No Account?


No Account?

Login

Language

2
70% rate as inclusive
50% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Ihned na prvních dvou stranách učebnice se vyskytuje velká tabulka zobrazující souhrn lekcí a klíčových kompetencí a znalostí, které si žák v každé lekci osvojí. Je zde detailně popsané u každé kompetence (reading, writing, speaking a listening) jaké jevy jsou klíčové a jakým způsobem jsou procvičovány. V neposlední řady jsou zde uvedené klíčové fráze, slovní zásoba a gramatika, které se v dané lekci vyučuje a procvičuje. ​Kniha je koncipována jako kompletní průvodce lekcemi, které se neprolínají, ale logicky a obtížnostně na sebe navazují. Přeskakování či vypouštění lekcí není žádoucí, ale pro pochopení jednotlivých lekcí, není jejich probírání „jedna za druhou“ stěžejní. ​Materiál nedeklaruje, že je inkluzivní a záměry autorů přímo vyřčené nejsou. Nepromlouvá ani přímo k žákům či k učiteli. ​Materiál je uspořádán do 9 na sebe logicky navazujících lekcí. V každé lekci se nachází úvod do problematiky, cvičení jak pro jednotlivce tak skupiny či dvojice. Nechybí ani tabulka se shrnutím důležitých informací. ​U každé lekce je k dispozici značka odkazující na stranu v učebnici, kde je možné nalézt podrobnější vysvětlení aktuálně probírané gramatiky. ​Cvičení jsou od sebe přehledně a vizuálně odděleny do odstavců, bublin či rámečků. ​​V knize se nevyskytují odkazy na žádné externí zdroje, vyskytují se odkaz pouze v rámci učebnice nebo na elektronickou verzi této knihy. ​V knize není výslovně uvedeno, do jaké míry a jakým způsobem obsah materiálu odpovídá Rámcovým vzdělávacím programům, učebním osnovám či jiným normativním dokumentům nebo ke kterým částem formálního kurikula se vztahuje.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Různorodost řešení nabízí především otevřené otázky v rámci diskuzí na téma zadané učebnicí. Otázky nejčastěji vybízí k práci ve dvojici či skupině a porovnání různorodých názorů. Žákům tedy umožňuje srovnat jejich pohled s pohledem spolužáků a stanovit své místo. Rozmanitost úloh může učitel využít k rozdělení práce či může žáky vyzvat k jejich vlastnímu rozhodnutí, na jakém úkolu stráví svůj čas. Nicméně samotná učebnice různé úrovně obtížnosti úloh nenabízí. ​Za příklad scaffoldingu bychom mohli považovat již zmíněný „checklist“ při slohových pracích. Ten žáky vybízí ke kontrole hotového výrobku, zároveň je ale vodítkem k samotnému tvoření práce a nabízí jistý postup. Každé nové téma z gramatiky je opatřeno vysvětlovací tabulkou označenou nadpisem „learn this!“, která téma blíže specifikuje a uvádí příkladové věty či slova. Při speaking úlohách učebnice nabízí výčet příkladových otázek, kterých se žák může držet při komunikaci se spolužákem a při rozproudění diskuze. Mnoho cvičení zaměřených na gramatiku končí odkazem na doplňkové stránky na konci učebnice, které téma ještě opakují a které žák může využít k procvičování. ​Každé téma je doplněno tabulkou, která blíže vysvětluje dané téma. Následuje množství rozličných úloh, které různými způsoby zpracovávají nové téma a podněcují žáky k různorodé práce s ním. V učebnici se vyskytují poznámky k výslovnosti a názorné ukázky postavení rtů a jazyka pro náležitou výslovnost. Nové gramatické struktury jsou často zvýrazněny v textu a nabízejí žákům možnost zkoumání učiva v širším kontextu a v širším užití. Obrázky dokreslují téma a jsou využívány k inspiraci pro diskuze a speaking úlohy, nová témata však nijak nevysvětlují nebo nespecifikují. Grafických symbolů pro rozlišení typů úloh učebnice nevyužívá. ​Kromě toho je možné přizpůsobit materiály vzdělávacímu prostředí žáků a místním, časovým a politickým souvislostem. Elektronická verze učebnice nabízí množství změn a úprav. Obrázky mohou být zvětšovány a přibližovány, učitel může využívat online nahrávek pro listening úlohy, může perem zvýraznit daná slova nebo dané věty. Samotná učebnice toto nenabízí.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Ano, učebnice opakovaně vyzývá k práci ve skupině či ve dvojici, nejčastěji pro speaking úlohy a diskuze vázané k tématu. Mnohokrát má žák za úkol zkontrolovat odpovědi žáka druhého a upozornit na chyby. Zároveň je dostatečně explicitní a konkrétní k tomu, aby s ní žák pracoval samostatně, pokud mu to situace nabízí. Vysvětlivky a tabulky s příklady toto jen blíže potvrzují. ​Námi vybraný materiál je papírová učebnice, proto je využitelná v každém prostředí a při jakékoli příležitosti. Učebnice nabízí také svou elektronickou podobu, kterou může využít jak učitel např. pro práci v počítačové učebně, tak žák při práci doma nebo při práci na tabletu či notebooku. Nutné je však připojení k internetu. ​Materiál je k dispozici na počítači nebo tabletu v elektronické verzi učebnice. Ta je vhodná např. pro promítání během výuky. Ve verzi pro mobilní telefony učebnice neexistuje; žák si učebnici může otevřít i na svém mobilu, nicméně v běžném rozhraní, které tak může být nepřehledné nebo příliš malé. Učebnice samotná nabízí také pomůcku pro učitele, CD a pracovní sešit. Elektronická verze je samozřejmě placená a volně nepřístupná.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​Ano, v knize se vyskytují příklady jak by měly vypadat a co by měly obsahovat písemné formální či neformální projevy žáka (emaily, dopisy, stížnosti atd.). Mimo to jsou uvedeny i kritéria, jaké musí být splněny (počet slov, typy frází, forma jazyka – jedná-li se o dopis kamarádovi bude forma jazyka jiná než když se bude jednat o oficiální stížnost apod.). ​Ano, neboť po určitých aktivitách, například výše zmíněných psaných projevů následuje tabulka s cca 5 otázkami, zjišťujícími zda žák užil adekvátní formu jazyka, odpovídající gramatiku či slovní zásobu, zda si zkontroloval správnost užité gramatiky a slovní zásoby. ​Na konci každé se lekce se vyskytuje tzv. „exam sklils trainer“, jedná se o test který má za úkol s žáky ověřit zvládnutí probrané látky a připravit jej tak na případný „ostrý“ test.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, učebnice nabízí úlohy podporující rozmanité techniky učení. Na straně 86 rozpracovává a otevírá téma „Messages, on the phone“ zaměřené na slovní zásobu spjatou s moderní technikou a elektronickou komunikací. Hned v úvodu učebnice nabízí množství rozličných úloh, z nichž učitel, potažmo žák, volí jemu vyhovující. Vyskytují se zde např. úlohy zaměřené na speaking, které vyzývají k diskuzi ve dvojicích a využívání slovní zásoby dosud nastudované. Dále úlohy využívající vyšší kategorie učení, při nichž žáci spojují dvojice slov a snaží se vyvodit jejich nový význam. Samozřejmostí je poslech, který bude vyhovovat především žákům s převládajícím auditivním typem učení. Při úlohách s vytvářením frází a doplňováním vět mohou žáci využít různé kognitivní operace. Učebnicí jsou vyzýváni k obhajobě svého stanoviska a využití frází ve větších větných celcích. Učebnice obsahuje tabulky s vysvětlivkami, napomáhajícími s pochopením nového učiva. Mnoho úloh je opatřeno výzvou k práci ve dvojici či ve skupině – učebnice tedy vyzývá k vzájemné spolupráci a kontrole mezi žáky samotnými. Většina vysvětlujících tabulek je doplněna o otázky jako „jaké příklady navrhuješ?“, „dokážeš použít slovní zásobu ve větách?“ nebo výzvami jako „najdi příklady v konkrétních větách“ a „vytvoř vlastní příklady vět“. V tematických okruzích, které se zaměřují na writing, je za každým zadáním slohové práce přiložena tabulka, ve které je žák vyzván k reflexi vlastního textu: odškrtává si splněná kritéria, např. „využil jsi formální styl textu?“ nebo „zkontroloval jsi pravopis dlouhých slov?“ apod. Nejčastěji je však žák vyzýván k hodnocení svého spolužáka, k sebereflexi tak často nedochází.​

