No Account?


No Account?

Login

Language

4

2 Ratings 2 Written Reviews

40 % rate as inclusive
60 % rate as OER
Description

Nové učebnice chemie pro 8. a 9. ročník a odpovídající ročníky víceletého gymnázia vycházejí z nové koncepce…

Latest written Review

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Filozofie učení…

4
40% rate as inclusive
60% rate as OER

Review by Ostrava_Kurikulum_Summer2024

Philosophy

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu? Filozofie učení a výuky není v učebnici vysvětlena. Je uvedeno, že učebnice je zaměřena na provázanost učiva a praktickou využitelnost – což je vysvětlení obsahové stránky učebnice. Je doporučeno, jak materiál používat – především jako studijní materiál ve výuce, ale také jako domácí studijní materiál. 1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi? Ze strany autorů nejsou uvedeny žádné záměry či omezení z hlediska inkluze. Tyto informace nejsou v učebnici uvedeny. 1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo? Materiál má logickou strukturu, je přehledný a srozumitelný. Obecné informace, základní definice a pojmy jsou obsaženy na začátku každé kapitoly, následují další podstatné informace doplněné vizuálními prvky, rozšiřující informace a zajímavosti jsou vhodně umístěny u konkrétní informace či na závěr kapitoly. Každá kapitola je ukončena také krátkým opakováním, na závěr většího celku je pak opakovací test. Tematické okruhy jsou uspořádány do logických podoblastí a navazují na sebe. Materiál obsahuje také grafické symboly signalizující zajímavosti, důležité informace i propojení s jinými předměty. Obsahuje také různé velikosti písma, tučně zvýrazněné pojmy i doplňující informace kurzívou. Vše zlepšuje orientaci v textu. Informace jsou zobrazeny také v přehledných schématech či tabulkách, které napomáhají porozumění učiva. 1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)? Materiál neobsahuje zdroje informací. Neobsahuje ani žádné odkazy na další učební pomůcky. 1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu? Učebnice má doložku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, odpovídá tedy RVP. V závěru učebnice jsou uvedeny konkrétní očekávané výstupy, které by po nastudování měli být naplněny. Nalezneme zde také informaci o tom, jaké klíčové kompetence naplňuje a jaká průřezová témata jsou v učebnici zakomponována.

Learners' needs

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

2.1 Nabízí materiál různé postupy při učení a/nebo učební úlohy pro stejnou látku na různé úrovni obtížnosti? Materiál nabízí různé učební cesty, žák si může zvolit, zda bude k učení využívat pouze text či se zaměří také na doplňující informace k učivu, nebo využije další informační zdroje apod. V učebnici však nejsou nabídnuty možnosti zvolit si při řešení úkolů různé obtížnosti. Je zadán pouze jeden jasný úkol (dle Tollingerové na úrovni 1 a 2), na který lze odpovědět pouze jednou správnou odpovědí. Nenalezla jsem žádné úkoly, které by umožnili diferenciaci (např. pro nadané žáky nebo pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami). 2.2 Nabízí učební materiál různé úrovně podpory učení (scaffolding) v závislosti na stupni obtíží žáků při učení? Materiál bohužel nenabízí podporu pro řešení problémů při učení. Nenašla jsem žádné prvky podpory při řešení problémů. V materiálu jsou pouze zadány jednoznačné úkoly (nejčastěji zadány jednou větou), ale žák zde nenalezne žádné návodné otázky či pomoc při postupu. V učebnici jsou buď konkrétní úlohy předem vysvětleny a vyřešeny, nebo jsou uvedena pouze zadání úlohy a řešení žák nalezne na konci učebnice. 2.3 Jsou k dispozici různé druhy reprezentace učiva přizpůsobené různým potřebám žáků (viz např. Universal Design for Learning – UDL, Inclusive Design Guide)? Ano, jsou zastoupeny různé druhy reprezentace učiva, nejčastěji ilustrace a schémata. Každý vizuální prvek je pak samozřejmě opatřen popiskem pro přehlednost. Například u tématu „Vlastnosti kovů a nekovů“ jsou jednotlivé vlastnosti popsány v textu (žák si o nich může přečíst), ale doplněny obrázky, které tyto vlastnosti reprezentují (žák si může vlastnosti odvodit z obrázků). Nalezneme v učebnici taky tučně zvýrazněna klíčová slova, objevují se taktéž pojmové mapy a tabulky. 2.4 Lze materiál přizpůsobit individuálním potřebám žáků částečnou změnou designu (u OER – otevřených vzdělávacích zdrojů)? Vzhledem k tomu, že se jedná o tištěnou učebnici, tak materiál přizpůsobit nelze. Lze maximálně zakrýt některé části učebnice či nakopírovat pouze vybrané cvičení. Učebnice nabízí také online verzi, která je však zpoplatněná a škola ji musí zakoupit, v tomto případě pak materiál přizpůsobit lze – zvětšit písmo, přiblížit obrázky apod.

