1.1 Poskytuje materiál vysvětlení týkající se jeho uspořádání, výběru učiva a designu?
Na první straně učebnice najdeme text, který pojednává o tom, že učebnice vychází z evropského referenčního rámce pro jazyky a konkrétně tato učebnice odpovídá úrovni A1. Dále je zde uvedeno, že učebnice je koncipována tak, aby docházelo k rozvoji komunikativních dovedností pomocí interakce. Upozorňuje také na to, že je učebnice rozdělena do 12 kapitol, přičemž každá kapitola je zaměřena na jednu z kompetencí. V textu je také předesláno, že fonetika je zastoupena v každé lekci, jelikož učebnice dbá na to, aby se v ní žák/student zlepšoval. Každá lekce je rozdělena do několika zásadních částí. Na konci každé lekce si žák/student může ověřit své nabyté znalosti pomocí cvičení „Essentiel (zásadní)“, v „Ateliers (pracovní dílně)“ žáci/studenti kreativně řeší zadané úkoly, v části „Civilisation (kultura)“ se žáci/studenti dovídají něco nového o francouzské kultuře a o francouzském životě a v „Détente (oddech)“ se nachází zábavná cvičení. Lekce jsou rozmanité a v každé najdeme mimo výše uvedené i gramatiku, její vysvětlení, pravidla pro její správné užívání, seznam slovíček, informace o frankofonii a francouzská klišé.
Na další straně učebnice je přehledně vysvětleno, jak je učebnice koncipována, jaký význam mají její části a co každá část znamená či na co cílí.
Následuje výčet jednotlivých kapitol, přičemž u každé kapitoly je zmíněno její téma, zásadní cíl, kterého mají žáci/studenti při jejím dokončení dosáhnout – např. „umět představit město a pohybovat se po městě“ či „umět udělat nákup v obchodě a umět si objednat v restauraci“, a dále je zde uvedeno, co žáky/studenty čeká v jednotlivých částech lekce – „komunikace – zeptat se na cestu, přemístit se na metro či bus, gramatika – určitý a neurčitý člen, mužský a ženský rod profesí, slovíčka – město, doprava, fonetika – intonace vzestupná a sestupná, sociokultura – Paříž, Montreal“.
1.2 Jsou uvedeny záměry autorů, příp. omezení materiálu ve vztahu k inkluzi?
V samotném úvodu učebnice je uvedeno, že učebnice je adresována dospělým či dospívajícím studentům.
1.3 Je materiál logicky strukturovaný a srozumitelný, se zaměřením na probírané učivo?
Učebnice je logicky strukturována, přičemž začíná nejdůležitějšími základy a postupně rozšiřuje své učivo a náročnost. V porovnání s ostatními učebnicemi francouzštiny je Édito velmi jasně a zároveň komplexně řešeno.
Tematické okruhy jsou vybrány příhodně a uspořádány do jednotlivých částí učebnice (gramatika, slovíčka, fonetika, kultura…) tak, aby došlo k co nejlepšímu a nejkomplexnějšímu vštěpení daného učiva. Na začátku každé kapitoly jsou zmíněny cíle, každá kapitola má dominantní jinou barvu, aby se žáci/studenti v učebnici lépe orientovali.
Například gramatika je v jednotlivých lekcích vždy nejdřív představena, pak je uvedeno vysvětlení a její princip, následuje „remarque (důležitá poznámka)“ a poté „entraînement (trénink gramatiky)“.
Na konci učebnice najdeme vyčasovaná nejdůležitější francouzská slovesa, dále pak přepis poslechů a videonahrávek a stránku o francouzské výslovnosti a intonaci. Učebnice je také velmi vhodně barevně řešena, obsahuje spoustu moderních obrázků a fotek.
1.4 Odkazuje obsah prezentovaný v materiálu na platné a spolehlivé zdroje (prevence proti dezinformacím)?
Na konci učebnice jsou vypsány ikonografické zdroje a dále pak také pár zdrojů článků a audionahrávek. Učebnice sama garantuje spolehlivost zdrojů, avšak odkazů na zdroje je v učebnici málo.
1.5 Odkazuje materiál na požadavky Rámcových vzdělávacích programů a výsledky výzkumu?
V úvodu učebnice je uvedeno, že jsou kapitoly zaměřeny na rozvoj jazykových kompetencí na úrovni A1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Učebnice navíc umožňuje systematickou přípravu na mezinárodní jazykovou zkoušku DELF A1.