No Account?


No Account?

Login

Language

2

1 Ratings 1 Written Reviews

60 % rate as inclusive
30 % rate as OER
Description

Připravili jsme pro vás novou řadu čítanek pro 6. až 9. ročník, které byly sestaveny pro potřeby výuky…

Latest written Review

- Materiál poskytuje vysvětlení týkající se uspořádání učiva („stejně jako v minulém roce jsme ukázky…

2
60% rate as inclusive
30% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

- Materiál poskytuje vysvětlení týkající se uspořádání učiva („stejně jako v minulém roce jsme ukázky seřadili do kapitol, část jich odpovídá paralelně probíranému dějepisnému, zeměpisnému a přírodopisnému učivu 7. ročníku.“), z části také poskytuje informace o výběru učiva – pouze okrajově, „zmíněné kapitoly jsme proložili ukázkami z oblíbených literárních žánrů, jako jsou např. fantasy literatura, detektivka, bestseller a humorné příběhy.“ O designu nejsou poskytnuty žádné informace. - Kniha je dělena do tematických celků (např. zvířata a lidé, cesta po Americe atd.). - Na první straně učebnice nalezneme legendu pro práci s učebnici (jsou zde ukázky jednotlivých znaků a k nim vysvětlivky, které se v učebnici nachází). - Záměry autorů uvedeny nejsou, autoři se ani nijak nevyjadřují k omezení materiálu ve vztahu k inkluzi. Autoři se na začátku čítanky obrací, jak k žákům, tak k učitelům – úvodní slovo. - Čítanka je rozdělena do 14 tematických celků/kapitol, které jsou tematicky provázané. - Vnitřní struktura kapitol je stejná – vždy se nachází jméno autora, název ukázky a samotná textová ukázka a poté úkoly k textu v modrém rámečku, v některých kapitolách najdeme žlutý rámeček, který označuje mezipředmětové vazby a zároveň citace a odkazy na jednotlivé učebnice v rámci mezipředmětových vztahů, v zelených rámečcích se nachází životopisy autorů – nejsou u každého autora, v oranžových rámečcích se nachází stručné vysvětlení literárních pojmů, které jsou poté také vysvětleny na konci čítanky ve slovníčku literárních pojmů. - Čítanka obsahuje ukázky české i světové literatury Čítanka odkazuje na použité zdroje (učebnice) v rámci mezipředmětových vztahů, ale samotné citace na knihy, ze kterých byly literární texty převzaty jsou uvedeny za textem v závorce, ale je zde zmíněn pouze název knihy (např. Staré pověsti české a moravské), ale další informace zde napsány nejsou (např. nakladatelství, rok vydání, strana, ISBN atd.). - Zelené rámečky, které jsou součástí čítanky a obsahují životopisné informace o autorovi, neposkytují žádné odkazy ani citace na zdroje odkud byly informace o autorovi převzaty. - V úvodním slovu autorů k vyučujícím se můžeme dočíst, že „čítanka byla sestavena pro potřeby výuky v souladu s požadavky RVP ZV, ukázky byly vybrány s ohledem na co nejširší uplatnění mezipředmětové formy výuky, nechybí činností úkoly a náměty pro skupinovou práci.“ - Na konci čítanky se nachází očekávané výstupy pro všechny tematické celky, které v čítance najdeme -> očekávané výstupy jsou rozděleny k jednotlivým tematickým celkům, nechybí zde ani odkazy na spjatost s dalšími vyučovacími předměty a průřezová témata. Dále zde najdeme také podrobný popis rozvoje klíčových kompetencí, jak pro učitele, tak pro žáka. - Čítanka neodkazuje na žádné výsledky výzkumu

Learners' needs

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

- Materiál různé postupy při učení ani různé úrovně obtížnosti úloh nenabízí. V čítance se nacházejí otázky k textu v modrém rámečku, které mají stejnou úroveň obtížnosti. Otázky směřují od obecnějších po více konkrétní (např. 1. Vyhledejte v textu výrazy obecné češtiny a nahraďte je spisovnými. 2. Jaké výrazové prostředky používá autor při popisu noční oblohy? 3. Vyhledejte v textu pasáž o vzhledu a způsobu života parmy.) Rozsáhlejší úkoly jsou určeny pro skupiny a méně rozsáhlé zvládne vypracovat žák sám. V hnědých tabulkách se nacházejí informace o nových literárních pojmech např. Horor, Vypravěč, Interpunkce v poezii, Děj atd., které žákům poskytují upozornění na novou problematiku a shrnují v bodech nejdůležitější informace. Jinou podporu učení čítanka nenabízí. Za každou ukázkou jsou v modré tabulce návodné otázky k textu, občas se vyskytují i zelené tabulky s životopisnými informacemi autorů a některá témata jsou doplněna o hnědou tabulku s novými literárními pojmy. Čítanka dále využívá grafické symboly (kotva jako symbol dobrovolného úkolu, dva panáčci jako skupinová práce, barevné kostičky se zkratkami předmětů symbolizují mezipředmětové vztahy. Obrázky jsou propojeny s textem. Jelikož čítanka není volně dostupná online, není možné změnit její design.

