6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení?
Materiál žáky přímo neoslovuje, aby se zamýšleli nad svým vlastním učením. Doplňující informace mohou žáka namotivovat k tomu, aby si další informace dohledal pomocí jiných zdrojů a změnil tak své učení k cestě většího porozumění do hloubky.
6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení?
Ne, z materiálu není zřejmé, že by chtěl po žácích řízení svého procesu učení a formulace vlastního cíle výuky.
Očekávané výstupy jsou uvedeny konci učebnice a struktura úloh je zaměřena na jejich uskutečnění a splnění. Po žákovi není vyžadováno, aby jakkoli zasahoval do koncepce materiálu.
6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu?
V materiálu není uvedena žádná žádost o recenzi či zhodnocení materiálu. Ani po žácích se taková činnost nepožaduje. Jedinou formou reflexe může být kontaktování vydavatelství a možné změny v dalším vydání učebnice.
6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků?
V materiálu jsou obsaženy pouze odborné poznatky z chemie a zajímavosti s vazbou na chemii. Obrázky jsou taktéž orientované na poznatky a doplnění chemických skutečností (fotografie důležitých chemiků, materiálů, aparatur, přístrojů, nástrojů, schémata učiva….). Neobsahuje tedy problémy jako rasismus, sexismus, handicap, ageismus a homofobie a to ani v náznacích nebo skrytě.
I tak se v materiálu najdou ojedinělé případy kulturní rozmanitosti žáků. Například v opakování učiva mají žáci rozhodnout, která osoba na obrázku mluví pravdu, přičemž jsou nakresleny lidé z různých kulturních prostředí.
V materiálu jsem nenašel diskriminující, stereotypní či urážlivé obrázky nebo texty.
Obrázky jsou pořízeny v různých prostředí (průmysl, město, venkov, jeskyně, zahrada…)