No Account?


No Account?

Login

Language

4

1 Ratings 1 Written Reviews

50 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

Učebnice Chemie 8 je vytvořena v souladu s koncepcí RVP ZV. Zaměřuje se na témata z oblasti obecné a…

Latest written Review

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Celková koncepce…

4
50% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Celková koncepce a filosofie materiálu není detailně vysvětlena. Autorka uvádí důraz učebnice na názornost, logické souvislosti a provázanost s praktickými znalostmi. Taktéž je uvedeno zaměření na vliv chemických látek na životní prostředí a celkově ekologii. Autorka doporučuje učebnici používat jako srozumitelnou formu studijního textu s praktickými úkoly, které si žáci mohou splnit například při domácím studiu. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Ve vztahu k inkluzi nejsou uvedeny vůbec žádné informace, ať už k záměrům či omezením. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Učebnice má velmi dobře zpracovanou logickou strukturu. Na začátku každé kapitoly je motivační úryvek pro zamyšlení žáka. Učivo je rozděleno do navazujících kapitol. Kapitoly jsou rozděleny do více podkapitol, které na sebe navazují a v každé jsou obsaženy důležité pojmy a definice k pochopení, doplňující informace a zajímavosti z každodenního života. Každá podkapitola je zakončena shrnutím a kontrolními otázkami, kapitola je zakončena opakujícím testem. Materiál ve velkém používá různé barvy. Každá kapitola má vlastní barvu duhy a podkapitoly se této barvy drží. Pro lepší organizaci jsou nadpisy větších celků odlišnou barvou od ostatního textu. Učebnice využívá hodně vizuálních prvků (obrázky, tabulky a schémata, která jsou barevně laděna s odstínem kapitoly). V textu jsou důležité informace vyznačeny kurzívou a tučným písmem. Liší se i velikost písma. Vše napomáhá orientaci a přispívá k lepšímu pochopení učiva. V úvodu učebnice jsou uvedeny a popsány významy signálních značek (puzzle, počítač, skupina žáků, mikroskop…), které v textu upozorňují na zajímavé informace, úkoly a propojování chemie s dalšími předměty. 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Materiál uvádí pouze obecné zdroje fotografií (NASA.gov, flickr.com, free wikimedia…). K obsahu učebnice žádné zdroje uvedeny nejsou. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Učebnice získala doložku MŠMT a autorka garantuje zpracování učebnice v souladu s RVP ZS. Na samém konci učebnice jsou uvedeny očekávané výstupy z jednotlivých kapitol. Učitel si tedy může ověřit splnění svých cílů výuky. Dále je v učebnici uvedena charakteristika vyučovacího předmětu a popis klíčových kompetencí pro žáky. V samém závěru je informace, že průřezová témata realizována v učebnici jsou z Environmentální výchovy.

Learners' needs

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Žák si může zvolit vlastní postup učení. Je čistě na něm, jestli si zvolí cestu porozumění základních informací, využije rozšiřující a doplňující informace v textu, či propojí získané informace s poznatky z dalších oborů. V případě učebních úloh postrádá učebnice jakoukoliv gradaci (diferenciaci). Úkoly jsou zadány pro všechny žáky stejně a většinou k jejich splnění stačí jednoslovná odpověď, či pochopení elementárních poznatků z textu. Každá úloha má jedinou správnou přímočarou odpověď. Stejným způsobem jsou sestaveny i opakovací testy na konci kapitol. Není zde možnost pro zapojení nadaných žáků či žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Učební materiál nenabízí podporu pro řešení problémů při učení. Většina úkolů je zadána pouze jednou větou a na jejich vyřešení většinou postačí vzorový příklad, který je předem vyřešen v rámci obsahu učiva. Žákovi nejsou nabídnuty žádné návodné otázky či schémata k vyřešení problému. Jediná pomoc pro žáka je pak správná odpověď na konci učebnice. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? Různé reprezentace učiva jsou v učebnici obsažené v drtivé většině. Kromě slovního komentáře je učivo popsáno i obrázky s popisky a schématy, které graficky reprezentují uvedený text. Jsou uvedeny i příklady z běžného života, ve kterých se učivo vyskytuje. Například u rozdělení chemických reakcí je kromě učebního textu celý princip znázorněn jednoduchým schématem reakce prvků i obrázky s popisky. Vlevo je poté učivo dokládáno na příkladu ze života (anabolismu a katabolismu v lidském těle) 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Učebnice je již bohužel vytištěna, takže bezprostřední úpravy textu či obrázky nejsou možné. Učitel může maximálně stránky učebnice naskenovat upravit v nějakém editačním programu. Například může vytisknout laboratorní cvičení jako protokol, nebo jednotlivé obrázky zvětší a promítne pomocí projektoru. Učebnice sice má i webovou verzi, která je ovšem zpoplatněná. Na druhou stranu tato online verze nabízí okamžité přiblížení a další úpravy textu, včetně videí, které učebnice neposkytne.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Materiál je primárně určen pro jednoho žáka, ale v učebnici se vyskytují i úkoly pro skupinovou práci, při které s jednou učebnicí pracuje více žáků, například při tvoření myšlenkových map, doplňování tabulek nebo plnění laboratorních úloh. Některé úlohy vedou žáky ke skupinové diskuzi v návaznosti na informace v učebnici. 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Jedná se o klasickou učebnici, která nemá omezení nebo nároky na prostředí, ve kterém je využívána. Žáci ji mohou používat ve škole, doma, školní družině, kroužku, nemocnici a kdekoliv jinde. Jediné omezení nastává při plnění praktických úloh v učebnici, které mohou mít zvýšené požadavky na pracovní plochu a potřebné pomůcky. Digitální verze učebnice může být použita na většině zařízení s příslušnou aplikací, která je k dispozici na stránkách vydavatelství. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Vydavatel učebnice zajišťuje dotisky a tak je fyzický materiál vždy dostupný k zakoupení. Učebnice disponuje i placenou digitální verzí, která je přístupná s odpovídající aplikací. Aplikaci je možné spustit na webových stránkách a tabletech. Pro náročné ovládací prvky předpokládám, že na mobilních zařízeních fungovat nemusí.