Learners’ environment(s)

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

Úkoly jsou určeny pro individuální práci, ale nabízí také možnost pracovat ve skupinách – u úkolu, u kterého je možno pracovat ve skupině se nachází symbol dvou postav, který upozorňuje na to, že úkol je určen pro skupinovou práci. - Úkoly určené pro skupinovou práci jsou rozmanité – většinou se jedná o zjišťovací úkoly nebo zpracování referátu. - Většina úkolů je určena spíše pro frontální výuky, jelikož se jedná o otázky, které se vztahují k textu a žák na ně může hned odpovědět učiteli. Čítanka je v klasické papírové podobně s pevnou vazbou, takže je možné ji využít v různých fyzických prostředích, navíc samotná čítanka není příliš těžká. - O možnostech digitálního využití pojednává otázka 3. 3. – samotná čítanka není oficiálně převedena do online verze. Internetové stránky inzerují dostupnost učebnice pro 7. ročník ZŠ online – po registraci na 30 dní zdarma – je zde dostupná učebnice + pracovní sešity k učebnici, ale samotná čítanka online dostupná není (https://www.nns.cz/obchod/index.php?item=nab_det&sort_id=413). - Online verze učebnice (MIUČ+) nabízí různé funkce práce s učebnicí, např. přepínání mezi individuální a skupinovou prací, možnost podtrhávání barevně atd.

Learning Feedback for Learners

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

Čítanka předpokládá s velmi omezeným množstvím druhů zpětné vazby, protože se jedná o zjišťovací a návodné otázky k textu, a to jen u vybraných ukázek. - V případě, že se jedná o jiný úkol, než jsou zjišťovací a návodné otázky, např. referát – který je většinou určen pro skupinovou práci, nejsou ani zde předkládána detailní kritéria (např. počet lidí ve skupině, délka referátu (čas), rozsah (stránky nebo počet slov) atd.) - Ve většině případů se jedná pouze o odpovědi na otázky, takže zpětná vazba je většinou stejná – pouze odpovědi na zadané otázky - Nemohou, jelikož se jedná převážně o práci s textem. - Žáci se u některých úkolů mohou dozvědět zajímavosti, popřípadě významy cizích slov – takže obohatí své vědomosti, ale nejedná se o vlastní reflexi procesu učení.

Learners’ Reflections on Learning

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

- Čítanka přímo neuvádí strategii či techniku učení a jejich použití – nejspíše je to způsobeno tím, že se nejedná o učebnici, ale čítanku. - Čítanka obsahuje pár úkolů s podrobnějším vysvětlením techniky provedení úkolu např. „zahrajte si na námět ukázky představení, přineste konvici s čajem, kalíšky nebo malé hrnečky na čaj a naznačte tak prostředí čajovny, namalujte si na arch papíru obrázek čápa, rozdělte si role; představitel čápa zatančí nebo zahraje pantomimu.“; „vytvořte dvojice a uspořádejte mezi sebou interview, jeden z vás si vybere, kterou známou osobnost bude představovat, druhý si připraví otázky a bude hrát roli novináře, interview si zapište a společně s vyučujícím jednotlivé rozhovory vyhodnoťte.“ Nemotivuje, protože nedochází k hodnocení výsledků učení – nenachází se otázky typu „zhodnoťte, proč jste postupovali právě tímto způsobem, vysvětlete, jak jste na to přišli, povedlo se vám odpovědět na všechny otázky k textu“ atd

Learners’ Agency

2

Ostrava Kurikulum 23, Student

- V čítance se nachází za každou literární ukázkou sada otázek (v modrém rámečku), které zjišťují pochopení textu a dávají tak žákům zpětnou vazbu. U některých literárních textů se nachází další modrá tabulka se symbolem kotvy, která označuje dobrovolný úkol a vztahuje se ke kartě „Světové přístavy“ (viz dále); dávají žákům příležitost k vlastnímu rozhodování o učení (např. „Napište krátký cestopis z místa, které jste navštívili. Vysvětlete pojem skanzen a v čem se liší od muzea. Zjistěte, jak vznikl skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, z kolika areálů sestává, jaké stavby v něm najdeme apod.“) - Žák má k dispozici kartu „Světové přístavy – plnění úkolů se symbolem kotvy“, kterou může používat při plnění dobrovolných úkolů. Po úspěšném vyplnění celé karty ji odevzdá vyučujícímu, který mu udělí ohodnocení na základě vlastní úvahy. - Materiál vybízí k diskusi ve skupině, v některých případech se nacházejí za literárními texty zajímavosti k tématu, které přinášejí žákům zajímavé informace navíc (např. Zajímavosti ze světa indiánů, Zajímavosti ze života ve Vietnamu). Na konci čítanky se nachází jedna strana „Co zajímavého si můžete dál přečíst“. - Materiál téměř nepřináší žákům žádnou formu reflexe učiva nebo samotného materiálu. Na konci čítanky se nachází test Ladislava Špačka, který se týká společenského chování a přináší ve spodním pravém rohu strany správné odpovědi. Další forma reflexe, která je možná, je kontrola správných odpovědí na otázky učitelem. - Otázky v textu jsou postaveny na stejném principu, protože se většinou soustřeďují na pochopní textu – např. vysvětlete, řekněte, vyhledejte atd. - Ilustrace jsou velmi příjemné na pohled, jsou barevné i černobílé, fotografie i kreslené obrázky, vyskytují se na nich zvířata i lidé obou pohlaví, různých ras, např. indiáni, Asiaté atd. a nacházejí se zde fotografie vybraných autorů. - V čítance se nacházejí ukázky poezie, prózy, dramatu, komiksu nebo třeba přísloví.

% rate as inclusive

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

30%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}