No Account?


No Account?

Login

Language

3

1 Ratings 1 Written Reviews

80 % rate as inclusive
90 % rate as OER
Description

7 game,learning exercises, video, pictures, information, concepts

Latest written Review

Ano, učebnice je pokračováním učebnice z šestého ročníku (zmíněno v úvodu na straně 6). Učebnice zmiňuje,…

3
80% rate as inclusive
90% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ano, učebnice je pokračováním učebnice z šestého ročníku (zmíněno v úvodu na straně 6). Učebnice zmiňuje, že pomůže prohloubit žákům znalosti českého jazyka, naučí je vnímat a chápat různá jazyková sdělení, pomůže jim číst s porozuměním a naučí je formulovat myšlenky, pocity a také kultivovaně psát a mluvit. Uvádí a vysvětluje symboly a zkratky užívané učebnici. Obsahuje rejstříky a souhrnná cvičení. Uvádí obsah (každá kapitola obsahuje opakování starého učiva, nové učivo a poté shrnující test. V lištách napravo jsou doplňující otázky k učivu a otázky propojující výuku češtiny s jinými předměty (mezipředmětové vztahy). Na poslední straně učebnice je Přehled klíčových kompetencí a očekávaných výstupů jednotlivých tematických celků učebnice (+ pracovního sešitu). Záměry autorů ve vztahu k inkluzi uvedeny nejsou. Ano, materiál je logicky strukturovaný a srozumitelný. Učebnice je rozdělena do šesti tematických celků (Nauka o významu slov, Nauka o tvoření slov, Tvarosloví, Skladba, Pravopis, Komunikace a sloh) +kapitoly Opakování z 6. ročníku a Souhrnná cvičení. Tematické okruhy jsou uspořádány do logických podoblastí (např.: SKLADBA – 1. Druhy vět podle postoje mluvčího, 2. Věty dvojčlenné, jednočlenné, větné ekvivalenty, 3. Co už víme o základních větných členech, 4. Rozvíjející větné členy, 5. Přístavek, 6. Co už víme o větě, 7. Druhy vedlejších vět, 8. Co už vím ze skladby, 9. Souhrnná cvičení). Materiál obsahuje polygrafické signály (kapitoly, podkapitoly, otázky v liště) i grafické značky (úkol pro chytré hlavy, poslech, práce s fólií, skupinová práce, odkaz do interaktivní učebnice). Ano, odkazuje na Slovník cizích slov, Stručnou mluvnici českou, Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost a Pravidla českého pravopisu. Zdroje a odkazy jsou platné a spolehlivé. U převzatých textů jsou vždy uvedeny zdroje (např.: Z knihy Dějepis pro 7. roč. ZŠ a 2. roč. víceletých gymnázií kolektiv autorů). Učebnice na zadní straně obálky uvádí, že byla zpracována v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Na poslední straně uvádí přehled kompetencí a očekávané výstupy jednotlivých tematických celků. Učebnici schválilo MŠMT v roce 2013.

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Ne, učebnice nenabízí různé způsoby při učení, ani úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti (jen nabízí doplňující otázky k učivu – „úkol pro chytré hlavy“). Materiál poskytuje nápovědy a návodné otázky, ale ne u každého cvičení. V učebnici nalezneme mnoho obrazového materiálu a ilustrací, u některých obrázků a fotek popisy jsou, u některých chybí (schválně, buď jsou jen ilustrační, nebo se s nimi pracuje v rámci cvičení). Jsou zvýrazněna klíčová slova, vysvětlivky, definice. Ne, materiál nelze přizpůsobit individuálním potřebám žáků.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál obsahuje symbol skupinová práce u různých úloh (např.: Připravte rozhovor, ve kterém použijete nejméně čtyři libovolná slova citově zabarvená). Úlohy z učebnice, které nejsou označeny tímto symbolem, jdou také použít při skupinové práci, jen se musí trochu modifikovat. Když mají žáci učebnici v tištěné podobě, můžou k ní mít přístup kdykoli a kdekoli, bez potřeby dohledu pedagoga, tedy že lze učebnici používat i k samostudiu. Nakladatelství učebnici nabízí i v online interaktivní variantě, která obsahuje doplňkové úlohy a cvičení. Materiály jsou dostupné a přístupné pouze po koupi licence k učebnici.

Learning Feedback for Learners

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Materiál neobsahuje seznam kritérií, ani rubriky, podle kterých by žáci mohli hodnotit sami sebe i spolužáky. Materiál obsahuje správná řešení učebních úloh, pokud mají konvergentní charakter nebo návrh možných řešení, pokud mají divergentní charakter. Např.: „Jak postupovat ve slovotvorném rozboru přídavných jmen:“ vysvětleno tamější a jeho použití, nejasnější – nejjasnější: uvedeno, že existují obě varianty a vysvětlen význam. Součástí materiálu jsou souhrnná cvičení, která studentům umožňují ověřit si, zda látku zvládli.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice disponuje pouze zadávání úkolů bez větších inspirativních učebních strategií a technik. Např.: připravte rozhovor, diskutujte ve dvojicích apod. Nicméně nejsou nijak hlouběji rozebrány bližší možnosti přístupu k učení. Zadání jsou stereotypní, neinovují, nepodněcují žáka k většímu přemýšlení a úkoly nejsou formovány s ohledem na věk žáků (např.: diskutujte o podstatě nauky o tvorbě slov). Ne. Nemotivuje. Chybí zde jakákoliv hlubší inspirace pro vědomou práci s chybami či zajímavými podněty a myšlenkami. Materiál dává pouze jednoduché otázky k vlastní reflexi bez ohledu na snahu o podněcování k většímu přemýšlení o dané problematice.

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Učebnice pracuje s různými typy úloh, ty jsou však pouze nahodile rozhozeny k různým ukázkám, aniž by hlouběji rozvíjely potenciál učení žáka (např.: velmi často se opakuje odkázání na internetovou jazykovou příručku, slovník spisovné češtiny či internet obecně – „pokud si nejste jisti, použijte SSČ“). Učebnice ale nebere v potaz odlišné teorie výuky a nepracuje s možnými individuálními potřebami žáků. Učebnice nevede žáky k samostatnosti a nevysvětluje hlouběji smysl vyučovaného tématu. Vyskytují se zde pouze příliš jednoduché typy úloh – např.: „vytvoř spolužákům další podobný úkol“ – bez hlubší kontextualizace a mezipředmětové spojitosti. Na konci každé kapitoly jsou sice otázky, které navádějí žáka ke zpětné vazbě svého progresu. Jedná se ale pouze o povrchní souhrnná cvičení, která více nerozvíjí kritické myšlení o vlastním posunu a nevysvětlují proč se má žák danou látku učit a k čemu ji může v praktickém životě použít. Úkoly k textu, které mají rozvíjet kreativitu, působí nahodile a neprohlubují přemýšlení o dané ukázce (např.: k textu o vodě je doplňující otázka: „Pijete vodu z kohoutku nebo balenou? Proč?“) Učebnice nepracuje s interkulturním rozměrem. Rozmanitost prostředí, ve kterém mohou žáci žít, je zastoupena jen velmi povrchně a spíše se tomuto rozměru vyhýbají. Učebnice rozhodně není rasistická, sexistická neboj nijak diskriminační, ale nesnaží se proti těmto stereotypům hlouběji vymezovat. Např.: v učebnici jsou obrázky lidí různých kultur, ale učebnice s nimi nepracuje; mají pouze ilustrační charakter.

% rate as inclusive

80%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

90%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}