Learners’ environment(s)

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

3.1 Lze materiál použít při různých druzích skupinové práce i při individuální práci? Materiál může používat jeden žák, ale například při provádění praktických experimentů můžou materiál využít při skupinovém provádění experimentu. Materiál obsahuje i zadání pro skupinové práce, například „Připravte si prezentaci o významu a využití jednotlivých nekovových prvků pro člověka“. V rámci samostudia může učebnici opět využívat jeden žák individuálně, ale můžou s ní pracovat i skupiny. V materiálu nalezneme také zadání pro projektovou výuku, v tomto případě pak mohou žáci učebnici opět využít v celé skupině. 3.2 Lze materiál používat v různých fyzických a digitálních výukových prostředích? Materiál lze použít prakticky kdekoli – doma, ve třídě, v nemocnici či na chalupě. K materiálu není potřeba žádné další pomůcky, pouze v případě praktických experimentů. Pokud škola vlastní také online verzi učebnice, lze ji využít i v digitálním prostředí, nutné je však připojení k internetu. 3.3 Jsou materiály dostupné a volně přístupné v různých formátech? Materiál je dostupný jako tištěná učebnice, případně je možné jej naskenovat a otevřít tak v elektronické podobě. Opět pokud škola vlastní online verzi, lze ji využít také na počítači či v tabletu – jako webová stránka či stažitelný software.

Learning Feedback for Learners

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

4.1 Předpokládá materiál různé druhy/formáty zpětné vazby? Materiál neobsahuje žádná kritéria či rubriky, které by studenty vedly k zhodnocení vlastní práce, nenalezla jsem ani žádná kritéria pro zlepšení. 4.2 Mohou žáci využít zpětnou vazbu k vlastní reflexi procesu učení? V kapitole „Chemické výpočty“ nalezneme v materiálu konkrétní postup pro výpočet příkladů. Postup je přehledně rozdělen na jednotlivé kroky. Pro další procvičovací příklady nalezneme správné výsledky na konci učebnice. Součástí učebnice jsou i opakovací testy, které pomyslně zakončují probranou kapitolu. Tyto testy jsou složeny z různých typů úloh a jejich řešení je uvedeno na konci učebnice.

Learners’ Reflections on Learning

3

Ostrava Kurikulum 23, Student

5.1 Obsahuje materiál vysvětlení různých strategií/technik učení a navrhuje jejich použití? Ano, učební materiál obsahuje různé způsoby, jak přistupovat k učení. Obsahuje jak učení z textu, tak také návrhy praktických experimentů, skupinové práce a práce s informačními zdroji. V materiálu jsou obsaženy také návrhy pro projektovou výuku. Například k tématu „Směsi“ navrhuje jak praktický experimenty („Oddělování potravinářských barviv ze směsi chromatografií na křídě“), tak skupinovou práci („Rozdělte se do skupin. Zjistěte, jaké je průmyslové využití jednotlivých oddělování složek ze směsí.“). Zadání úkolu jsou různorodá, zaměřená jak na řešení problémů, hledání souvislostí, vyhledávání informací apod. 5.2 Motivuje materiál žáka k individuální reflexi vlastního procesu učení? Materiál žáka k reflexi vlastního procesu učení nepodněcuje. V materiálu jsem nenašla žádné úkoly, vyžadující zhodnocení žákova myšlenkového postupu či důvody zvolení konkrétního postupu. Materiál žáky nevede k práci s chybou.

Learners’ Agency

4

Ostrava Kurikulum 23, Student

6.1 Poskytuje materiál žákům řadu příležitostí k vlastnímu rozhodování o vlastním učení? Materiál studenty nenabádá, aby se zamýšleli nad svým učením. Pouze podněcuje studenty, aby k získání dalších informací využili jiné výukové zdroje, pokud je dané téma více zajímá. 6.2 Je z materiálu zřejmé, že chce u žáka posilovat přesvědčení, že je schopný zvládat a řídit svůj vlastní proces učení? Z materiálu není přímo zřejmé, že by směřovat žáky, aby řídili svůj vlastní proces učení. Většina úkolů je zaměřena čistě na konkrétní vzdělávací cíl, aby žák dosáhl očekávaného výstupu vzdělání. Učebnice nevyzývá žáky k aktivnímu zapojení při stanovování cílů apod., vše je předem stanoveno. Žák je doslova veden učebnicí a není po něm vyžadována vyšší angažovanost. 6.3 Umožňuje materiál žákovi kritickou reflexi učiva i samotného materiálu? Ne, nelze materiál hodnotit, pouze na stránkách výrobce či na e-shopech je umožněno učebnici hodnotit, nelze však říci, že se hodnocení dostane až k autorům. Pokud má škola zaplacenou digitální verzi, bude zde nejspíš větší možnosti zpětná vazby. 6.4 Respektuje materiál celkovou rozmanitost žáků? Protože se jedná o učebnici chemie, nenalezneme v ní žádné problémy jako rasismus, sexismus, handicap, ageismus a homofobie, tyto problémy se v materiálu nevyskytují ani v náznacích nebo skrytě. Materiál je zaměřen pouze na odbornou stránku předmětu, ale zobrazuje například různé zdroje prvků v potravě – jak živočišné, tak rostlinné (v odrazu různého stravování žáků). Vyobrazuje významné osobnosti chemie a přírodních věd bez ohledu na barvu pleti či zemi původu. Jsou zastoupeny obrázky jak z venkova – zemědělství, tak z města apod. Přesto je však materiál zaměřen především na oborový obsah a kulturní prvky se v něm objevují jen zřídka, pokud se objeví, jsou voleny vhodně.

% rate as inclusive

40%

Ostrava Kurikulum 23, Student

% rate as OER

60%

Ostrava Kurikulum 23, Student

Stay in touch

Subscribe to our newsletter

get the latest news

Instagram

digiLLM

{* Load ADA js *}