Learning Feedback for Learners

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Materiál neobsahuje žádná kritéria nebo rubriky, které by mohl žák použít pro svou zpětnou vazbu. Jediným prvkem sebehodnocení jsou správné odpovědi na konci knihy, podle kterých si může žák zkontrolovat své odpovědi a zjistit prostou úspěšnost. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? Při řešení chemických výpočtů či tvorbě a vyčíslování chemických rovnic může žák využít vzorové postupy řešení v učebnici. Řešení je rozděleno na souvislé kroky a obsahuje i podrobný slovní komentář se schématy a popisky. Na konci každé kapitoly je opakování, které shrnuje náplň probraného učiva. Správné odpovědi jsou uvedeny na konci učebnice. Zcela chybí správné odpovědi kontrolních otázek v každé podkapitole. Žák si nemá jak ověřit správné odpovědi. Pouze se svými spolužáky. V případě výpočtů to považuji za velký problém, protože žák nemá možnost ověření si správného postupu řešení. V tomto je výhodnější starší verze učebnice.

Learners’ Reflections on Learning

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Ano, materiál obsahuje více různých strategii učení. V materiálu můžeme nalézt učení z textu, laboratorní praktické úlohy, skupinové práce a práce s využití internetu. Například v podkapitole Oddělování složek směsi můžeme vidět učení z textu, laboratorní pokus „Pěstování krystalu z nasyceného roztoku vybrané soli“, skupinovou práci „rozdělte se do 5 skupin a rozhodněte, kterou metodou lze získat: a) vodu ze směsi vody s pískem, b) destilovanou vodu z vody pitné, c) sůl z mořské vody, d) kyslík ze zkapalněného vzduchu, e) benzin z ropy“, práce s internetem „najděte pomocí internetu využití sedimentace ve zdravotnictví“ Úlohy jsou zaměřené nejčastěji na hledání jedné (konvergentní) odpovědi. Jsou najdou se i různorodé úlohy na návrhy a řešení problémů, hledání příkladů z běžného života, hledání souvislostí z dalších předmětů. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? V materiálu nejsou žádné úlohy, které by vedly žáka k reflexi vlastního myšlenkového postupu. Žák nemusí uvádět důvody svého zvoleného postupu řešení a v případě nesprávné odpovědi se s jeho chybou nijak nepracuje.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Materiál žáky přímo neoslovuje, aby se zamýšleli nad svým vlastním učením. Doplňující informace mohou žáka namotivovat k tomu, aby si další informace dohledal pomocí jiných zdrojů a změnil tak své učení k cestě většího porozumění do hloubky. 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Ne, z materiálu není zřejmé, že by chtěl po žácích řízení svého procesu učení a formulace vlastního cíle výuky. Očekávané výstupy jsou uvedeny konci učebnice a struktura úloh je zaměřena na jejich uskutečnění a splnění. Po žákovi není vyžadováno, aby jakkoli zasahoval do koncepce materiálu. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? V materiálu není uvedena žádná žádost o recenzi či zhodnocení materiálu. Ani po žácích se taková činnost nepožaduje. Jedinou formou reflexe může být kontaktování vydavatelství a možné změny v dalším vydání učebnice. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? V materiálu jsou obsaženy pouze odborné poznatky z chemie a zajímavosti s vazbou na chemii. Obrázky jsou taktéž orientované na poznatky a doplnění chemických skutečností (fotografie důležitých chemiků, materiálů, aparatur, přístrojů, nástrojů, schémata učiva….). Neobsahuje tedy problémy jako rasismus, sexismus, handicap, ageismus a homofobie a to ani v náznacích nebo skrytě. I tak se v materiálu najdou ojedinělé případy kulturní rozmanitosti žáků. Například v opakování učiva mají žáci rozhodnout, která osoba na obrázku mluví pravdu, přičemž jsou nakresleny lidé z různých kulturních prostředí. V materiálu jsem nenašel diskriminující, stereotypní či urážlivé obrázky nebo texty. Obrázky jsou pořízeny v různých prostředí (průmysl, město, venkov, jeskyně, zahrada…)

% rate as inclusive

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}