No Account?


No Account?

Login

Language

4

2 Ratings 2 Written Reviews

40 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

Nové učebnice chemie pro 8. a 9. ročník a odpovídající ročníky víceletého gymnázia vycházejí z nové koncepce…

Latest written Review

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Filozofie učení…

4
40% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Materiál neposkytuje přesné vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva či designu, nicméně učebnice slouží jako opora při učení pro žáky, tak jako didaktický materiál pro učitele. Obě tyto skupiny (žáci i učitelé) jsou osloveni v úvodu učebnice. Učebnice slouží jako komplexní průvodce lekcemi. Učební látku je možné projít systematicky, od začátku do konce, ale je možné vybírat pouze části textu. Jedná se o uložiště učebních úloh, laboratorních prací, laboratorních problémových úloh. Učebnice na konci popisuje i charakteristiku jednotlivých klíčových kompetencí, učivo a očekávané výstupy. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Materiál zahrnuje obsah, grafické značky pro práci s učebnicí, rejstřík, ale neobsahuje definici inkluze, patrně tedy nedeklaruje, že je citlivý vůči inkluzi. Nejsou zmíněny záměry a omezení týkající se inkluze a různých cílových skupin. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Učebnice je uspořádána logicky a přehledně. Hlavní témata jsou označena římskými číslicemi v modrém poli, podtémata jsou označena arabskými číslicemi bez barevného pozadí. Práci s učebnicí ulehčují symboly na okrajích stránek (např. úkol opakovací a uvádějící probrané učivo do souvislostí, návody na pozorování a dlouhodobé projekty, pokusy žáků, demonstrační pokusy vyučujícího, zajímavé informace doplňujícího charakteru, průřezová témata, práce s internetem, skupinová práce, výpočty). Na začátku tématu jsou nejprve uvedeny základní informace, potom následují zajímavosti, pokusy, otázky k diskuzi apod. Učebnice obsahuje polygrafické signály, např. zajímavé a rozšiřující informace jsou vytištěné kurzívou s příslušným symbolem. Tyto informace se žáci nemusí učit zpaměti, využívají je žáci s hlubším zájmem o předmět. Signální slova nejsou ve výkladovém textu vůbec nebo jen opravdu velmi zřídka. 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Učebnice neobsahuje žádné zdroje, ze kterých vycházela, neodkazuje na starší ani nejnovější vědecké poznatky. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Celý název knihy na obalu je Chemie učebnice vytvořená v souladu s RVP ZV úvod do obecné a organické chemie a dalších chemických oborů. V učebnici je také tabulka s textem: „Schválilo MŠMT čj. 7914/2011-22 dne 21. června 2011 k zařazení do seznamu učebnic pro základní školy jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací obor Chemie s dobou platnosti šest let.“ V předmluvě je zmíněno, že od dřívějších učebnic spočívá rozdíl hlavně v tom, že vychází z nové koncepce obsahu

Learners' needs

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Materiál nenabízí různé formy obtížnosti. Co se týká nabídky postupů při učení, tak se jedná o propojení teoretických znalostí a praktických dovedností při laboratorních pracích. Otázky jsou v učebnici hodně konkrétní, takže u nich nelze vymýšlet příliš tvořivé ani alternativní odpovědi. U praktických úloh se zase musí dodržovat přesně daný postup z důvodu bezpečnosti práce s chemikáliemi a pro dosažení správného výsledku. 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží se objevují u problémových úloh (např. str. 112–116 výroba cukru, rozumné nakládání s elektrickou energií, účinnost pracích prostředků), kdy se žáci dozví téma, následuje rozhovor a hromadná diskuze, žáci můžou tvořit myšlenkovou mapu, učitel může tuto aktivitu navodit vhodnými otázkami, žáci by měli sepsat pomůcky, přijít na postup, učitel jim opět může pomoc, odpoví nebo vyhodnotí otázky a sepíšou závěr. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? V učebnici se nachází různé reprezentace učiva: obrázky, ilustrace a fotky (některé s popisky, některé bez popisků), grafické symboly opatřené začínajícím písmenem, klíčová slova jsou zaznačena tučně, tabulky, pojmové mapy, texty vysvětlující obtížnou slovní zásobu a symboly, definice a vysvětlení. Pod čarou je česko-anglický a česko-německý slovníček pojmů, který lze využít pro metodu CLIL. Učebnice neobsahuje hypertextové odkazy. 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Jedná se o tištěnou učebnici, takže úpravy a změny nelze provádět. Změny lze provádět v multimediální interaktivní učebnici (MIUč+), která je placená.

