1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?
Ano, zkoumaná učebnice obsahuje na první straně (vnitřní strana přední desky učebnice, viz níže pod tímto odstavcem) kompletní vysvětlení své koncepce z hlediska používání, tedy vysvětluje zde na příkladu dvoustrany aparát řízení učiva, organizaci prvků a grafické značení jednotlivých segmentů učebnice. Tento obrázek popisuje také propojení s online obsahem hybridní učebnice, který je možné nalézt vždy ke každé straně, jež má na spodním okraji uvedený QR kód a číselný šestimístný kód. Na straně třetí pak následuje velmi podrobně rozepsaný a stupňovitě členěný obsah, na jehož konci se nachází vysvětlení čtveřice symbolů pro příznaky obsahu v učebnici – úkol pro chytré hlavy (rozšiřující cvičení), poslech (zapojení nahrávky z online přílohy učebnice), práce s fólií (náleží ke klasickým cvičením, kde žáci píší na fólii tak, aby nevpisovali obsah do učebnice – toto lze řešit pracovním sešitem, který obsahuje cvičení z učebnice a nabízí ještě další paletu úloh navíc) a skupinová práce.
Na konci učebnice se poté nachází použité zdroje, a přehled klíčových kompetencí a očekávaných výstupů ve vazbě na RVP ZV. Tato učebnice přímo z RVP ZV vychází. Na zadní straně vazby knihy nalezneme ještě popis toho, co se v hybridní učebnici nachází a k čemu je učebnice určena (viz vpravo výše nad odstavcem).
Pokud bychom hledali podrobnější popis koncepce materiálu, není již součástí této knihy, ale najdeme jej v příručce pro učitele k učebnicím (neměli jsme k ní ale přístup, neboť je dodávána pouze k sadě učebnic a samostatně je velmi drahá). Nicméně na webu nakladatelství lze najít popis učiva, časově tematický plán a kompletní rozpis plněných očekávaných výstupů, klíčových kompetenci a zapojení průřezových témat (viz >>zde<<). K nalezení je také rozepsaný přehled obsahu kapitol pro orientaci učitele. Bod 1.1 tedy zkoumaná učebnice splňuje dobře, jelikož učebnice prestižního nakladatelství by tomu tak i mělo být. Zásadně zde však chybí popis koncepce výuky z hlediska filozofie materiálu a jeho doporučeného používání. Autoři se zde nezmiňují o konstruktivistické či projektové výuce a neobjevují se ani detailnější zmínky o gradovaných úlohách nebo o přizpůsobeních pro žáky se SVP, což považuji v dnešní době za výrazný nedostatek.
1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi?
Tato část učebnici zcela chybí, neboť neobsahuje ani zmínku o inkluzivním vzdělávání a není v ní k nalezení ani žádné označení úloh vzhledem k použitelnosti u žáků se SVP apod. Jediné, co v učebnici najdeme, je gradování úloh, které sice není nikde popsané, ale úlohy jsou seřazeny podle jejich obtížnosti vždy v rámci dané sekce. Ukážeme si to na následující ukázce teorie a pětice cvičení k tématu podmět (viz dva obrázky pod tímto odstavcem), kde vidíme zapojení práce s textem v jednoduché formě vyhledání podmětů s určením typu podmětu a slovního druhu, dále jsou cvičení složitější, vedou k samostatnému domýšlení podmětů a končí jazykovým rozborem malé ukázky. Ocenit musíme zejména snahu o soustavnou práci s texty, která zlepšuje z dlouhodobého hlediska čtenářskou gramotnost a připravuje žáky také na přijímací zkoušky na SŠ. Co ale na druhou stranu příliš pozitivní není – to je páté cvičení, které obsahuje směsici různých, tematicky nesladěných vět a souvětí – navíc nezapadá dobře do pětice cvičení, ačkoliv se mimo jiné jevy zabývá shodou přísudku s podmětem.
1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?
Ano, materiál je učebnice, takže má vzhledem ke svému rozsahu a komplexnosti prezentovaného učiva velmi logickou strukturu, kterou můžeme vnímat jako srozumitelnou a díky četným grafickým a typografickým prvkům je organizace materiálu vzorná. Učivo je podáváno v malých a kontextem navazujících celcích, struktura zprostředkování učiva i procvičování je ucelená v rámci celé učebnice, nejen v rámci vybrané kapitoly (SKLADBA). Okruhy jsou uspořádané do podoblastí, obsahují vždy teoretický úvod s tabulkami, schématy a názorným popisem teorie s příklady, následují série cvičení, práce s textem, otázky, doplňující otázky a za každou větší kapitolou je souhrnné opakování. Hodně se používá grafické a typografické odlišení. Níže je k nahlédnutí obsah vybraného celku z učebnice a také příkladová podoba běžné stránky podávající teorii s cvičeními. Nedobře strukturované jsou ale materiály na webu, které učebnici doplňují v celém rozsahu (napříč všemi tématy), neboť je jejich řazení v seznamu velmi nepřehledné a pro žáky méně intuitivní, než by mohlo být (viz ukázka >>zde<<).
1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?
Učebnice využívá celou řadu zdrojů, přičemž při bližším pohledu na jejich seznam vidíme, že se opírá o kvalitní literaturu, beletrii i spoustu dalších hodnotných zdrojů informací. Citace jsou opravdu rozsáhlé, níže přikládáme fotku.
1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?
Učebnice je tvořena v souladu s RVP ZV a odpovídá tedy podle jejích autorů požadavkům, které jsou na podobu základního vzdělávání na 2. st. ZŠ kladeny. Zkrácený popis se nachází na poslední straně učebnice (viz obrázek pod odstavcem), kde je popsán přehled klíčových kompetencí a očekávaných výstupů u jednotlivých tematických celků v učebnici. O odkazování na výsledky výzkumu však nikde v materiálu není zmínka.