují konkrétní příklad či podrobnější informace k danému tématu, aby žáci tématu lépe porozuměli a mohli si jej lépe představit. ​Učebnice také obsahuje mapu, díky které se žáci lépe zorientujou a navádí žáky na správné odpovědi k otázkám. ​K dispozici jsou alternativy vizuálních nebo sluchových informací. ​U obrázků a videí jsou uvedeny popisy, ​vztahy mezi prvky jsou explicitně vyjádřeny, ​klíčová (přechodová) slova v eseji jsou zvýrazněna, ​text zahrnuje vysvětlení obtížné slovní zásoby – pojmy a chronologie Materiál lze přizpůsobit, takže je možné provádět úpravy a změny. Například lze změnit: ​velikost textu a obrázků, barvu použitou pro zvýraznění, hlasitost nebo rychlost zvuku, rychlost nebo načasování videa atd. ​Jelikož je materiál v online podobě, dá se zvětšit text i obrázky. ​U videa je možné změnit hlasitost či rychlost zvuku. ​Učitel může jít naproti individuálním potřebám. Pokud text tiskne, může ho předtím zvětšit a podobně. ​Kromě toho je možné přizpůsobit materiály vzdělávacímu prostředí žáků a místním, časovým a politickým souvislostem. ​V učebnici je například úkol, který vybízí pracovat s rodinnými prameny. ​Z učebnice vyplívají konkrétní nápady na práci s Historylabem. Učitel může vytvořit úkol a přizpůsobit ho dané skupině žáků. ​Žáci si například mohou najít fotografie, udělat rozhovor s babičkou a podobně. ​ ​ ​

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál může používat jeden žák, ale také poskytuje impulsy k činnostem, při kterých dva nebo více žáků mohou pracovat na stejném úkolu společně. Proto je nutné poskytnout k materiálu např. další vybrané podněty, aby se podpořila diskuse s partnerem (partnery). ​Úkoly jsou stavěné tak, že je může plnit jak jednotlivec, tak dvojice či skupina podle možností dané třídy. ​Záleží na učiteli, jakou práci s úkolem zadá. ​Například u tohoto úkolu si může učitel zvolit, zda ho zadá jednotlivcům či jako práci ve skupině. Nad otázkou může například přemýšlet každý žák zvlášť a poté může učitel nad tématem zahájit diskuzi. ​Pracovní listy – na základě textu je možná diskuze. Materiál lze použít jak ve třídě, tak i doma, v knihovně nebo v nemocnici apod. Také je použitelný v různých scénářích digitálního vzdělávání. Jsou na něj kladeny různé požadavky. ​To například vyžaduje, aby úlohy byly založeny na snadno dostupných komponentách nebo pomůckách. Například: ​materiál může být přístupný i při horším připojení k internetu, ​pokud nemáte k dispozici sluchátka nebo je prostředí hlučné, existují alternativy zvukového obsahu, ​skládá se ze snadno dostupných prvků ​Materiál obsahuje pracovní listy pro tisk. ​Texty je možné najít v online podobě či vytisknout. ​Video se dá přehrát na projektoru, aby ho všichni žáci slyšeli stejně. ​Také se dá koupit tištěná učebnice, pokud žák nemá přístup k internetu. ​Pracovní listy jsou dělané tak, aby se s nimi mohlo pracovat i v digitální podobě. Jsou zde texty a otázky k nim, na které žáci mohou odpovědět buď do sešitu, či do wordu a podobně. Materiál je k dispozici na počítači nebo tabletu i ve verzi pro mobilní telefony. To znamená, že materiál umožňuje formátování, které usnadňuje zobrazení obrázků, textových modulů a interaktivních prvků na různých technických zařízeních. Materiál je k dispozici v různých formátech a je zveřejněn pod otevřenou licencí, což umožňuje jeho volné používání, přizpůsobování, remixování a sdílení. ​Žáci si mohou najít učebnici či texty na telefonu, na počítači a podobně. ​Na mobilních telefonech dobře fungují odkazy na Historianu a Historylab, není tedy problém stránky otevřít na mobilu, nezasekávají se a podobně. ​Stránky jsou dostupné pro všechny, není nutné žádné přihlášení. Je tedy možné pracovat jak v knihovně, tak ve třídě i doma. ​Učitel může učebnici naskenovat či ofotit.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neobsahuje podněty ke zpětné vazbě či určení stupně hodnocení. ​Materiál neobsahuje podněty ke zpětné vazbě, takže ji žáci nemohou využít k vlastní reflexi procesu učení. ​Úkoly mají spíše divergentní charakter. Nejsou zde návrhy řešení, jelikož se jedná spíše o badatelské otázky a návrh řešení by pravděpodobně ovlivnil žákův názor. Otázka je vysvětlena jasně a stručně, tudíž návrhy řešení nejsou příliš nutné. ​Součástí materiálu nejsou testy, učitel ale může využít pro zopakování či ověření pochopení tématu Historianu, na kterou učebnice odkazuje.​ ​

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Materiál navrhuje různé způsoby, jak přistupovat k úkolům, k učebním úlohám, k učení. Například: ​Učení z textu, praktické experimenty, vyprávění příběhů. ​Učebnice kombinuje různé typy úkolů, nachází se zde například práce s textem, videem, obrázky, primárními prameny apod. Nabízí tedy širokou škálu materiálů, se kterými se žáci učí pracovat. ​Zároveň odkazuje i na vytvořené metodiky na platformě Historylab, tedy podporuje i digitální kompetence a nabízí v jisté míře zajímavou a hravou formu získávání nových poznatků, formou budování kritického myšlení. ​Pracovní sešity obsahují možnost sebereflexe. ​Na konci kapitoly jsou podrobně popsány tři úrovně stupně pochopení podle jasně stanovených kritérií.

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Učebnice obsahuje různé typy úkolů – konkrétní práce s mapou, variabilní práce s rodinnými prameny, práce s fotografií, práce s textem… ​Učebnice neobsahuje pojmenování typu výuky či výukové metody. ​Není zde velká variabilita výběru aktivity žákem, nicméně učitel může výběr úkolů modifikovat podle potřeb žáků, popřípadě různým žákům zadat rozdílné úkoly. ​Otázky jsou formulovány spíše k zamyšlení, nejsou příliš jednoduché. Podbízí žáka k zamyšlení, určitým způsobem dává žákům kontrolu nad jejich vlastní cestou k učení. ​Materiál a jeho autoři se hlásí k myšlence otevřeného a participativního vývoje výukových materiálů. Materiál rozvíjí kritické myšlení a vlastní zamyšlení žáka. ​Materiál odráží různorodost žáků z hlediska jejich identity a sociálního, rodinného, kulturního, náboženského a společenského zázemí. To se odráží v obrázcích a textech, které se vyhýbají stereotypnímu nebo dokonce diskriminačnímu obsahu. Žáci bez ohledu na svůj původ se cítí být viděni a respektováni. ​Vzhledem k tomu, že se jedná o dějepis a jsou zde popsány historické události, nelze k některým přistupovat objektivně a nezaujatě. U událostí jako je holocaust a podobně je nutné zdůraznit, proč tato situace nastala a co se odehrálo. Na druhé straně jsou ale otázky kladeny na vlastní názor žáka, vybízí k jeho zamyšlení nad tématem. Zároveň texty informují o možných předsudcích.

% rate as inclusive

70%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}