Learners’ environment(s)

5

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Materiál lze používat při samostatné i skupinové práci. V učebnici jsou otázky i praktické úkoly, které lze provádět samostatně, zároveň učebnice poskytuje náměty na diskuzi (např. „Jak chemie ovlivňuje životní prostředí?“ nebo „Hospodaříme rozumně se zdroji energie?“) a skupinovou práci (např. „Ve skupinách si připravte krátké referáty o některé surovině“ nebo „Ve skupinách si připravte zajímavosti o zdrojích sodíku, zinku, hořčíku, jódu a fluoru a o významu těchto prvků pro lidský organismus“). 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? K učebnici je připojen pracovní sešit, obsahující teoretické i praktické úlohy k procvičování probraného učiva, rozšiřující úlohy i návody k provádění dalších pokusů. Je možné také objednat multimediální interaktivní učebnici (MIUč+), která obsahuje interaktivní učebnici a pracovní sešit, interaktivní cvičení, videa s chemickými pokusy a další multimediální materiál. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Multimediální interaktivní učebnici (MIUč+) lze koupit na internetu, jak školní multilicenci, tak žákovskou licenci. Žákovská licence na jeden rok stojí aktuálně 99 Kč, lze využít i verzi zdarma na 30 dní. Žákovská licence na 1 školní rok slouží pro používání jak na počítači, tak na tabletu (Android, Windows).

Learning Feedback for Learners

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Materiál neobsahuje úlohy, které by explicitně poskytovaly různé druhy/formáty učení. V učebnici jsou různé úkoly, příklady (výpočty z chemických rovnic), velké opakování po každém tematickém celku. Materiál tedy neobsahuje sadu kritérií nebo rubriky, které by vedly žáky k hodnocení vlastní práce nebo práce ostatních a které by poskytovaly kritéria pro zlepšení. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? Učebnice obsahuje kontrolní otázky a příklady (např. str. Jak poznáme ze vzorce methanolu nebo ethanolu, že se jedná o jednosytné alkoholy?), za každým tematickým celkem následuje velké opakování v podobě cvičného testu (např. str. 68 Opakování – Deriváty uhlovodíků – 14 různých otázek), veškeré odpovědi jsou uvedeny na konci učebnice. Žák si tak může snadno ověřit, zda učivo dané lekce pochopil a je schopen ho aplikovat na kontrolní úlohy, případně zjistí, že danou látku musí ještě lépe procvičit.

Learners’ Reflections on Learning

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Učebnice překládá různé druhy/formáty učení, např. skupinové diskuze, učení z textu, praktické experimenty, náměty k zamyšlení, vzájemné učení. Zadání úkolů není stereotypní, při řešení úkolu žáci používají různé kognitivní operace. Např. zapamatování („Uveďte příklady organických hnojiv.“), porozumění („Proč jsou některé léky pouze na lékařský předpis?“), aplikace („Rovnici vyčíslete.“), analýza („Rozhodněte, které sloučeniny patří mezi hydroxyderiváty.“), hodnocení („Porovnejte vlastnosti ethenu a ethynu.“), syntéza („Sestavte z vyjmenovaných potravin potravní pyramidu:“). Součástí učebnice jsou také problémové úlohy. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Materiál nemotivuje žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení. Úkoly nevyžadují, aby žáci explicitně popsali nebo zhodnotili svůj myšlenkový postup (jaké kroky podnikli, jak o problému přemýšleli, proč zvolili tento postup).

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Učebnice neposkytuje příležitost k vlastnímu rozhodování, ani vysloveně nenabádá k využívání jiných konkrétních zdrojů, avšak některé otázky vybízejí k použití internetu a hledání odpovědí nebo lépe řečeno zajímavostí (str. 42 „Vyhledejte na internetu, k čemu se používá polyethylen“). Některé úkoly také nabádají, aby se žáci podívali na některé produkty v domácnosti a zjistili, zda obsahují danou látku (např. str. 66 „Prohlédněte si obaly šamponů nebo jiných kosmetických přípravků a zjistěte, které kyseliny se z nich nacházejí“ nebo „Zjistěte, které potraviny ve vaší domácnosti obsahují glutaman sodný“). Učebnice také nabádá k práci s chemickými/fyzikálními tabulkami (str. 61 „V tabulkách vyhledejte teplotu, při které vznikají páry acetonu. Jak se tato telota označuje?“) nebo k práci s kalorickými tabulkami (str. 85 „Sestavte denní jídelníček tak, aby v něm byly zastoupeny všechny kategorie uvedené v potravní pyramidě“). 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Učebnice neposkytuje prostor pro vlastní rozhodování žáka týkající se procesu učení. Materiál je jasně strukturovaný, zaměřuje se na klíčové kompetence, učivo a očekávané cíle dle RVP ZV. Prostor pro vlastní rozhodování může poskytnout učitel tím, že se bude ptát žáků na vlastní příklady a zkušenosti ze života. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? Materiál ani autoři se nehlásí k myšlence otevřeného a participovaného vývoje výukových materiálů. Materiál neposkytuje automatickou zpětnou vazbu, neposkytuje prostor pro komentáře, hodnocení ani recenze. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? Jedná se o učebnici chemie, takže na fotkách a ilustracích je pouze laboratorní sklo a pomůcky, chemikálie, produkty obsahující dané látky, experimenty, pokusy, zvířata, rostliny atd. Učebnice tedy není nijak stereotypní, diskriminační, rasistická, sexistická apod., zároveň však nemá možnost odrážet různorodost žáků z hlediska jejich identity a sociálního, rodinného, kulturního, náboženského a společenského zázemí. Učebnice je v tomto případě velmi neutrální a zabývá se čistě chemií jako vědeckou disciplínou.

% rate as inclusive

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}