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

​V materiálu se nachází vždy po určitém množství probrané látky tabulka s otázkami, které vedou žáka k zamyšlení se nad tím, co se zatím naučil, jaký udělal pokrok, co pro něj bylo nové a co naopak už znal, co pro něj bylo přínosné, případné těžké. Zároveň se v materiálu vyskytuje vždy i krátký odstavec s tématy (gramatikou, slovní zásobou a dovednostmi), které jej čekají v následujících kapitolách. ​Učebnice žáky vyzívá ke kritickému myšlení, k nacházení kreativních řešeních, ke skupinové práci či diskuzi. Nabízí také žákovi různé hry a dobrovolné úkoly, které si může vyzkoušet sám v případě vlastního zájmu nad rámec probíraného učiva. ​Materiál motivuje žáky k samostudiu, snaží se poskytovat zajímavé a přínosné informace, které žák poté dokáže vhodně propojit s praxí. ​Učebnice nabízí žákovi zvolit si vlastní tempo práce a hlavně i její množství. ​Ano, materiál poskytuje žákovi prostor pro zhodnocení vlastní práce či adekvátnosti učiva pro něj samotného. Jelikož se jedná o papírovou učebnici a nikoliv o interaktivní pracovní sešit, automatickou zpětnou vazbu přímo z materiálu žák nedostává. Materiál předpokládá, že zpětnou vazbu poskytne žákovi učitel, který práci z učebnice zadal. ​Obsah ani obrázky v námi vybraném materiálu nejsou stereotypní či diskriminující žádného z žáků. Lidé na obrázcích jsou rozmanití, bez preference jedné rasy – jsou zde vyobrazeni příslušníci různých lidských ras, například černoši, běloši či Asiaté. Texty v učebnicích jsou naprosto bez náznaku rasové, náboženské, sexuální či jiné formy diskriminace. Učebnice je velmi genderově a rasově vyvážená (na obrázcích je vyobrazena žena v hokejové výstroji, či muž v kuchyni připravující pokrm) . ​Texty a obrázky v materiálu jsou z různých sociálních prostředí v zavilosti na tématu. Například na téma „housing and living“ se zde vyskytuje spoustu různých typů domů, vzhledů domácností a míst, kde lidé žijí (velké honosné domy, panství, zámky, obyčejné domky, chaty a různá typy obydlí ve městech, na venkově či vesnici). ​Učebnice přistupuje k rozdílům mezi žáky velmi profesionálně bez prosazování vlastních hodnot či názorů. ​Materiál žákům sám předkládá různorodost mezi lidmi, rozdílnost náboženství, tradic, rozmanitost pokrmů, či zájmů všech lidí na světě.

% rate as inclusive

70%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

50%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}