No Account?


No Account?

Login

Language

3

1 Ratings 1 Written Reviews

40 % rate as inclusive
20 % rate as OER
Description

Knížka je součástí souboru Český jazyk pro 5. třídu ZŠ, který obsahuje dále dvoudílný PRACOVNÍ SEŠIT.…

Latest written Review

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Ano, obsah je…

3
40% rate as inclusive
20% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Ano, obsah je rozdělen do barevných oddílů – žlutě opakování, modře sloh, zeleně mluvnice, pomocné symboly – např. symbol úst – cvičení určené k ústnímu provedení, symbol hvězdičky – metodické pokyny pro učitele, které jsou uvedeny vždy pod čarou, symbol balonků – hry. Jednotlivé strany jsou ohraničeny barevně podle oblasti, do které spadají viz výše. Na jednotlivých stranách jsou ve žlutém rámečku odkazy k pracovnímu sešitu (díl a strana). Některé strany jsou doplněny obrázky. Obrázek autíčka „Tipy na výlety“ – vždy u textu, který se vztahuje k nějakému místu, např. Lednicko-valtický areál. Na začátku učebnice se nachází očekáváné výstupy vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace oboru Český jazyk a literatura pro 2. období 1. stupně. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Materiál neuvádí záměr autorů, ani vztah k inkluzi. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Srozumitelnost a zaměření na probírané učivo je adekvátní věku, pro který je učebnice určena. Cvičení jsou od sebe oddělena barevnými rámečky, doplněna symboly, které odkazují k jejich provedení (ústně/písemně). Cvičení určená ke hře jsou vždy kurzívou. Na jednotlivých stranách jsou ve žlutém rámečku odkazy k pracovnímu sešitu (díl a strana). Barevné rozlišení oblastí - žlutě opakování, modře sloh, zeleně mluvnice. Co se týká logického uspořádání, může působit chaoticky (sloh se nepravidelně střídá s mluvnicí). 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? V učebnici se nevyskytují žádné odkazy na externí zdroje. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Na začátku učebnice se nachází očekáváné výstupy vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace oboru Český jazyk a literatura pro 2. období 1. stupně. Níže je uvedeno, že výstupy jsou převzaty z Metodického portálu RVP VÚP.

Learners' needs

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? V učebnici se nachází úlohy, které slouží pro rozšíření učiva – označeno symbolem výbuchu. Dále úkoly pro chytré hlavy označeny symbolem komety. Cvičení (označená symbolem úst), která umožňují žákům vyjádřit svůj názor jsou doplněna otevřenými otázkami (např. Víte co je to advent?). Cvičení k rozvíjení fantazie (např. Vymyslete vtipné pokračování pohádky a napište ji). 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Na začátku kapitol jsou barevně odlišené rámečky označeny „Zopakujte si“ – opora pro žáky – umožní jim to propojit nově probírané učivo s učivem, se kterým se již setkali. Výstražné rámečky „Pozor!“ s výjimkami, kterým mají žáci věnovat vetší pozornost. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? Každé téma je doplněno tabulkou se souhrnem učiva. Hranaté závorky se správnou výslovností cizích slov. Dále např. graficky odlišené koncovky při skloňování podstatných a přídavných jmen. Nové učivo je v textu barevně zvýrazněno. Obrázky doplňují text. 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Učebnice tuto možnost nenabízí

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Ano, do většiny cvičení je možné zapojit jak jedince, tak skupiny. Např. skupinová práce – Hra „Co předvádím?“, str. 31, „Říkejte slova příbuzná“, str. 31. Výjimku tvoří slohová cvičení, která jsou určena převážně pro jednotlivce. 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Učebnice nenabízí možnost své digitální podoby. Námi zvolenou papírovou učebnici lze použít v jakémkoli prostředí na jakémkoli místě. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Učebnice nenabízí možnost své digitální podoby. Učebnice k sobě nabízí pracovní sešit, který navazuje na jednotlivé úkoly z učebnice a rozvíjí dané učivo.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? U slohových cvičeních se vyskytují informace, které musí být splněny a které by měla práce žáka obsahovat. Např. Oznámení, str. 35: 1. JAKÁ akce proběhne, 2. KDO ji pořádá, 3. KDE proběhne, 4. KDY proběhne, 5. doplňující informace. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? Ano, na kapitol se nachází shrnující cvičení „Řekněte, co jste si dnes zopakovali?“, např. str. 5, 9

Learners’ Reflections on Learning

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Učebnice nabízí úkoly písemné a ústní, v rámci her mají žáci za úkol předvést např. scénku, pantomimická cvičení – „Žáci předvádí nebo vysvětlí opisem vyjmenovaná slova po S, Protihráči hádají a zapisují slova na tabuli…“, str. 31. Uprostřed učebnice se nachází hra na motivy Člověče, nezlob se!, která je zaměřena na podstatná jména a jejich vzory. Práce s textem – doplňující otázky, které se vážou k přečtenému textu. Rozvoj kritického myšlení – „Hledejte v úvodním textu slova odvozená od slova lov a říkejte další.“, str. 13. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Cvičení jsou doplněna otázkami např. „Dokážete vysvětlit význam následujících slov?“, str. 41. „Víte, co jsou to zprávy SMS a k čemu slouží? Jaké mají výhody a nevýhody ve srovnání s hovory?“, str. 21. „Víte, co je to dražba?“, str. 54.

Learners’ Agency

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Kniha barevně zvýrazňuje učivo, které by si měl žák zopakovat a zapamatovat, viz výše. 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Učebnice nabízí možnost diskuse mezi jednotlivými žáky a rozvíjí kritické myšlení. Propojení se situacemi z reálného života např. „Zjistěte, kde je nádraží. Kterým autobusem se dostanete k divadlu?“, str. 23. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? V učebnici se vyskytují pouze otázky typu „Řekněte, co jste si dnes zopakovali?“, prostor pro větší reflexi ale žákovi nenabízí. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? Obsah učebnice respektuje rozmanitost žáků, na hlavní straně se nachází obrázky několika dětí – dívek i chlapců – jsou zobrazeny s různými barvami vlasů – blonďaté, hnědovlasé i zrzavé. Postavy, které jsou zde zobrazeny projevují různé emoce – radost, smutek, provinění… Jsou zde zastoupena různá prostředí – město i venkov. Materiál odráží rozmanitost prostředí a věcí, se kterými se žáci setkávají v běžném životě – obrázky vařečky, domů, mapa prázdninových dobrodružství… Podporuje v práci i rychlejší žáky – úkol pro chytré hlavy, který slouží k rozšíření učiva.

% rate as inclusive

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

20%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}